بلفاروپلاستی

هدف از جراحی بلفاروپلاستی فوقانی، بهبود انحنای طبیعی پلک چشم، آشکارسازی پوست پلک و نازک جلوه دادن خط پلک فوقانی و از بین بردن برآمدگی کیسه‌های چربی است که با افزایش سن به‌وجود می‌آیند. نکته مهم در مورد طبیعی بودن ظاهر پلک پس از جراحی، اینست که پلک گود و خالی جلوه نکرده یا موقعیت ابرو تغییر نکند. این موارد باعث به‌وجود آمدن ظاهر غیرطبیعی می‌شوند. با استفاده از روشهای مناسب جراحی می‌توان به ایجاد ظاهری زیبا در صورت کمک کرد.

تأثیر بلفاروپلاستی بر ظاهر

بلفاروپلاستی پلک فوقانی با عنوان جراحی افتادگی پلک نیز نامیده می‌شود. این جراحی برای اصلاح پف‌کردگی، گود افتادگی و افتادگی پلک بالا استفاده می‌شود. این عمل باعث بهبود ظاهر پلک ها و قسمت مجاور آن شده و ظاهری جوان‌تر و زیباتر در فرد ایجاد می‌کند. تأثیر بلفاروپلاستی بر ظاهر

بلفاروپلاستی چیست؟

بلفاروپلاستی واژه‌ای یونانی بوده که از لغتهای “بلفارو” به معنی پلک و “پلاستی” به معنی تغییر، تشکیل شده است. پس بلفاروپلاستی به معنی جراحی پلاستیک پلکها می‌باشد. بلفاروپلاستی برای جراحی پلکهای بالایی و پایینی استفاده می‌شود. عمل جراحی برای ترمیم و تأمین زیبایی انجام شده و هدفش بهبود ظاهر پلکهای بالایی و پایینی بوسیله برداشتن یا تغییر موقعیت بافتهای اضافی و همچنین تقویت و بهبود بافتهای نرم مجاور است.
در اثر افزایش سن و عوامل ژنتیکی تغییراتی در پلک بالا به‌وجود می‌آید از جمله: افتادگی پلکهای بالا، شل شدن پوست و برآمدگی چربی اُربیت. بلفاروپلاستی پلک فوقانی شامل بریدن پوست اضافی و شکل‌دهی به بافتهای نرم (شامل عضله حلقوی چشم و چربی اُربیت) می‌باشد. هیچ روش غیرجراحی مناسبی در شکل‌دهی به پلک فوقانی وجود ندارد.

بلفاروپلاستی یا جراحی لیفت پلک پایین

در جراحی لیفت پلک پایین پزشک ابتدا با ایجاد یک برش ریز در ناحیه زیر چشم، چربی های اضافی موجود در این ناحیه را که باعث پف کردن زیر چشم و زشت شدن آن می شوند را حذف می کند و پوست اضافی موجود در زیر چشم را برمی‌دارد تا ناحیه زیر چشم صاف و بدون چروک شود و زیبایی چهره و چشم ها نیز چند برابر گردد.

بلفاروپلاستی یا جراحی لیفت پلک پایینبلفاروپلاستی یا جراحی لیفت پلک بالا

در جراحی پلک بالا در ابتدا پزشک با استفاده از تیغ جراحی یکی برش ریز به موازات چروک های طبیعی پلک ایجاد می کند و سپس با استفاده از لیزر و یا امواج رادیویی و یا تیغ جراحی، پوست و چربی های اضافی موجود در این ناحیه را حذف می کند؛ به این ترتیب چروک ها و حتی افتادگی پلک در این ناحیه به طور چشم گیری رفع می شود. در نهایت نیز پزشک با استفاده از بخیه های نازک و ظریف، برش ایجاد شده را با دقت و ظرافت بخیه میزند؛ و به این صورت شخص علاوه بر افزایش زیبایی، میدان دید باز تر و وسیع تری نیز به دست می آورد.

نکاتی که لازم است قبل از انجام بلفاروپلاستی بدانید

 • شش ساعت قبل از مراجعه به بیمارستان از خوردن و آشامیدن بپرهیزید.
 • قبل از مراجعه به کلینیک استحمام کامل انجام دهید و از به کار بردن هرگونه آرایش در صورت خودداری نمایید.
 • مدارک پزشکی قبلی شامل عکس، آزمایش، نوار قلب و غیره را همراه داشته باشید.
 • حتماً برای ویزیت های بعد از عمل زیبایی پلک، در موعد مقرر به پزشک مراجعه نمایید.
 • در دو روز اول پس از عمل زیبایی پلک کبودی و تورم افزایش می یابد و بعد طی یک تا دو هفته به تدریج و خود به خود رفع خواهد شد .
 • در سه روز اول پس از عمل زیبایی پلک استراحت کامل داشته باشید یعنی حتی الامکان دراز بکشید و چشمها را ببندید.
 • در روز اول پس از عمل زیبایی پلک از کمپرس سرد استفاده نمایید که هر یک ساعت، بمدت ۵ دقیقه کمپرس باید انجام شود.
 • فقط از داروهایی که پزشک معالج شما تجویز نموده است استفاده نمایید.
 • در یک تا دو روز اول پس از عمل زیبایی پلک ممکن است چند قطره خون از محل بخیه ها خارج شود که طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد.
 • در چند روز اول پس از عمل پلک احتمال تاری دید خفیف وجود دارد که طبیعی می باشد؛ نگران نباشید .
 • از زمان عمل پلک تا پنج روز از خیس شدن صورت بپرهیزید و روز پنجم قبل از مراجعه به مطب استحمام نمایید .
 • بخیه های پلک روز پنجم پس از عمل برداشته می شود و جای بخیه ها پس از یک تا دو ماه تا حدود زیادی محو می شود .

نکاتی که لازم است قبل از انجام بلفاروپلاستی بدانیدافراد مناسب جهت انجام بلفاروپلاستی

1-این عمل معمولاً بر روی افرادی با سن بالاتر از 30 سال انجام می‌شود؛ اما گاهی مشکلات ارثی افتادگی پلک و یا پف چشم باعث می‌شود که در سنین پایین‌تر هم انجام شود.
2-در چشمه‌ای برخی افراد شیار پلک بالا به‌درستی تشکیل نشده است. لذا این افراد چشمانی شبیه به چشمان چینی‌ها و ژاپنی‌ها دارند. این افراد هم کاندیدای عمل بلفاروپلاستی هستند.
3-جراحی پلک برای جوانسازی پلک‌ها در افراد مسن هم بکار می‌رود که یک عمل زیبایی محسوب می‌شود.
4-این عمل برای ترمیم شلی بیش از اندازه‌ی پلک بالا و پایین چشم هم انجام می‌پذیرد. در این جراحی پلک، عملکرد پلک‌ها اصلاح می‌شود. به این مدل از عمل پلک هم Functional Blepharoplasty میگویند.

انواع تکنیک‌های بلفاروپلاستی

جراحی پلک که به‌عنوان بلفاروپلاستی نیز شناخته می‌شود ظاهر پلک‌های بالا و پایین را بهبود می‌بخشد. گزینه‌های بدون نیاز به جراحی که علائم قابل‌مشاهده‌ی افزایش سن در دور چشم‌ها را از بین می‌برند نیز در دسترس می‌باشند. گزینه‌های موجود شامل موارد زیر می‌باشند:

 1. تزریق بوتاکس: بوتاکس، شل کننده‌ی عضلانی می‌باشد که در چندین نواحی در اطراف چشم‌ها به منظور از بین بردن چین و چروک‌ها تزریق شده و ظاهر جوان چشم‌ها را باز می‌گرداند.
 2. تزریق ژل: ژل یا فیلرهایی هستند که در اطراف چشم برای از بین بردن چین و چروک ها تزریق شده و برای از بین بردن پف زیر چشم نیز کمک‌کننده می باشد.
 3. تزریق چربی: این درمان شامل تزریق چربی بدن خود که از ناحیه‌ی دیگری از بدن گرفته شده به زیر چشم‌ها به منظور از بین رفتن پف و بهبود زیبایی ظاهری چشم می‌باشد.
 4. پلکسر یا پلاسما تراپی : این روش که به بلفاروپلاستی غیر جراحی معروف می‌باشد با بکارگیری شکل چهارم ماده که پلاسما (گاز یونیزه شده) است؛ و ایجاد آسیبهای کنترل شده بر روی پوست پلک، به لیفتو جوانسازی این ناحیه می‌پردازد.

انواع تکنیک‌های بلفاروپلاستیمزایای جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا

 • چهره جوان تر به نظر می رسد.
 • ظاهر چشم ها از نظر زیبایی شناسی بهبود می یابد.
 • حالت نگاه طبیعی شده و در پلک ها احساس سنگینی نمی شود.
 • محدوده دید نیز در افرادی که دچار افتادگی پلک بوده اند بهبود می یابد.

بلفاروپلاستی یکی از عمل های جراحی زیبایی می باشد که به منظور درمان افتادگی پلک یا از بین بردن مشکلات ناشی از کهولت سن در چشم ها که شل شدن پلک و عضلات آن می باشد، به انجام می رسد. کاری که جراح زیبایی با تخصص ویژه اش در این عمل انجام می دهد، برداشتن چربی، عضلات و پوست اضافی آسیب رسان است.
از مهم ترین نمونه های جراحی بلفاروپلاستی، بلفاروپلاستی پلک پایین می باشد که برای کسانی که دچار پف شدگی پلک پایین هستند بسیار مناسب است. در این عمل طی فرآیندی در ابتدا چربی جلو آمده برداشته می شود و سپس آن را خارج می کنند و از این رو بافت پلک کشیده می شود. نکته اینجاست که این چربی خارج شده برای از بین بردن خطوط زیر چشم به کار می رود، و در نهایت این نوع جراحی از جمله جراحی های زیبایی است که علاوه بر جنبه درمانی، به فرد زیبایی نیز می بخشد.

 

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان ( کلیک کنید)