10 نکته مهم که باید قبل از کاشت مو بدانیم

ما سعی داریم در این مقاله شما را با 10 نکته مهم که باید قبل از کاشت مو بدانیم آشنا کنیم. امروزه کاشت مو طبیعی یا پیوند مو عملی بدون ریسک و پر طرفدار در دنیا است. با افزایش سن یا دلایل مختلف ریزش مو هم افزایش می یابد که بسیاری از افراد از این بابت رنج می برند اما امروزه با کاشت مو با روش های مختلف می توان با ریزش و طاسی مو برای همیشه خداحافظی کرد.

کاشت مو چیست ؟

تراکاشت مو یا کاشت مو به تکنیک جراحی گفته می‌شود که در آن ریشه‌های مو تک تک از ناحیه اهداکننده به ناحیه در حال ریزش یا خالی از مو برده می‌شوند. از این روش بیشتر برای درمان ریزش موی مردانه استفاده می‌شود و طی آن ریشه‌هایی که به صورت ژنتیکی در مقابل ریزش مقاوم هستند به ناحیه طاس برده می‌شوند. به علاوه از این روش برای بازسازی ابرو، مژه، محاسن، موهای سینه و ناحیه تناسلی و پوشاندن محل زخم‌های ناشی از تصادف یا جراحی مانند کشیدن پوست و کاشت موهای قبلی استفاده می‌شود. کاشت مو با پیوند پوست متفاوت است.

در هر پیاز مو ۱ تا ۴ رشته مو رشد می‌کند. امروزه در پیشرفته‌ترین روش‌های کاشت مو، پیاز مو را دست نخورده انتقال می‌دهند. نتیجه این کار ظاهر طبیعی تر موهای کاشته شده‌است. این روش کاشت Follicular Unit Transplantation یا به صورت کوتاه شده FUT نامیده می‌شود. موهای اهدایی به دو روش کاملاً متفاوت جمع‌آوری می‌شوند. این کار فوق‌العاده تخصصی بوده و فقط متخصصین پوست و مو مجاز به انجام آن می‌باشند.

کاشت مو چیست ؟

بانک مو چیست ؟

ساختمان مو از چند بخش ساقه مو و فولیکول مو تشکیل می شود. به دسته های مو که در یک روزنه از سطح سر قرار دارندگرافت مو یا واحد فولیکولار مو گفته می شود که به گرافت های تک تار مویی و چند تار مویی تقسیم می شود. تعداد تار مو در هر گرافت بین 1 تار تا 5 تار مو بستگی به قدرت بانک مو و روش برداشت گرافت متفاوت است. بانک مو پشت سر از گرافت های بین 1 تا 5 تار مویی تشکیل می شود. موی صورت گرافت های تک تار مویی و دو تار مویی دارد. بانک موی بدن مثل قفسه سینه از گرافت های تک تار مویی تشکیل شده است.

روش های کاشت مو

روش پانچ کاشت مو : دسته ای از مو برداشته می شود و در محل مورد نیاز با استفاده از ایجاد سوراخ هایی در پوست سر کاشته می شود. این روش به دلیل ایجاد نمای مصنوعی که معروف به نمای عروسکی است طرفداران زیادی ندارد.
روش FUT : در این روش با یک نوار کوچک از ناحیه پشت سر که با بی حسی موضعی انجام می شود برداشت می شود که حاوی 1500 تا 2500 گرافت شامل 7000 تا 9000 تار مو می باشد و محل عمل با ظرافت و دقت ترمیم می شود زیرا خط برداشت در مسیر رویش موها بوده است و محل ترمیم دیده نمی شود. گرافت های فولیکول مو به صورت تک واحد های یک، دو یا سه تایی توسط تیم جراحی زیر میکروسکوپ جدا و آماده برای کاشت می شود.
در روش FUT نیاز به تراشیدن کل موهای سر نیست و فقط ناحیه ای که برای برداشت و کاشت لازم است کوتاه می شود. فولیکول های آماده شده تک تک و منظم طبق طرح تعیین شده کم می شود. یکی از ویژگی های این روش سرعت عمل پیوند در سه تا پنج ساعت است. روش FUT مطمئن ترین روش کاشت مو در دنیا است و تا 97 درصد از افراد از این روش نتیجه گرفتند.
روش FIT : در این روش کاشت مو پانچ از ناحیه بانک مو از پشت سر و بالای گوش انتخاب می شود و عمل برداشت انجام می شود و به وسیله پانچ یا slit به ناحیه مورد نظر پیوند داده می شود. از هر 3 تا 5 واحد فولیکولی موجود در بانک مو یکی خارج می شود و از برخی جهت ها روش کاشت مو  FIT  مثل روش FUT  است یعنی با به وجود آوردن شکاف های ریز این گرافت ها کاشته می شوند. این روش در افرادی توصیه می شود که ناحیه کاشت مو محدود و کوچکی دارند و کاشت مو در قسمت های محدودی مثل ابرو صورت و محل زخم های قدیمی باشد.
روش ترکیبی : تفاوت روش های کاشت مو در نحوه برداشت مو از ناحیه دهنده می باشد. روش کاشت موی ترکیبی برای افرادی که حجم طاسی آن ها بالاست استفاده می شود یعنی اگر میزان ریزش موی افراد بالا باشد و نتوان با که جلسه ناحیه مورد نطر را برای کاشت مو را پوشش دارد از این روش برای کاشت مو استفاده می کنند. در این روش کاشت مو از ترکیب دو روش FUT و FIT استفاده می شود تا ناحیه بدون موی سر که دچار ریزش مو شده است را پوشش دهد. اولین مزیت این روش برداشت بالای تعداد گرافت در یک جلسه می باشد. در این روش کمی توان تا 5000 گرافت مو را در یک جلسه برداشت کرد و در ناحیه مورد نظر کاشت. زیرا در این روش هم از روش FUT  و هم از روش FIT  استفاده می شود و تراکم کاشت مو در این روش بالاست. در افرادی که کاشت مو به روش FUT برای آن ها امکان پذیر نیست یا تمایل به جراحی و برداشت نواری ندارد کاشت موی ترکیبی انجام نمی شود.
کدام روش کاشت مو مناسب شما است ؟ 
بهترین روش کاشت مو دو جلسه FUT با فاصله یکسال است زیرا در برداشت و کاشت FUT در یک جلسه مقدار زیادی مو برداشت می شود و زمان عمل کوتاه تر است و بانک موی بیمار کمتر تخریب می شود و کاشت طبیعی تر خواهد شد و تراکم های بالاتری را می توان به دست آورد. اگر بیمار ترس از جراحی دارد و تمایلی به بخیه زدن و کشیدن آن ندارد و از خط بخیه در پشت سر نگران است روش FIT  برای این افراد مناسب است.
اگر بیمار اجازه برای تراشیدن مو  را ندهد می توان از روش FUT استفاده کرد زیرا در روش ترکیبی کل موها تراشیده می شود. اگر در کاشت مو به مقدار کمی مو نیاز باشد مثلا در کاشت ابرو، سبیل، ریش و خط بخیه، روش FIT انتخاب مناسبی است. در برداشت مو از بدن به دلیلا کافی نبودن بانک موی پشت سر روش FIT  انجام می شود. اگر قسمت جلوی سر بیمار خالی از مو باشد و خط موی جلوی سر آن ها وجود ندارد روش FUT پیشنهاد می شود به دلیل ظرافت های خاصی که در کاشت نسبت به FIT می توان ایجاد کرد طراحی خط مو و کاشت جلوی سر بهتر است به روش FUT انجام شود. اگر در یک جلسه به مقدار زیادی مو نیاز باشد FUT بیشتر از FIT  جواب می دهد زیرا در این روش می توان در این روش می توان تراکم بالاتری را ایجاد کرد. مدت زمان عمل FIT نسبت به FUT طولانی تر است. در روش FUT مدت 3 تا 5 ساعت و در روش FIT تا 10 ساعت و بیشتر طول می کشد.

روش های کاشت مو

10 نکته مهم که باید قبل از کاشت مو بدانیم

  1. بررسی اینکه آیا اصلا به کاشت مو نیاز دارید : اینکه شما به کاشت مو نیاز دارید یا ندارید به پزشک کاشت مو بستگی دارد. برای بیشتر افرادی که دچار کم پشت شدن مو و یا طاسی موی سر به صورت ارثی شده اند روش های کاشت مو تجویز می شود به ویژه کاشت مو به روش SUT که جدیدترین و بهترین روش است. در بعضی از موارد که افراد مو بر سر دارند و ریزش مو شدید نشده و یا سن و سال افراد مناسب است از روش PRP و یا مزوتراپی می توان استفاده کرد.
  2. بررسی دلیل ریزش مو : دلایل ریزش مو وجود دارد ولی در بسیاری از مردان ریزش مو و طاسی ارثی، داشتن تغذیه نامناسب، استرس و فشار های روحی است. در این زمینه افراد باید با پزشک مشورت کنند.
  3. سن مناسب برای کاشت مو : کاشت مو سن مناسب خود را دارد که معمولا در سنین زیر 23 سال انجام این عمل توصیه نمی شود و صورت نمی گیرد. امکان دارد افرادی که سن بالایی دارند بعد از عمل در نواح دیگر سر دچار ریزش باشند معمولا این اتفاق کمتر پیش می آید اما متخصصین کاشت مو باید این مسئله حیاتی را هنگام طراحی فرم موهایی که قرار است کاشته شوند را در نظر بگیرند.
  4. جایگزین های کاشت مو : از روش های درمان ریزش مو می توان به ترمیم مو به روش HRT و استفاده از پکیج تقویتی PRP ، مزوتراپی، ویتامین درمانی و لیزرتراپی استفاده کرد .استفاده از داروهایی همانند ماینوکسیدیل به هیچ عنوان توصیه نمی شود زیرا در طولانی مدت با قطع مصرف این داروها، مجددا ریزش موها شروع می شود. بنابراین باز هم نظر پزشک متخصص و اینکه کدام درمان برای ریزش فعلی موهای شما بهتر است، مهم است.
  5. تحقیق درباره هزینه کاشت مو : بسیاری از افراد درباره کاشت مو تحقیق می کنند و بعضی از آن ها به دنبال جایی هستند که با کمترین هزینه کاشت مو به روش SUT بتوان در آنجا از این خدمات استفاده کنند. امکان دارد برای کاشت مو تعداد زیادی از پرسنل ان کلینیک شامل تکنسین ها و پرستاران حتی بیش از 10 نفر مشغول کار بر روی سر آن فرد شوند تا بهترین نحو ممکن عمل کاشت مو صورت بگیرد. علاوه بر این مسائل تجهیزات و دستگاه به کار رفته در عمل کاشت مو و هزینه های جانبی آن ها را هم به این لیست اضافه کنید. متوجه خواهید شد که چرا این گونه عمل ها وقتی در بهترین مرکز کاشت مو انجام شود هزینه ها چندان پایین نیست. اما نتایج ماندگار و با دوام آن ها در دراز مدت ارزش آن را دارد و می تواند شما و افرادی که به آن کلینیک و متخصص مراجعه کردید را راضی نگه دارد.
  6. تحقیق در مور مهارت و تجربه تیم درمانی و پزشکی کاشت مو : موفقیت عمل بستگی به تجربه و مهارت تیم پزشکی کاشت مو دارد. مسائل مختلفی در این زمینه اهمیت دارد از جمله میزان راحتی بیماران و دستورالعمل های دقیق که قبل و یا بعد از پیوند مو به آن ها داده می شود. روش های جداسازی گرافت ها و فولیکول مو و شیوه صحیح کاشت آن ها در این زمینه اهمیت دارد.
  7. دقت در انتخاب روش کاشت : اینکه از کدام روش کاشت مو برای درمان طاسی سر و یا توقف کردن ریزش موها استفاده شود مهم است. قبلا روش هایی مثل کاشت مو به روش FUT و کاشت مو به روش FIT مورد استفاده قرار می گیرفتند که تنها تفاوت آن ها نوع برداشت گرافت های مو از ناحیه اهدا کننده بود. امروزه این روش ها قدیمی شده اند و عوارض زیادی بعد از عمل داشتند از جمله این عوارض نیاز به استراحت طولانی، خونریزی ، جای زخم و بخیه، تورم و پانسمان طولانی، مراجعات مکرر و عدم امکان شست و شوی موها تا چند روز هستند. روش کاشت مو SUT و کاشت مو FUE بهترین جدیدترین روش کاشت مو در دنیا محسوب می شود.
  8. آگاهی از عوارض بعد از عمل و ریسک کاشت مو : کاشت مو به روش SUT یک روش تضمین شده و درصد موفقیت ان نزدیک به صد است و بر خلاف روش های قدیمی ریسک نیست و عوارض خاصی ندارد و افرادی که از این روش برای کاشت مو استفاده می کنند راضی بوده اند. اما اگر قصد استفاده از روش های دیگر کاشت مو مثل FUT و  FIT دارید لازم است از همه عوارض و ریسک های بعد از جراحی آگاه باشید. بعضی از عوارض کاشت مو موقتی هستند مثل : تورم، سر درد، سوزش. بعضی از افراد امکان دارد به صورت دائمی باشند مثل به جا ماندن خط باریک اسکار در روش کاشت مو FUT.  آگاهی از تمام جوانب و مشورت با پزشک می تواند آگاهی شما را بالا ببرد و در تصمیم گیری کمکتان کند.
  9. آگاهی از اینکه بعد از چه مدتی می توانیم به سر کار برگردیم : اینکه بدانید بعد از کاشت مو باید تا چه مدتی استراحت کنید یکی از موارد مهمی است که باید قبل از عمل از پزشک خود سوال کنید. در گذشته لازم بود که فرد تا چند روز استراحت کند ولی در حال حاضر در روش SUT نیازی به استراحت طولانی نیست و فردی که کاشت مو بر روی سرش انجام شده است فردای بعد از کاشت مو می تواند به محل کار یا محل تحصیل خود برگردد.
  10. درصد موفقیت عمل کاشت مو چقدر است : افرادی که کاشت مو بر روی آن ها انجام شده است 98 درصد آن ها گرافت های کاشته شده به خوبی رشد کرده و جایگزین موهای از دست رفته و ریخته شده اند. مدتی بعد از پیوند مو به راحتی این تارهای مو به طور طبیعی رشد کرده و ماندگار تا آخر عمر می باشد و افراد احساس خوبی از این مسئله دارند. آگاهی از درصد موفقیت عمل کاشت مو  می تواند از استرس افراد کاسته شود و تصمیم گیری را برایتان راحت تر می کند.

شما با 10 نکته مهم که باید قبل از کاشت مو بدانیم آشنا شدید.

10 نکته مهم که باید قبل از کاشت مو بدانیمکلام آخر

قبل از انجام کاشت مو با پزشک مشورت کنید و با آگاهی کامل دست به انجام این عمل بزنید. ممنون از اینکه تا ادامه مقاله  10 نکته مهم که باید قبل از کاشت مو بدانیم همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
هزینه تزریق ژل
نوشتهٔ بعدی
چگونه از موهای کاشته شده خود مراقبت کنیم ؟

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

3 + سیزده =

فهرست
Call Now Button