امروزه یکی از مشکلاتی که در زمینه زیبایی صورت برای آقایان وجود دارد کم پشتی و خالی بودن مو های صورت و ریش ها است. این کم پشتی و یا طاسی برای خیلی از آقایان قابل قبول نبوده و همواره  به دنبال راه حلی دائمی و همیشگی برای حل این مسئله­ مهم هستند. اما بیشتر افراد برای این کار تنها کاشت ریش را انتخاب می کنند اما راه حل­ های درمانی بسیاری در این زمینه وجود دارد که فرد باید با تجویز پزشک متخصص آنها را بررسی کند. یکی از بهترین راه ­ها برای پر پشت کردن مو های صورت کاشت ریش و سبیل طبیعی و قابل رشد و دائمی ­است که بسیاری از آقایان به سمت این روش سوق پیدا کرده اند.

کاشت ریش چیست ؟

کاشت ریش و سبیل طبیعی حتی می ­تواند راه حل بسیار مناسبی برای پوشش دادن و مخفی کردن فضای خالی ریش ها باشد. برای مثال در مواردی ­که روی صورت فرد زخم و لکه های ناشی از سوختگی ، آکنه ، زخم برش ، بخیه و یا جراحی وجود دارد و این امر موجب نارضایتی فرد شده ­است می­ توان با کاشت ریش و سبیل بر روی این نواحی ، زیبایی از دست رفته را دوباره به فرد بازگرداند. برای اینکه مو های کاشته شده بر روی انواع جای زخم ها رشد کنند و مانند یک ریش و سبیل طبیعی باشند ، ابتدا باید از وجود خون­ رسانی در زیر پوست ناحیه اسکار مطمئن شد که این امر با یک معاینه بسیار ساده توسط پزشکان متخصص قابل تشخیص است.

اما اگر بخواهیم نگاه کلی به کاشت ریش داشته باشیم می توان گفت که از گرافت مو های سر می توان به ریش ها پیوند زد که این عمل مانند کاشت مو است تنها با این تفاوت که محل گیرنده پیوند در کاشت ریش و سبیل صورت است کاشت گرافت ­ها باید با دقت و ظرافت بسیار بالایی انجام شود تا ریش­ و سبیل کاشته شده شاخصه­ های یک ریش و سبیل طبیعی را دارا باشد. که در کاشت ریش باید شاخصه ها ، زاویه خوب ، تراکم مناسب و حالت رویش طبیعی مو های آنها است. چناچه در کاشت ریش و سبیل طبیعی این موارد به درستی انجام شود ریش و سبیل کاشته شده بسیار نزدیک به یک ریش و سبیل طبیعی خواهد بود.

کاشت ریش چیست ؟

کاشت ریش چگونه انجام می شود ؟

رمانی که فرد قصد انجام کاشت مو و کاشت ریش یا کاشت ابرو را دارد باید این موضوع را بداند که چگونه این موضوع انجام می شود. همانطور که گفته شد در بیشتر مواقع برای کاشت ریش از مو های طبیعی سر به ریش ها پیوند زده می شود که این نوع کاشت ریش ها از چند بخش اساس تشکیل شده اند که در ادامه این موارد را با هم بررسی خواهیم کرد.

برداشت از قسمت اهدا کننده گرافت ها :

این مرحله در کاشت ریش مرحله اول است که با استفاده از تکنیک­ های موجود در این زمینه ، از محل اهدا کننده برداشت گرافت صورت می­ گیرد.

جداسازی ، تفکیک و دسته بندی گرافت ­های برداشته شده بر اساس نوع و ضخامت آنها : 

با توجه به تکنیک برداشت که در مرحله قبل توضیح داده شد در صورت نیاز در این مرحله جدا سازی گرافت­ های برداشته شده از مرحله قبل زیر میکروسکوپ­ های مخصوص این کار و توسط تیم زبده کات و دسته بندی صورت می­ گیرد.

طراحی قسمتی که قرار است در آن گرافت های برداشته شده کاشته شوند: 

به قسمت و محلی که قرار است در آن گرافت ­های برداشته شده ، کاشته شوند محل گیرنده پیوند نیز گفته می­ شود. طراحی محل گیرنده پیوند کاملا با اعمال سلیقه و نظر مستقیم متقاضی کاشت انجام خواهد شد.

 ایجاد شکاف­ های با تراکم بالا و بسیار ظریف در قسمت گیرنده پیوند: 

مرحله با توجه به مقدار گرافت­ های برداشته شده از بانک موی متقاضی لازم است که شکاف ­هایی در محل گیرنده پیوند یا همان محلی که دچار کم ­پشتی و یا طاسی شده است ایجاد شوند که تعداد ، عمق زاویه خواب و نحوه ایجاد این شکاف ­ها تاثیر بسیاری در نتیجه نهایی پیوند مو دارد. اما در فرآیند کاشت مو ، ظرافت شکاف­ ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که هر چه این شکاف­ ها ظریف­ تر باشند می­ تواند در واحد سطح تعداد شکاف بیشتری ایجاد کرد و به تبع آن تعداد موی بیشتری کاشت. از طرفی دیگر ایجاد شکاف ­هایی ظریف ، باعث هر چه طبیعی ­تر به نظر رسیدن قسمت کاشته شده خواهد بود. یکی از دلایلی که باعث می ­شود خط رویش یک فرد بسیار مصنوعی یا به اصطلاح عروسکی شکل به نظر برسد عدم ایجاد شکاف­ هایی ظریف در این ناحیه است. علاوه بر این ها زمانی که شکاف ایجاد می شود باید به چند نکته توجه کرد که این ها شامل :

 • تعداد شکاف­ ها : تعداد شکاف­ های ایجاد شده در محل گیرنده پیوند، تعیین کننده تراکم مو های کاشته شده خواهد بود. همه مساحت پوست سر تقریبا ۵۰۰ سانتی متر مربع  است که حدود ۲۰۰ تار مو در سانتی ‌متر است و ایجاد این تعداد شکاف با ابزار های موجود غیر ممکن است. با کاشت تقریبا ۵۰۰۰ گرافت در سطح سری که دچار کم­ پشتی کامل است می­ توان در این محل تراکم خیلی خوبی ایجاد کرد.
 • عمق شکاف ها : پوست از سه لایه تشکیل شده ­است لایه خارجی و بیرونی آن اپیدرم و لایه میانی درم، و لایه سوم هیپودرم نام دارد. در قسمت مربوط به ساختار و آناتومی پوست انسان ، به طور مفصل به جزئیات این مفاهیم خواهیم پرداخت. ایجاد شکاف ­هایی که بسیار کم عمق هستند باعث می­ گردد که مو های کاشته شده بسیار سریع­ تر وارد فاز رویش مجدد شوند.
 • زاویه شکاف ها : تنظیم زاویه خواب شکاف ­ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا گرافت ­های کاشته شده در این شکاف ­ها در همان زوایه­ ای رشد خواهند کرد که شکاف های آنها قبلا ایجاد شده ­اند. این مسئله در بحث کاشت ریش و سبیل از اهمیت بالاتری نسبت به کاشت مو برخوردار است.

کاشت ریش چگونه انجام می شود ؟

 

کاشت گرافت­ های تفکیک شده در ناحیه گیرنده پیوند :

در این مرحله ، کاشت گرافت ­ها در قسمتی که قبلا طراحی شده است و شکاف­ هایی در آن ایجاد شده ­اند صورت می­ گیرد. با توجه به اینکه در مرحله قبل شکاف­ هایی بسیار ظریف و کوچک ایجاد شده است ، قرار دادن و کاشت گرافت­ ها در این شکاف ­ها باید با دقت و ظرافت تمام انجام شود تا ریشه گرافت ­ها حین کاشت صدمه نبینند زیرا در صورت صدمه دیدن این ریشه­ ها ، مو های کاشته شده، رشد نخواهند کرد. از طرفی دیگر انجام کار تیمی باعث شده است که تمامی مراحل کاشت مو ، ابرو و حتی ریش ­و سبیل تنها دریک روز انجام شده و عزیزانی که از نظر زمانی محدودیت دارند بتوانند تنها با اختصاص دادن یک روز به این کار ، به نتیجه دلخواه و مطلوب خود دست یابند. مو های کاشته شده پس از گذشت چند ماه رشد می کند و قابل اصلاح و تراشیدن با تیغ و یا ماشین ریش تراش خواهد بود. و در نهایت باید گفت که این مو های کاشته شده تمامی ویژ­گی­ های یک ریش طبیعی را پیدا خواهند کرد.

روش های کاشت ریش و سبیل

کاشت ریش و سبیل FIT:در این روش برداشت گرافت­ ها به وسیله پانچ و یا هولدر دستی انجام می ­شود و از قدیمی­ ترین روش­ های موجود در این زمینه است و تقریبا منسوخ شده است.

کاشت ریش و سبیل FUE : در این روش برداشت گرافت ها به وسیله دستگاه برقیFUE انجام می­ شود که از دقت و سرعت بسیار بالایی برخوردار است.

کاشت ریش و سبیل SUT : این تکنیک چیزی اضافه بر تکنیک FUE نداشته و فقط یک اسم غیر علمی برای تکنیک FUE بوده و در صورت جستجو در سایت ­ها و مقالات معتبر خارجی متوجه خواهید شد که تکنیک اِس یو تی SUT هیچ پایه و اساس علمی ندارد.

کاشت ریش و سبیل تکنیک سوپرFUE یا S.FUE :این روش در واقع همان روش FUE است با کمی تفاوتو فرق آن با روش FUE در این است که در این تکنیک ، گرافت­ های برداشته شده از بانک مو را پس از برداشت ، کات (CUT) کرده و پس از مرتب سازی (Sort) و دسته­ بندی ، در شکاف­ هایی که قبلا در ناحیه مورد نظر ایجاد شده است می­ کارند.

کاشت ریش و سبیل FUT : در این روش برداشت گرافت ­ها به وسیله جراحی و برداشت یک نوار باریک یا همان فلپ Flap انجام می ­شود و با توجه به اینکه در این روش فاصله زمانی بین برداشت و کاشت گرافت ها بسیار اندک است ، مو های کاشته شده به وسیله این تکنیک از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

روش های کاشت ریش و سبیل

مزایا و معایب کاشت ریش

مزایا : 

 • درمان واقعی : کاشتن مو تنها راه دائمی ریزش موی بدن و صورت است.
 • موفقیت بالا : 70_100 ٪ کاشت ابرو با موفقیتهمراه است و برای اشخاصی که پوست شان صدمه دیده تنها 40_70 درصد است.
 • بدون درد و جراحی : کاشتن مو در قسمت های مختلف بدن درد و خونریزی ندارد و لزومی به بخیه شدن نیست.
 • ریکاوری سریع : کاشت ریش روشی آسان است و عوارض آن به طور طبیعی از بین خواهد رفت.
 • رشد مو : کاشت ریش و سبیل باعث می شود تا همراه با ریش های طبیعی رشد کند.

معایب : 

 • کاهش بانک مو : بهترین فولیکول برای کاشتن موی صورت ، فولیکول های پشت سر بوده و هر چه بیشتر از فولیکول پشت سر استفاده کنیم بعد ها فولیکول پشت سر کم خواهد شد.
 • ریزش ریش : بعد از سه هفته از کاشت ریش مو های ریش خواهد ریخت اما نباید نگران شد و ترسید چون ریزش مو ها طبیعی بوده و خیلی سریع با ساخته شدن تار مو های نو ، مو های جدید خواهد رویید.

عوارض کلی کاشت ریش :

زمانی که یک فرد کاشت مو یا کاشت ریش انجام می دهد با عوارض های موقت رو به رو می شود که این ها هیچ نگرانی برای فرد ندارد و بعد از گذشت دو الی س روز از بین می رود و فرد می تواند به طور طبیعی به کار های روز مره خود ادامه دهدو اما در کنار تمامی این ها تنها مرحله ای از کاشت ریش که با درد همراه بوده تزریق بی حسی است و دیگر مراحل دارای درد نیستند چون از بی هوشی موضعی استفاده خواهد شد. بعد از گذشت 3 یا 4 روز پوست صورت به طور کامل ترمیم خواهد شد اما عوارض کاشت ریش خارش ، التهاب ، ورم ، حساس شدن پوست نسبت به لمس شدن ، قرمز شدن پوست ، بی حس شدن ، تشکیل لخته یا دلمه ها است. عوارض گفته شده را نباید عوارض خواند چون طبیعی بوده و هر روز که بگذرد پوست بهتر خواهد شد تا جای که اثری از عوارض را نخواهید دید. با گذشت 2_3 هفته مو های کاشته شده ، خواهد ریخت که باز هم طبیعی است و پس از ریزش مو های کاشته شده شاهد مو های جوانه زده و رشد موهای صورت خواهید بود.

دلایل ریزش موی ریش و سبیل

زمانی که آقایان به سم بلوغ می رسند ریش و سبیل های آنها شروع به رویش می کنند و با بالا رفتن سن ریش ها رشد پیدا می کنند اما در برخی از افراد ممکن است که ریش ها بریزند و یا اینکه قسمتی از ریش ها خالی باشد که به این موارد ریزش موی ریش گفته می شود اما ممکن است که عوامل بسیاری باعث ریزش ریش ها شود که برخی از این موارد را با هم بررسی خواهیم کرد.

دلایل ریزش موی ریش و سبیل

 • عوامل ژنتیکی :  ژنتیک یک مسئله مهم در کم مویی صورت است. چنانچه پدر و حتی پدربزرگ تان دارای مو های ضخیم و پرپشت در صورت بوده به احتمال زیاد شما هم چنین هستید اما اگر پدر یا پدربزرگ تان مو های صورتش نازک و کم پشت بوده شما هم به ناچار مو های صورت تان کم پشت و نازک خواهد بود.
 • هورمون ها : هورمون یکی از دلایل کم مویی بدن است. هورمون موثر روی رشد سبیل و ریش، تستسترون نام دارد. تستسترون هورمونی جنسی بوده که به هورمون مردانه هم شناخته شده است. هر چند که زنان هم هورمون تستسترون در بدن شان تولید خواهد شد اما چون میزان تولید و ترشح هورمون در بدن مردان بیشتر بوده هورمون مردانه نام گرفته است. تولید هورمون نامبرده در زمان بلوغ مردان زیاد است و حتما دیده اید که پسران در سنین بلوغ موهای صورت شان پرپشت خواهد بود. از جمله مراجعه کنندگان برای کاشتن ریش کسانی هستند که بدن شان خیلی هورمون تستسترون را تولید نکرده است.
 • صدمات و بیماری ها : برخی صدمات و بیماری ها سبب طاسی موقت و یا حتی دائم سبیل و ریش خواهد شد که شامل مواردی چون زخم، بخیه و اسکار، عمل های جراحی، شکستگی و التهاب فولیکول ها است. هر چند که ریختن موهای صورت به دلایل گفته شده معمولا موقت بوده اما اگر دائمی شود شما تنها راهی که برای بهبودی خود دارید کاشتن ریش و سبیل است. همچنین ریزش سکه ای مو هم یکی از دلایل یا بیماری های مو است که معمولا دوره ای برای شخص وجود دارد و نباید به کاشتن مو هم فکر کرد چون کاشتن مو روشی مناسب برای بیماری ریزش سکه ای مو نیست.
 • سبک زندگی : انسان باید خواب کافی، تغذیه سالم، ورزش و استراحت را در زندگی خود داشته باشد تا دچار استرس نشود. موارد گفته شده مواردی لازم برای سلامت عمومی شما است و رشد مو هم به موارد بالا مربوط است.در خوراک و تغذیه خود مواد دارای نیاسین و بیوتین را بگنجانید .تا رشد موهای بدن و صورت تان زیاد شود. ویتامین های گفته شده در موادی چون تخم مرغ، شیر، آووکادو و تخم آفتابگردان موجود است.
فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان ( کلیک کنید)