مزایای تزریق بوتاکس زیر بغل

ما در این مقاله سعی داریم شما را با مزایا تزریق بوتاکس زیر بغل آشنا کنیم. تزریق بوتاکس از مهم ترین روش های جوان سازی است. بوتاکس کاربردهای زیادی مانند از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوستی دارد اما این ماده برای درمان تعریق بیش از اندازه کاربرد دارد. این ماده در سبک زندگی افراد تاثیر زیادی دارد.  افرادی که بیش از اندازه عرق می کنند از حضور در جمع های خجالت می کشند زیرا عرق کردن باعث خیس شدن لباس و ظاهر نامناسب می شود. برای آشنا شدن با مزایای تزریق بوتاکس زیر بغل با ما همراه باشید.

بوتاکس چیست ؟

بوتاکس یک نوع نوروتوکسین است که از باکتری های ایجاد کننده بوتولیسم به دست می آید. نوروتوکسین نوعی سم برای سلول های عصبی است و بوتولیسم نوعی مسمویت غذایی است. جای نگرانی وجود ندارد زیرا که این روش به صورت مناسب توسط فردی متخصص انجام شود بسیار ایمن است. بوتاکس در اول به عنوان یک روش زیبایی به کار گرفته می شود. این ماده با فلج کردن موقت عضلات چروک های صورت را رفع می کند. پزشکان برای درمان بیماری های عصبی عضلانی از جمله میگرن، اسپاسم عضلانی و هایپر هیدروزپس از بوتاکس استفاده می کنند.

بوتاکس چیست ؟

بوتاکس زیر بغل چگونه عمل می کند ؟

بوتاکس با مسدود کردن اعصاب فعال کننده غده های عرق تاثیر خود را بر جای می گذارد. وقتی که دمای بدن افزایش یابد سیستم عصبی غده های عرق را فعال می کندو این روشی است که توسط بدن به صورت خودکار دمای خود را کاهش می دهد. در افراد مبتلا به هایپرهیدروزپس اعصاب فعال کننده این غدد پیش فعال هستند. تزریق مستقیم بوتاکس به ناحیه دارای تعریق شدید باعث فلج شدن اعصاب پیش فعال در ان ناحیه می شود. وقتی که اعصاب قدر به رساندن پیام تعریق نباشد تعریق رخ نمی دهد. بوتاکس در ناحیه تزریق شده از تعریق جلوگیری می کند.

در چه ناحیه ای از بوتاکس استفاده می شود ؟

تزریق بوتاکس زیر بغل برای درمان تعریق ناحیه زیر بغل تایید شده است. بوتاکس در درمان تعریق بیش از اندازه در ناحیه زیر بغل موثر است. پزشکان از این روش برای درمان تعریق نواحی دیگر بدن استفاده می کنند. بوتاکس در 80 تا 90 درصد موارد درمان تعریق کف دست موفق بوده است. نتیجه این روش به اندازه نتیجه درمان تعریق زیر بغل ماندگاری ندارند. بوتاکس تعریق ناحیه  پیشانی را تا 75 درصد کاهش داده و نتیجه آن تا 5 ماه دوام دارد. بوتاکس می تواند در کاهش تعریق کف پا موثر باشد. تزریق در ناحیه کف پا نسبت به ناحیه دیگر دردناک تر است.

علت عرق کردن زیاد چیست و چه راه درمانی دارد ؟

علت عرق کردن بیش از اندازه در بدن در اکثر موارد وجود زمینه ارثی می باشد در موارد کمتر امکان دارد عوامل هورمونی مثل پر کاری تیروئید ، پاراتیروئید و یا دیابت در بروز این عوارض موثر باشد. عرق کردن بیش از اندازه در ناحیه کف دست به خصوص در شرایط پر استرس و محیط های شلوغ و در زمان دست دادن با دیگران باعث افزایش استرس فرد می شود. افزایش تنش و اضطراب باعث تحریک سیستم سمپاتیک شده و علاوه بر افزایش ضربان قلب و تند شدن ریتم تنفس ، فشار خون بالا رفته و باعث عرق کردن بیشتر می شود و تکرار می شود و میزان تعریق افزایش می یابد.

اولین قدم درمان برای کنترل این حالت کاهش استرس با تنفس عمیق و ریلاکس کردن عضلات بدن است. دومین قدم مصرف داروهایی است که باعث  کنترل سیستم سمپاتیک می شوند. داروی پروپرانولولبه عنوان مهار کننده سمپاتیک استفاده شده است و از به وجود آمدن سیکل معیوب افزایش استرس جلوگیری می کند. محلول الکلی آلومینیوم کلراید 20 تا 25 درصد درمان موضعی دیگری است که برای کاهش تعریق استفاده می شود که ایراد این دارو ایجاد حساسیت و ریختگی شدید پوست می باشد. داروهای آنتی کولینرژیک مثل پروپانتلین و اکسی بوتینین نیز مورد استفاده قرار می گیرند که بدلیل عوارض آن ها مانند خشکی دهان و کاهش حرکات دستگاه گوارش استفاده از آن ها محدود شده است. راه حل دیگر تزریق بوتاکس در موضع می باشد که مورد تایید FDA قرار گرفته است و برای زیر بغل، کف دست و پا انجام می شود.

هایپرهیدروزیس چیست ؟

هایپرهیدروزیس یک اصطلاح پزشکی است که به تعریق شدید و غیر طبیعی گفته می شود. این تعریق ناشی از فعالیت زیاد غدد عرق است که باعث تعرقی شدید در بعضی ناحیه بدن می شود. بهترین مناطقی که تحت تاثیر این بیماری قرار می گیرند عبارتند از : دستها، پاها، کشاله ران، پیشانی و زیر بغل. این بیماری در دو نوع اولیه و ثانویه است.

هایپرهیدروزیس اولیه : به دلیل نامعلومی بروز می کند و شروع آن در کودکی و نوجوانی است. با وجد نامعلوم بودن علت، اضطراب و هیجان می تواند این نوع تعریق بیشتر شود. این تعریق امکان دارد در ناحیه مختلف از بدن مثل دست و پا و زیر بغل اتفاق بیفتد.

هایپرهیدروز ثانویه : تعریق ناشی از بیماری یا عوارض جانبی ناشی از مصرف بعضی داروها است. استرس هیجانی و بیماری هایی مثل پرکاری تیروئید، از دلایل این بیماری هستند. این نوع تعریق بصورت متقارن در بعضی نقاط  بدن رخ می دهد و امکان دارد هم در خواب و هم در بیداری رخ دهد. برای مثال فرد مبتلا به هایسپرهیدروزیس ثانویه ممکن است تعریق شدید در کف دست ها و پاها را تجربه کند.

افرادی که دچار هایپرهیدورزیس ثانویه هستند باید برای پیدا کردن علت به پزشک مراجعه کنند. درمان بیماری اصلی یک از راه های کاهش تعریق شدید است. تزریق بوتاکس یکی از اصلی ترین درمان ها برای کنترل تعریق غیر طبیعی بدن است. هایپرهیدورزیس اولیه و ثانیه از طریق تزریق سم بوتولینیوم قابل کنترل هستند. بیمارانی که تعریق غیرطبیعی را تجربه می کنند برای درمان با تشخیص پزشک اقدام به تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بدن کنند.

در تزریق بوتاکس از چه ترکیبات و تاثیر ماده تزریقی استفاده می کنند ؟

هر وقت اسمی از تزریق بوتاکس آورده می شود انتظاری جز یک ماده تزریقی را نمی توان داشت. بوتاکس ماده ای ساخته شده از سم باکتری کلاستریدیوم بوتولونیم است که نوعی سم تاثیرگذار بر اعصاب بدن محسوب می شود. در تزریق بوتاکس صورت این ماده باعث ایجاد تاثیر فلج شدگی در تعدادی از عضلات صورت می شود که با انقباض مداوم باعث ایجاد چین و چروک های موقت یا دائمی در صورت می شوند و در تزریق بوتاکس زیر بغل یا دست و پا برای غدد تعریقی بدن در ناحیه تزریق اتفاق می افتد. اما در تزریق بوتاکس زیر بغل یا دست و پا این ماده باعث غدد ترشح عرق در ناحیه نام برده می شود که از تعریق بیش از اندازه این ناحیه جلوگیری می کند و باعث درمان تعریق شدید زیر بغل و هایپرهیدروزیس می شود.

بوتاکس زیر بغل چگونه عمل می کند ؟ 

زمان مورد نیاز برای هر جلسه تزریق بوتاکس : 

این زمان بستگی به نیاز و تمایل افراد نسبت به انجام تزریقات دارد. زمان جلسه تزریق بوتاکس زیر بغل یا دست و پا بسته به نوع عوارضی دارد که افراد از آن رنج می برند. اگر با یکی از این عوارض برخوردار شوند زمان مورد ناز برا این جلسه بیشتر از نیم ساعت نیست. اما در صورت ابتلا به هر دو این عوارض یا تمایل به تزریق بوتاکس هم زمان با تزریق بوتاکس زیر بغل یا دست و پا زمان جلسه به 1 یا 2 ساعت افزایش پیدا می کند.

ماندگاری تزریق بوتاکس چقدر است ؟

بازه‌ی میانگین زمانی برای ماندگاری تزریق بوتاکس تزریق شده در کلیه ناحیه بدن مانند تزریق بوتاکس صورت یا تزریق بوتاکس زیر بغل و دست و پا بین 6  الی 8 ماه برآورد شده و امکان دارد بیشتر از این زمان هم دوام داشته باشد اما به طور معمول بازه ماندگاری کم‌تر از 6 ماه و بیشتر از 1 سال نخواهد بود. این زمان تعیین‌کننده فواصل بین جلسات تزریق بوتاکس زیر بغل یا کف دست و پا نیز هست.

تعداد جلسات تزریق بوتاکس چقدر است ؟

گذراندن یک جلسه تزریق بوتاکس زیر بغل یا دست و پا باعث رفع تعریق شدید در این ناحیه می شود. بعد از آن به فاصله هر 6 تا 8 ماه یک بار تزریق مجدد تزریق بوتاکس زیر بغل یا دست و پا انجام می شود. این زمان برابر با ماندگاری تاثیرات در ناحیه تزریق شده که تعیین کننده تعداد جلسات تزریق بوتاکس در سال محسوب می شود.

فواصل بین جلسات تزریق بوتاکس :

فواصل بینی جلسات تزریق بوتاکس با ماندگاری نتیجه حاصل از تزریق بوتاکس تعیین می شود. این ماندگاری بینی 9 تا 12 ماه تعیین شده اما به طور رایج این ماندگاری تزریق بوتاکس زیر بغل یا دست و پا بین 6 تا 8 ماه است. فواصل بین جلسات تزریق بوتاکس زیر بغل یا سدت و پا 6 تا 8 ماه را شامل می شود اما امکان دارد طولانی تر هم باشد.

هزینه تزریق بوتاکس چقدر است ؟

هزینه تزریق مورد نیاز برای تزریق بوتاکس زیر بغل و دست و پا بعد از جلسه معاینه و تشخیص عوارض هایی که مبتلا هستید مشخص می شوید. اگر به یکی از عوارض ناشی از هایپرهیدروزیس مبتلا باشید هزینه مورد نیاز برای تزریق کم تر از ابتلا به این عوارض در چند ناحیه بدن خواهد بود.

برای آشنا شدن با تزریق بوتاکس در صورت به سایت مربوطه مراجعه کنید.

مزایا تزریق بوتاکس 

تزریق بوتاکس هم مانند سایر روش های دیگر دارای معایب و مزایایی است. در ادامه با مزایا تزریق بوتاکس زیر بغل آشنا می شوید :

 • اثربخشی بالا و طولانی مدت؛ تزریق بوتاکس اثربخشی بالایی دارد و نتایج آن تا مدت زمان طولانی ای باقی می ماند.
 • غیرتهاجمی بودن؛ تزریق بوتاکس نوعی جراحی غیرتهاجمی است، که با کمترین عوارض جانبی همراه است. این روش درمانی کاملا بی خطر است و بیماران نیازی به داروی بیهوشی ندارند. مقداری بی حسی موضعی قبل از جراحی برای تزریق بوتاکس کفایت می کند.
 • بدون درد؛ تزریق بوتاکس غالبا بدون درد انجام می شود. پزشک برای اطمینان قبل از جراحی از بی حسی موضعی استفاده می کند تا درد را به حداقل برساند. با وجود اینکه تمام بیماران درد را تجربه نمی کنند اما برخی افراد ممکن است درد بیشتری حس کنند.

معایب تزریق بوتاکس : 

 • گران بودن ؛ با وجود اینکه بوتاکس از روش های درمانی کم هزینه به شمار می رود، اما این روش نسبت به سایر روش های کاهش تعریق بدن پرهزینه است. درمان های مختلفی برای کنترل تعریق وجود دارند، اما امکان دارد هیچکدام اثربخشی بوتاکس را نداشته باشند. به همین دلیل این روش نسبت به سایر روش های درمان تعریق هزینه بیشتری دارد.
 • موقتی بودن و نداشتن اثرات دائمی؛ بوتاکس تاثر دائمی ندارد و برای اثربخشی دائمی لازم است بعد از مدتی تمدید شود.
 • داشتن عوارض جانبی احتمالی؛ تزریق بوتاکس نیز مانند هر جراحی دیگری با عوارض احتمالی همراه است. هرچند که همه بیماران این عوارض را تجربه نمی کنند.
 • مناسب نبودن برای تمام نقاط بدن؛ تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بدن مناسب تمام نقاط بدن نیست و فقط با تشخیص پزشک برای برخی نواحی بدن تزریق می شود.

چه افرادی برای تزریق بوتاکس زیر بغل مناسب هستند ؟

برای این روش باید حداقل سن شما 18 باشد؛ بوتاکس زیر بغل فقط در موارد شدید هایپرهیدروزیس پیشنهاد می شود. قبل از انجام این روش قرص، لباس و رول های ضد تعریق را تست کنید؛ افرادی که دچار بیماری خاص می باشد یا داروی خاصی مصرف می کنند نمی توانند برای درمان هایپرهیدروزیس از روش تزریق بوتاکس استفاده می کنند.

عوارض تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس مانند روش های دیگر دارای عوارض و معایبی است که موقت هستند و بعد از گذشت چند روز از بین می روند. در ادامه به عوارض بوتاکس زیر بغل اشاره می کنیم :

 • ضعف عضلانی
 • آنافیلاکسی
 • مشکل در تنفس، بلع یا گفتار
 • بثورات پوستی و کهیر
 • مشکلات بینایی
 • سرگیجه
 • از دست دادن کنترل مثانه
 • خشکی دهان
 • سردرد
 • خستگی
 • درد در نواحی تزریق

عوارض تزریق بوتاکس 

کلام آخر

قبل از انجام تزریق بوتاکس زیر بغل سعی کنید بهترین کلینیک تزریق بوتاکس را انتخاب کنید. از افراد با تجربه کمک بخواهید و درباره مزایا تزریق بوتاکس زیر بغل اطلاعات کافی کسب کنید. ممنون از اینکه تا ادامه مقاله مزایا تزریق بوتاکس زیر بغل همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
بهترین کلینیک زیبایی در شمال تهران
نوشتهٔ بعدی
هزینه تزریق بوتاکس در فرمانیه

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

2 × 2 =

فهرست
Call Now Button