بوتاکس و ژل

بوتاکس

طبق تحقیقات و آمار ها بوتاکس و ژل یکی از پر طرفدار ترین و رایج ترین روش برای جوان سازی پوست و از بین بردن چروک های صورت است . انجام این روش در علم پزشکی به بیش از 50 سال پیش بر می گردد اما به به کار گیری آن برای محو کردن خطوط پوستی 15 سالی است که در بین عموم رواج پیدا کرده است .

بوتاکس چیست ؟

بوتاکس یک داروی تزریقی است که با فلج کردن عضلات باعث از بین رفتن خطوط پوستی فرد می شود . این دارو پزشکی از سم بوتولونیوم نوع A ساته شده است که به صورت موقتی باعث فلج شدن عضلات فرد می شود . علت اصلی این که در صورت فرد چین و چروک ایجاد می شود حرکت عضلات است پس اگر یا این روش آن ها را فلج کنیم خطوط صورت هم محو می شوند .

تزریق بوتاکس یکی از روش های کم تهاجمی است که پوست را جوان می کند و به عنوان یک روش ایمن و موثر برای از بین بردن خطوط ظریف و همچنین چین و چروک های اطراف چشم می شود که بیشترین کاربرد را هم دارد . البته این را هم باید در نظر بگیریم که برای رفع خطوط بقیه ی بخش های صورت مثل خط اخم یا خطوط افقی پیشانی هم می توان از طریق بوتاکس به پیشانی استفاده کرد .

بوتاکس چیست ؟

ایمن بودن یا نبودن بوتاکس

بوتولونیوم استفاده شده در بوتاکس خطرات سمی اصلی که توسط باکتری تولید می شود را ندارد همچنین زمانی این سم کشنده می شود که وارد گردش خون ما شود . در استفاده های درمانی از بوتاکس استفاده از این مواد فقط به صورت موضعی استفاده می شود.

از نظر سازمان FDA، وزارت بهداشت ایران و تقریباً تمامی سازمان‌ های نظارتی درمان و سلامت ، تزریق بوتاکس برای استفاده‌ های درمانی یا جوانسازی پوست ، ایمن و بی‌خطر شناخته می‌ شود . به چند نکته ‌ی زیر توجه کنید :

 • در کشور آمریکا ، از سال ۱۹۸۹ تا سال ۲۰۰۳ تنها ۳۶ نفر بعد از تزریق بوتاکس دچار عوارض جانبی شدید شدند . ۱۳ نفر از این افراد ، به دلیل مشکلات زمینه‌ ای دچار عوارض شده بودند و مشکلات پیش آمده ارتباطی با تزریق بوتاکس نداشته است .
 • براساس مطالعات ، تنها ۳ درصد از بزرگسالانی که تزریق بوتاکس دریافت می ‌کنند ، دچار عوارض جانبی شدید می ‌شوند . در بسیاری از این موارد علت بروز عوارض ، تزریق دارو به دست افراد غیرپزشک یا استفاده از مواد نامناسب است .
 • طبق پژوهش ‌های انجام شده ، خطرات تزریق بوتاکس به منظور زیباسازی و جوانسازی پوست ، به شدت کمتر از عوارض بوتاکس در موارد استفاده ‌های درمانی است . در آمار ذکر شده تقریباً تمام کسانی که دچار عوارض حاد شده بودند ، تزریق‌ های درمانی بوتاکس را دریافت کرده بودند . در مورد کاربرد های بوتاکس در ادامه مفصل صبحت کرده ‌ایم .
 • دوز بوتاکس استفاده شده برای خطوط پوستی بسیار کم و بی‌خطر است . در استفاده ‌های درمانی بوتاکس ، از دوزهای بالاتری استفاده می‌ شود ؛ برای همین احتمال وقوع عوارض جانبی بیشتر است .

کاربرد های بوتاکس

بوتاکس بیشتر به عنوان فرآورده ای تزریقی برای درمان چین و چروک ها و خطوط صورت شناخته می شود که به طور کلی کاربرد های بوتاکس را می توان به دو دسته زیبایی و درمانی تقسیم کرد که در ادامه مطلب با آن ها آنا می شوبم .

کاربردهای زیبایی

 • درمان چین و چروک‌های طرفین چشم‌ها که به چین‌های پنجه کلاغی معروف است؛
 • محو کردن خط اخم (بین دو ابرو)؛
 • رفع خطوط افقی پیشانی؛
 • از بین بردن چروک‌های گردن؛
 • بالا بردن گوشه‌های لب؛
 • بالا بردن نوک بینی.

کاربردهای درمانی

 • افتادگی پلک
 • پریدن پلک یا پرش عضلات چشمی
 • میگرن مزمن
 • اسپاسم عضلات گردن
 • مثانه‌ی پرکار یا بیش فعال
 • تعریق بیش از حد (هایپرهیدروز)
 • برخی از اختلالات عصبی مانند فلج مغزی (سربرال پالزی)

کاربرد های بوتاکسماندگاری بوتاکس چقدر است ؟

به طور کلی اثرات بوتاکس به منظور جوان سازی پوست بین 4 تا 6 ماه پس از تزریق ماندگاری دارد که موثر ترین عوامل که ماندگاری بوتاکس را بیشتر می کند محل تحت درمان و میزان بوتاکس تزریق شده هستند . به جز این ها عوامل دیگری هم بر پایداری آن تاثیر می گذارند که شامل سن فرد ، میزان الاستیسیته یا انعطاف پذیری پوستتان و عمث چین و چروک ها یا خطوط پوستی فرد دارد . به طور مثال اگر از بوتاکس برای درمان چین و چروک های بسیار عمیق استفاده کنید احتکال ایم که خطوط کامل محو نشود و یا این که احتمال سریع از بین رفتن اثرات تزریق بوتاکس بیشتر است .

خطرات و عوارض بوتاکس

یکی از عوارض های اصلی بوتاکس شامل سر درد و علائم مشابه به سرما خوردگی است و در موارد نادر افتادگی ابرو یا پلک فرد است که ممکن است برای برخی این عوارض دیده شود . یکی از موارد مهمی که باید قبل از تزریق بوتاکس توسط پزشک بررسی شود احتمال افتادگی پلک است که در 5 درصد از افراد دیده می شود . اگر تزریق بوتاکس توسط پزشک متخصص و با تجربه انجام شود عارضه آن خیلی کم است یا اصلا عوارضی ندارد . برخی از عوارض ها هم به مرور زمان درست می شوند و دیگر اثری از آن بر روی پوست دیده نمی شود .

در موارد بسیار نادر ، امکان پخش شدن سم بوتاکس در بدن وجود دارد . در صورتی که از چند ساعت تا چند هفته بعد از بوتاکس ، هر کدام از علائم زیر را تجربه کردید با پزشک تماس بگیرید:

 • ضعف عضلانی
 • مشکلات بینایی
 • دشواری در تکلم یا بلع
 • مشکلات تنفسی
 • از دست دادن کنترل ادرار

بوتاکس برای چه کسانی ممنوع است ؟

تزریق بوتاکس برای افراد زیر توصیه نمی‌ شود:

 • خانم ‌های باردار و شیرده
 • افراد مبتلا به بیماری‌ های عصبی یا عضلانی
 • وجود عفونت فعال یا تبخال در محل تزریق
 • افرادی که داروهای رقیق‌ کننده خون یا ضد انعقادی استفاده می ‌کنند ، باید در مورد مصرف این داروها با پزشک مشورت کنند .
 • اگر چین و چروک ‌ها خیلی عمیق باشد ، ممکن است بوتاکس تاثیر چندانی نداشته باشد . در این حالت هم باید نظر پزشک متخصص را جویا شوید .

بوتاکس برای چه کسانی ممنوع است ؟

تزریق ژل

تزریق ژل با استفاده از سایر روش های تزریق فیلر های پوستی می توانند این حجم از دسته را جبران و چین و چروک های صورت را صاف کنند . رفع چین و چروک فقط یکی از کاربردهای این روش درمانی تزریق ژل است و می توان با استفاده از این روش حجم لب ها را فزایش داد و ابرو ها را لیفت کرئ و یا حتی گودی های صورت و … درست کرد که در ادامه شما را این روش کاملا آشنا خواهیم کرد .

تزریق ژل چیست ؟

فیلر ها و یا پر کننده ها به موادی گفته می شود که ساختار مشابه به ژل را دارد و برای جوان سازی پوست فرد مورد استفاده می گیرد . از تزریق فیلر های پوستی در زیر پوستی در زیر پوست می توان برای جبران حجم از دسته رفته ، رفع چین و چروک ها ، بهبود شکل انحناهای سطحی صورت و بدن استفاده کرد .

این روش به دلیل هزینه های مناسب و عوارص بسیار کمی که دارد سالانه بیش از یک میلیون خانم و آقا از این روش درمانی برای جوانسازی پوست خود استفاده می کنند . جالب است بدانید که تزریق فیلر های پوستی بعد از تزریق بوتاکس فراگیر ترین روش برای جوان سازی پوست در جهان می باشد .

تزریق ژل چیست ؟

کابرد های تزریق ژل

بیشتر افراد فیلر های پوستی را به عنوان یک روش برای پر کردن و رفع چین و چروک های صورت می شناسند . اثر ژل ها بر چین و چروک های صورت فوق العاده است . . این روش جوان سازی کابرد های بیشتر از این ها را دارد . بیشتر کاربرد های تزریق ژل توسط FDA تایید شده اند و برخی دیگر هم نگرفته اند .

 • استفاده از ژل برای حجم‌ دهی : از فیلرهای پوستی می‌ توان برای برجسته کردن و افزایش حجم لب ، چانه و گونه ‌ها استفاده کرد . بیشتر افراد این کاربرد را با نام «پروتز» می‌ شناسند .
 • رفع چین و چروک ‌ها: از تزریق ژل می ‌توان برای رفع چین و چروک ‌هایی مانند خط پیشانی ، خط اخم ، خط خنده ، خطوط اطراف لب و بینی استفاده کرد .
 • حجم‌ دهی به صورت : یکی از ناخوشایند ترین اثرات پیری پوست ، کاهش حجم صورت است . این اثر را معمولاً در لب ‌ها ، گونه ‌ها و پلک ‌ها می ‌بینیم . تزریق ژل یکی از موثرترین راه‌ های جبران حجم از دست رفته است . از این روش می ‌توان برای رفع گودی و سیاهی زیر چشم ، لیفت ابرو و رفع افتادگی پوست صورت و گردن استفاده کرد .
 • جوانسازی دست ‌ها : از فیلرهای پوستی علاوه بر جوانسازی صورت ، می ‌توان برای جوانسازی پوست بدن نیز استفاده کرد . در بین کاربردهای فیلرهای پوستی برای بدن ، تنها برای جوانسازی و افزایش حجم پشت دست‌ ها توسط FDA تایید شده و سایر استفاده‌ ها (که پایین‌تر گفته ‌ایم) هنوز تایید نشده ‌اند .
 • زیبایی بینی: اصلاح فرم بینی بدون جراحی یکی از کاربردهای جالب تزریق ژل است .

نکات مهم برای تزریق ژل

اگر می ‌خواهید ژل تزریق کنید ، باید نکات مهمی را در نظر داشته باشید که نسبت به انتخاب برند ژل یا موارد این چنینی که معمولاً ذهن متقاضیان را درگیر می ‌کند ، ارجحیت دارد .

اول از همه باید کلینیک مناسبی برای این کار انتخاب کنید . کلینیکی که مجوزهای لازم از وزارت بهداشت را داشته باشد و همچنین از تیم درمانی مجرب و ماهری بهره ببرد . تیم درمانی بزرگ ، رعایت استانداردهای جهانی و قوانینی وزارت بهداشت و همچنین استفاده از بهترین ژل‌ های موجود در ایران ، از جمله مواردی هستند که کلینیک خانه سفید را به یکی از بهترین‌ ها در ایران تبدیل کرده‌ اند .

بعد از انتخاب کلینیک مناسب ، باید ببینید که آیا تزریق ژل بهترین روش جوانسازی پوست برای شماست یا خیر . وضعیت پوست ، سن ، سابقه ‌ی تزریق ژل یا بوتاکس ، سلامت عمومی ، مصرف دخانیات و داروهای مختلف از جمله مواردی هستند که می ‌توانند شما را تبدیل به کاندیدای مناسب یا نامناسب برای تزریق ژل کنند . توضیحات کامل شامل انواع فیلرها و روش ‌های مناسب جوانسازی برای پوست شما در جلسه‌ی حضوری توسط پزشک متخصص به طور کامل توضیح داده خواهد شد .

نکات مهم برای تزریق ژل

نحوه تزریق ژل

ناحیه درمان قبل از تزریق تمیز و ضدعفونی و به طور موضعی بی‌حس می‌ شود . بسیاری از ژل‌ ها حاوی لیدوکائین ، نوعی داروی بی ‌حسی ملایم ، است تا ناراحتی بیمار در طول درمان و پس از آن به حداقل برسد . متخصص مقدار معینی از ژل را در نقطه مناسب زیر پوست تزریق می ‌کند .

نتیجه تزریق ژل ، با توجه به نوع ژل و ناحیه تحت درمان ، ممکن است بلافاصله مشاهده شود . برخی بیماران با ورم و کبودی خفیفی روبرو می ‌شوند که موقتی است و ظرف چند روز برطرف می ‌شود . بیمار می ‌تواند فعالیت ‌های معمول را بلافاصله پس از درمان دنبال کند ، البته متخصصین زیبایی توصیه می ‌کنند که به مدت یک روز از ورزش یا دیگر فعالیت ‌های بدنی سنگین پرهیز شود .

عوارض تزریق ژل

 • کبودی خفیف اطراف محل تزریق : این اثر معمولاً پس از دو تا سه روز برطرف می‌ شود و در این مدت می ‌توان آن را با آرایش پوشاند .
 • ورم کردن ناحیه‌ های تزریق شده : ورم معمولاً خفیف است و پس از گذشت 48 تا 72 ساعت دیگر جلب توجه نمی ‌کند .
 • بی‌حسی ناحیه‌ های تزریق شده یا بخش ‌هایی از صورت : اکثر ژل‌ ها حاوی مقداری داروی بی ‌حسی است ، به همین دلیل بیمار پس از تزریق با بی‌حسی بخشی از صورت مواجه می‌ شود . اثر دارو پس از دو تا سه ساعت از بین می ‌رود و حس به صورت برمی ‌گردد.
 • قرمزی پوست : قرمز شدن پوست معمولاً پی ‌آمد تزریق ، ماساژ شدید و واکنش خفیف پوست است . قرمزی پوست پس از دو تا سه روز برطرف می ‌شود .
 • جابجا شدن ژل : ژل تزریق شده به مرور زمان از نقطه اولیه حرکت می ‌کند .
 • ژل در موارد نادر برجستگی ‌هایی را زیر پوست ایجاد می‌ کند : این عارضه باید با مصرف دارو یا انجام جراحی درمان شود .
 • ژل در موارد نادر باعث گرفتگی رگ می‌ شود : این عارضه مرگ بافت ، نابینایی دائم یا آمبولی ریه را در پی دارد .

عوارض تزریق ژل

کلام آخر

همان طور که می دانید انجام تزریق ژل و بوتاکس با کمک مطب ها و مراکز پزشکی مجرل می تواند زیبایی بیشتری به ظاهر شما بدهد و اگر دوست دارید اطلاعات بیشتری را کسب کنید می توانید با پزشک متخصص خود تماس بگیرید .

از این که ما را تا اخر این مطلب همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر تجربه ، نظر یا انتقادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما در میان بگذارید .

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان ( کلیک کنید)