انواع روش های جوانسازی پوست صورت

در این مقاله قصد داریم در مورد انواع روش های جوانسازی پوست صورت اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. تمایل به داشتن یک صورت زیبا و جوان قدمتی به اندازه تاریخ پیدایش انسان دارد. این که کیمیا گران از گذشته های دور به دنبال اکسیر جوانی بوده اند و وجود نشانه هایی از استفاده از مواد طبیعی برای مراقبت از پوست گواه این مدعا می باشد.. یکی از مهم‌ترین عناصر جوانی، پوست صورت است که متاسفانه بیشتر از هر جای بدن آثار پیری را به نمایش می‌گذارد. جوانسازی پوست صورت می تواند تا حدودی زیبایی را به صورت بازگرداند.

انواع روش های جوانسازی پوست صورت برای چه به کار گرفته می شود؟

یکی از شایع ترین مواردی که با گذر زمان و رسیدن به پیری روی پوست صورت اتفاق می افتد، از بین رفتن کشسانی و توقف کلاژن سازی پوست است که به ایجاد چین و چروک روی پوست منجر می شود. پیری رخدادی گریز ناپذیر است و عوارض آن بعد از مدتی برای همگان پیش می آید و موجب تغییراتی در افراد می شود. تحلیل رفتن حجم عضلات و انعطاف مفاصل از دیگر عوارض پیری می باشد.  مانند سایر تراپی های زیبایی، با پیشرفت علم پزشکی میتوان این مشکل را حل نمود. با وجود این که راهی برای جلوگیری از پیری کشف نشده اما، با برخی از انواع روش های جوانسازی پوست صورت می توان آثار پیری را از پوست صورت محو نمود.  این نو آوری ها در علم پزشکی روش های بسیار متعدد و متنوعی را در اختیار متقاضیان قرار می دهد تا به تناسب شرایط و زمان، هر کدام را انتخاب کنند.

رسیدن به انواع روش های جوان سازی پوست یکی از مسائل افراد در دوران پیری می باشد. هدف بسیاری از افراد در مراجعه به متخصصین پوست و مو، دریافت روش یا دارویی برای رفع چین و چروک های پوستی می باشد. که با پیشرفت علم، تعداد این روش ها و دارو ها روز به روز بیشتر می شود.  یکی از روش های رفع آثار پیری از پوست صورت جوان سازی آن می باشد. پوست بزرگ ترین اندام بدن است و به عنوان پوشش سر تا سری بدن وظایف حفاظتی مهمی دارد.

حفاظت از بدن در برابر عوامل بیماری زا و عفونت  زا اولین وظیفه پوست می باشد.  بنابر این کمک به پوست و تقویت و شاداب نگه داشتن آن، توانایی این اندام را در انجام وظایف اش افزایش می دهد. مراقبت های پوستی در سنین جوانی، باعث می شود که پوست دیر تر دچار پیری شود و از برخی سرطان های پوستی جلوگیری می کند. بیش از نیمی از اعتماد به نفس افراد در گرو داشتن چهره ای زیبا است. چنان چه پوست آسیبی ببیند یا در اثر گذر زمان دچار شل شدگی و افتادگی شود، به تبع آن اعتماد به نفس فرد نیز کاهش می یابد.  . به همین دلیل پوست قابل توجه ترین عضو بدن برای فرد می باشد و مراقبت صحیح از آن در ایجاد این احساس نقش مهمی دارد.

تغییراتی که در مرور زمان و یا در اثر موارد آسیب زا مانند پرتو شدید خورشید به وجود می آید تنها به چین و چروک منتهی نمی شود. جای زخم، لک های قهوه ای، لک ها و رگه های قرمز، جای جوش و لک و غیره از دیگر مواردی است که در جریان پیری پوست می تواند به وجود بیاید.  انواع روش های جوانسازی پوست و بازسازی مجدد آن می تواند این مشکلات را حل کند و دوباره شادابی و جوانی را به پوست باز گرداند.  تکنیک های مختلف جوانسازی از جمله پاکسازی پوست ،  جوانسازی پوست با لیزر ، هیدرودرم  و میکرودرم ابریژن ،کربوکسی تراپی، میکرونیدلینگ، تزریق بوتاکس و…بر حسب تناسب با شرایط متقاضی برای بهبود کیفیت پوست به کار گرفته می شود. مواردی که در خلال پیری پوست به وجود می آید بله شرح زیر است:

چین و چروک

شاید یکی از علائم  اولیه و شایع  پیری چین و چروک پوستی باشد. خطوط پوستی که در حرکات بیش از جد عضلات صورت شکل میگیرند(مانند خط اخم و لبخند) معمولا در حدود 25 سالگی ظاهر شده و در مرور زمان عمیق می شوند. در ابتدا و در سنین جوانی این خطوط تنها در هنگام اخم کردن یا خندیدن پدیدار می شوند اما  در زمان پیری حتی در زمانی که صورت بی حرکت است این خطوط وجود دارند که در اصطلاح گفته می شود که خطوط متحرک تبدیل به چین و چروک های ثابت شده اند.

رایج ترین محل‌های پیدا شدن چین و چروک عبارتند از:

  • خط افقی پیشانی
  • خط اخم (بین ابروها به صورت عمودی)
  • خطوط شعاعی دور چشم  و دور لب
  • خطوط پنجه کلاغی و خط خنده

انواع روش های جوانسازی پوست صورت برای چه به کار گرفته می شود؟

از دست رفتن خاصیت کشسانی

آن بخشی از پوست که قوام و شادابی به پوست می بخشد متشکل از چندین لایه است. اصلی ترین مورد، کلاژن و فرایند کلاژن سازی است که پوست را سفت میکند و از تحلیل رفتن آن در هنگام افزایش سن پوست دچار افتادگی می شود. مکمل رشته های کلاژنی هیالورونیک اسید می باشد که فضای بین این رشته ها را پر می کند. و ماده سوم نیز الاستین است که خاصیت کشسانی پوست را ایجاد می نماید.

افتادگی و کم شدن کشسانی پوست یکی دیگر از عوامل شایع پیری می باشد. افتادگی نیز خود یه دلیل کاهش هیالورونیک اسید و تحلیل رفتن چربی ها ایجاد می شود. کم حجم شدن پوست نیز بخاطر از بین رفتن بافت کلاژنی و تحلیل رفتن بافت چربی زیر پوست می باشد. در نتیجه استحکام و کشش پوست نیز کم می شود. گاهی اوقات پدیده ای به نام شکنندگی پوست هم ایجاد می شود که دلیل آن، خشک و سفت شدن برخی لایه های بدن است.

شایع‌ترین محل‌های کاهش خاصیت کشسانی: 

  • دور لب
  • کناره‌های فک
  • زیر چشم
  • پیشانی

بهترین زمان اقدام برای جوانسازی پوست

باین مورد کاملا به شرایط بدنی و نوع پوست فرد بستگی دارد. میزان مراقبت های پوستی انجام شده در سنین کم و زمان پدیدار شدن آثار پیری و میزان اهمیت آن برای فرد در تعیین زمان انجام مراقبت ها تعیین کننده است. برای کاهش سرعت پیری پوست، مهم ترین  اقدام  پاکیزه نگه داشتن پوست از هر گونه آلودگی و محافظت از آن در برابر پرتو های مضر آفتاب و دستگاه هایی مانند سولاریم می باشد. در برخی افراد علائم اولیه پیری پوست مانند چین و چروک و افتادگی از حدود سی سالگی پدیدار می شود. لک های پوستی هم ممکن است همراه با ان ایجاد شود. مراقبت از پوست در دهه چهارم زندگی وارد مرحله جدی تری می شود. . تغییرات هورمونی روی بدن خانم ها تغییرات فراوانی ایجاد می کند. این تغییرات در پی افزایش سن و رسیدن به یائسگی رخ میدهد که بخش عمده تاثیر آن روی صورت است.

بهترین زمان اقدام برای جوانسازی پوست

انواع روش های جوان سازی پوست

روش های بسیاری برای انجام این اقدام وجود دارد. این روش ها در طول مدت اثر گذاری، شیوه انجام، هزینه تمام شده و مواد و ابزار استفاده شده با یک دیگر تفاوت دارند. همچنین برخی از آنها به سادگی و توسط خود فرد انجام می شوند و برخی دیگر نیاز به استفاده از ابزار یا دستگاهی مخصوص دارند و یا لازم است به یک کلینیک مراجعه کنند. ماساژ پوست، استفاده از مواد تقویت کننده، استفاده از ماسک، از جمله روش هایی هستند که قابل انجام شدن در خانه می باشند. اما گاهی این روش ها در سن بالا جوابگو نیستند یا بخاطر زمان بر بودن اثر گذاری آن، مطلوب افراد نیستند. بنا بر این گاهی به روش هایی نیاز است که تاثیر گذاری سریع داشته باشد. این روش ها معمولا در کلینیک های زیبایی و توسط یک تکنسین باید انجام شود. کربوکسی تراپی، مزوتراپی، لیفتینگ پوست،  بلفاروپلاستی و سایر موارد از این دست، از روشهای جوانسازی پوست است که در مدت کوتاه تری نسبت به روش های طبیعی نتیجه می دهند. که در ادامه به بررسی هر یک از اینها خواهیم پرداخت.

ماساژ پوست: این روش آسان ترین روش جوان سازی پوست می باشد و هیچ هزینه ای هم ندارد.  مگر این که بخواهید با استفاده از روغن های گیاهی و یا آیس رولر ها این کار را انجام دهید که آن ها هم هزینه چندانی نخواهند داشت. ماساژ پوست به تحریک کلاژن سازی و تقویت قوام و کشسانی پوست بسیار کمک میکند و استفاده از یخ در ماساژ پوست نیز تا حدودی مانند لیفتینگ برای پوست عمل میکند و چین و چروک هارا از بین میبرد.  البته لازم به ذکر است که این روش نتیجه یک شبه نمی دهد و باید به مدت حداقل یک هفته ان را انجام داد تا نتیجه های اولیه حاصل شود و همچنین باید به طور مرتب برای تثبیت نتایج انجام شود.

ماسک و مواد تقویت کننده: ماسک های پوستی انواع بسیار مختلفی دارند. نوع کارایی و طرز تهیه و استفاده آن بسیار گوناگون و متنوع می باشد.  ماسک های پوستی برای رفع جوش، لک،  آکنه، جای جوش، تیرگی پوست و پاکسازی پوست به کار می روند. برخی دیگر از ماسک ها نیز خاصیت لایه برداری  آبرسانی دارند.  این ماسک ها را می توان با مواد در دسترس و به صورت خانگی تهیه نمود یا از انواع آماده ان که به ماسک ورقی موسوم هستند استفاده کرد. برخی مواد نیز کارایی مشابه ماسک ها دارند که به آن ها آبرسان و اسکراب گفته می شود. لازم به ذکر است که اگر میخواهید ماسک را در منزل تهیه کنید، هرچه مواد استفاده شده ارگانیک تر و طبیعی تر باشند،  ماسک اثر بخش تر خواهد بود.

انواع روش های جوان سازی پوست

کربوکسی تراپی:  از جدید ترین تراپی های پوست و مو می باشد. در این روش کربن دی اکسید در لایه پیوندی پوست تزریق می شود. بدن افزایش کربن دی اکسید را به منزله کاهش اکسیژن تلقی میکند و این امر باعث می شود فشار و سرعت جریان خون در ان ناحیه افزایش پیدا کرده و در نتیجه اکسیژن و مواد مغذی زیادی به بافت می رسد. این روند باعث میشود که متابولیسم پوست در این ناحیه افزایش پیدا کرده و سلول های آسیب دیده و مرده با سرعت بیشتری جایگزین و پاک سازی شوند. تحریک متابولیسم همچنین در کلاژن سازی نیز موثر است. البته برای انجام این تراپی یک سری شرایط اولیه نیاز است.  که مهم ترین آن عدم وجود هر گونه عفونت پوستی می باشد. زیرا ممکن است تراپی باعث پخش شدن عفونت یا انتقال آن به فرد دیگری شود.  از مزایای این تراپی این است که، به سرعت قابل انجام است و بلافاصله پس از انجام آن فرد می تواند به کار های روز مره خود رسیده کند.  تنها عارضه این تراپی داشتن حس سوزش جزئی در ناحیه تزریق است.

بلفاروپلاستی: این عمل در حقیقت برای رفع افتادگی پلک ها انجام می شود. با تخلیه چربی جمع شده در پلک بالایی این عارضه را رفع میکند.  اما آن تاثیری که بر جوان سازای پوست می گذارد با استفاده از بلفاروپلاستی پلک پایین است.  افتادگی پلک پایین خود به خود باعث افتادگی و شل شدن پوست میشود. در صورت رفع فتادگی پلک پایین،  افتادگی پوست صورت هم تا حدودی رفع میشود.  البته لازم به ذکر است که این جراحی تا مدتی نیازمند مراقبت است و بعد از انجام رفع افتادگی،  بیمار باید برای برگشتن به خانه همراه داشته باشد.  زیاده روی در انجام این عمل نیز باعث برگشتن پلک ها به بیرون و کامل بسته نشدن آنها هنگام خواب می شود. در طی کردن دوران نقاهت بهتر است که هنگام خواب،  با استفاده از چند بالش سر را کمی بالا تر از بدن قرار داد.

مزوتراپی: مزوتراپی روشی مشابه کربوکسی تراپی و یکی دیگر از انواع روش های جوانسازی پوست است.  با این تفاوت که به جای تزریق کربن دی اکسید و تحریک بافت برای دریافت مواد مغذی،  هورمون ها پروتئین ها،  ویتامین ها و سایر عناصر لازم برای تقویت متابولیسم پوست به طور مستقیم به داخل پوست تزریق می شوند.  این روش تاثیر سریع تری نسبت به کربوکسی تراپی دارد.  البته کاربرد مزوتراپی تنها برای پوست نیست و برای رفع ریزش،  خشکی و شکنندگی و سایر آسیب های وارده به مو نیز کاربرد دارد.  کلمه مزو به معنای میانه می باشد و دلیل نام گذاری این تراپی مزوتراپی به این خاطر است که مواد مورد نظر به لایه میانی پوست تزریق می شود. این روش برای رفع التهابات و ضعف شدید جریان خون استفاده می شود.  از مزایای  مزوتراپی، درخشان کردن و فراهم کردن مواد مغذی مورد نیاز پوست و هیدراته نگه داشتن آن است. هیدراته کردن یا همان آبرسانی به پوست از عوامل مهم شادابی پوست می باشد.

هایفوتراپی: یکی از انواع روش های جوانسازی پوست و موثر ترین جایگزین های جراحی های زیبایی هایفوتراپی است. مورد هدف قرار دادن چربی های بدن، لیفت پوست صورت و گردن و یا جوانسازی پوست صورت از جمله مواردی است که با هایفوتراپی قابل انجام است. در این نوع از تراپی دقیقا همان لایه که در جراحی تغییر داده می شود مورد هدف قرار می گیرد. به همین دلیل هایفوتراپی تاثیراتی مشابه جراحی دارد اما عوارض آن به مراتب بسیار کمتر از عمل جراحی می باشد. امواج هایفو تراپی در عین آسیب نرساندن به لایه سطحی پوست، صدمه ای جزئی به لایه های زیرین پوست وارد می کنند. این صدمه ها تولید وسیع کلاژن را تحریک می کنند تا با افزایش میزان آن، پوست نیز جوانسازی شود. هرچه میزان کلاژن بیشتر باشد پوست وضعیت بهتری خواهد داشت اما زیاده روی در این تراپی مانند تمام تراپی های دیگر باعث ایجاد مشکلات پوستی جدی خواهد  شد.

لیفتینگ: لیفت صورت یا ریتیدکتومی عملی با هدف جوانسازی و مقابله با پیری پوست به صورت دائمی می باشد. لیفت صورت میتواند به روش های جراحی یا غیر جراحی انجام شود که هر کدام از این دسته ها انواع مختلفی دارند. افرادی که به هر دلیلی دچار پیری پوست شده اند می توانند با انجام لیفتینگ پوست  حس جوانی و طراوت را به طور دائمی احساس کنند. با روش هایی که پیش از این گفته شد، میتوان لیفتینگ صورت را بدون جراحی انجام داد. اما روش های جراحی برای انجام لیفتینگ نیز وجود دارد که طول مدت تاثیر آن بیشتر از روش های بدون جراحی است.

انواع روش های جوان سازی پوست

اقدامات مکمل تراپی های زیبایی

انجام تراپی های زیبایی برای جوان سازی پوست، حتی اگر تاثیر طولانی مدت یا دائمی داشته باشد، باز هم نیاز مند برخی مراقبت هاست. این جمله به آن معناست که اگر از پوست مراقبت نشود، حتی با انجام عمل های زیبایی نیز نتیجه مورد نظر ممکن است بعد از چند سال از بین برود.  استفاده از کرم ضد آفتاب، آبرسان و شست و شوی صورت با آب خنک از جمله این مراقبت ها است که باید به طور کامل انجام شود. استفاده مداوم از لوازم آرایشی، مصرف لوازم آرایشی و بهداشتی فاسد نیز از عوامل آسیب زننده می باشد. آرایش نباید مدت طولانی روی پوست باقی بماند و باید با استفاده از لوسیون های مخصوص شست و شو داده شود. روکش بالش نیز باید هر چند روز یک بار با یک روکش تمیز تعویض شود.

کلام آخر

آدمی همواره در پی یافتن راه هایی برای حفظ شادابی و زیبایی و انواع روش های جوانسازی پوست صورت خود میباشد.  امروزه با پیشرفت علم روش های گوناگونی برای انجام این کار وجود دارد که هر فرد به فراخور شرایط موجود میتواند روش مورد نظر را انتخاب کند. نکته مهم این است که، حتما باید از قبل تحقیق شود که چه نوع تراپی پوستی ای برای پوست فرد مناسب است. زیرا ممکن است که مثلا هایفوتراپی یا مزوتراپی برای یک شخص جوابگو بوده اما برای شخص دیگری آسیب زا باشد.  از آنجایی که آسیب های شدید پوستی معمولا غیر قابل درمان هستند،  بهتر است که فرد متقاضی با دقت در انتخاب روش مورد نظر از انواع روش های جوانسازی پوست صورت دقت لازم را داشته باشد.  ممنونیم از این که تا پایان این مطلب همراه ما بودید.  لطفا در صورت تمایل،  نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
بوتاکس صورت چه عوارضی دارد ؟
نوشتهٔ بعدی
جوانسازی پوست صورت برای آقایان

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

17 − دوازده =

فهرست
Call Now Button