کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی یکی از تکنیک های جدید در علم پزشکی نمی باشد . این روش در دهه ی 1930 در کشور فرانسه ابداع و ایجاد شده است . فرانسوی در آن زمان به این موضوع پی برده بودند که حمام کردن یا شنا کردن در آبی که درصد بالایی از گاز کربن دی اکسید دارد موجب بهبودی سریع تر زخم ها و آسیب های پوستی می شود .

در دهه 1950 میلادی بسیاری از جراحان قلب این روش کربوکسی تراپی را برای درمان بیماری های عروقی که ناشی از مشکلات خون رسانی به بافت ها یا تجمع چربی در عروق استفاده کردند . به مرور از کربوکسی تراپی برای بهبود انعطاف پذیری یا الاستیسیته ، بهبود خونرسانی به بافت پوستی ، رفع چین و چروک ‌ها و افزایش کلاژن سازی استفاده شد .

کربوکسی تراپی چیست ؟

کراپوکسی تراپی عمل تزریق گاز دی اکسید کربن به زیر پوست است . این را باید بدانید که این گاز کاملا بی ضرر است . دی اکسید کربن گازی است که به طور طبیعی در بدن وجود دارد و میزان تزریق این گاز به وسیله دستگاه سنجیده می شود . هنگامی که میزان وجود این گاز در پوست فرد بیشتر از حد مجاز باشد بدن این مورد را به عنوان کمبود اکسیژه تلقی می کند . به همین خاطر است که که جریان خون در ناحیه مورد نظر افزایش می یابد . افزایش جریان خون باعث افزایش رسیدن مواد مغذی به ناحیه مورد نظر می‌شود و در نتیجه ترمیم سلولی شروع می ‌شود.

کربوکسی تراپی چیست ؟

این روش را می توان برای نواحی مختلف بدن استفاده کرد . نواحی مختلفی مانند پلک ، صورت ، گردن ، باسن ، پشت دست ها و پا ها نقاطی هستند که کربوکسی تراپی نتیجه خوبی برای آن ها دارد . از کربوکسی تراپی میتوان برای از بین تیرگی دور چشم ، استرچ مارک ، از بین بردن زخم ناشنی از آکنه و جراحی ، زخم‌ های عروقی ، رفع شل شدگی و افتادگی پوست برطرف کردن خطوط دور دهان و خط خنده استفاده کرد .

علاوه بر این ها کربوکسی تراپی برای بیماری هایی مانند پسوریازیس ، ایسکیمیک اندام تحتانی ، بیماری های ارکتایل مسائل عروقی ریز ، ریزش مو و حتی کاهش درد و اسپاسم در پزشکی ورزش استفاده کرد .

چگونگی انجام کربوکسی تراپی

برای انجام کربوکسی تراپی یک کپسول از گاز دی اکسید کربن توسط لوله پلاستیکی به تنظیم کننده جریان متصل می شود . پزشک به دقت میزان جریان خروجی گاز از کپسول را تنظیم می کند . این گاز از طریق تنظیم کننده جریان در لوله استریلی که در انتهای آن فیلتری نصب شده است که از این طریق منتشر می شود . کارایی این فیلتر این است که هر گونه ناخالصی را قبل از آن که به بدن برسد از بین می برد . سپس این گاز از طریق سوزن بسیار کوچکی از طرف دیگر فیلتر خارج می شود . پزشک این گاز را از طریق سوزن به زیر پوست فرد تزریق می کند .

کربوکسی تراپی یک روش سرپایی است و معمولا تنها 15 الی 30 دقیقه مدت زمان آن است . در این متد میزان انعطاف پذیری پوست ترمیم می شود . با توجه به اینکه کربوکسی تراپی روش بسیار حساسی است باید زیر نظر پزشک متخصص صورت پذیرد . در غیر این صورت آسیبهای جدی به صورت وارد می شود . از انجام این کار در سالنهای زیبایی و زیر نظر افراد غیر متخصص به شدت بپرهیزید .

اثرات کربوکسی تراپی بر روی پوست و مو

دلیل به وجود آمدن ترک های پوستی بر روی پوست فرد پارگی کلاژن بر روی پوست می باشد . این ترک های پوستی بیشتر مواقع در دوران بارداری و یا چاق و لاغر شدن ناگهانی فرد به وجود می آید . یک روش برای حل مشکل وجود دارد آن هم کربوکسی تراپی است که در این روش کلاژن را به وجود می آورد که ضخامت پوست فرد را افزایش می دهد و ظاهر آن را بهبود می بخشد .

البته این نکته را باید بدانید که اگر می خواهید نتیجه کاملی را از این روش به دست بیاورید و پوستتان کامل درمان شود باید جلسات درمانی را کامل انجام دهید . گاز دی اکسید کربن می تواند به داخل سلول های چربی تزریق شود . سلول های چربی بر روی سلول های پوست تاثیر می گذارند و نهایتا باعث بیرون زدگی چربی می شوند و ظاهر پوست را خراب می کنند . سلولیت زمانی ایجاد می شود که چربی زیر جلدی از پوست بیرون بیاید . مطالعات متعددی نشان داده اند که روش کربوکسی تراپی برای درمان سلولیت هم ایمن است و هم موثر تر .

اثرات کربوکسی تراپی بر روی پوست و مو

همان طور که می دانید حلقه زیر چشم بر روی زیبایی فرد بسیار تاثیر می گذارد و می دانیم که اگر این حقله سیاه شود چقدر صورت فرد را خسته تر نشان می دهد . این حقله معمولا به دلیل ضعف جربان خون ایجاد می شود و سبب ایجاد آن حوضچه های عروقی باشد . تزریق گاز زیر پلک ، این حوضچه های آبی رنگ را کاهش می دهد . در نتیجه سیاهی زیر چشم از بین می رود . به همین دلیل کربوکسی تراپی ، روشی پرطرفدار برای رفع حلقه های سیاه دور چشم است . آلوپسی در واقع اصطلاحی پزشکی است که به ریزش مو در بدن گفته می شود ، اما همانطور که می دانید ریزش مو بیشتر در ناحیه سر رخ می دهد . به همین دلیل امروزه از این اصطلاح برای اطلاق به ریزش موی سر استفاده می شود .

دلایل متنوعی وجود دارد که سبب می شود فرد به این بیماری مبتلا شود . اما رایج ترین آن استرس و اضطراب است . این عوامل می توانند به چند دسته تقسیم شوند:

 • وراثت
 • تغذیه ناسالم مانند استفاده از فست فودها و تنقلات
 • آلودگی هوا
 • استرس، اضطراب و فشارهای روانی
 • قاعدگی های نامنظم در بانوان
 • ابتلا به بیماری های تیروئیدی
 • کمبود آهن و کم خونبی
 • استفاده از شامپوهایی با ترکیبات شیمیایی قوی
 • رنگ مو، فر مو، اتو بیش از اندازه موی سر

آلوپسی (ریزش مو) بیماری است که می تواند بعلت خونرسانی ضعیف ایجاد می شود . این بیماری با کربوکسی تراپی و افزایش جریان خون و اکسیژن رسانی به خوبی درمان می شود .

کاربردهای کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی در پزشکی استفاده ‌های فراوانی در درمان‌ های زیبایی دارد ، کابردهای آن شامل موارد زیر است:

 • بهبود انعطاف پذیری و درمان شل شدگی و افتادگی پوست
 • رفع آثار پیر پوستی و جوانسازی پوست
 • رفع تیرگی و چروک ‌های دور چشم
 • کاهش سلولیت و چربی ‌های موضعی
 • درمان استرچ مارک یا ترک‌های پوستی ناشی از حاملگی یا چاقی
 • جوانسازی بخش ‌های مختلف بدن مانند گردن ، دلکته و پشت دست
 • برطرف کردن چین و چروک ‌های صورت
 • موثر در درمان ریزش مو
 • بهبود نتایج لیپوساکشن
 • برطرف کردن جای زخم و آثار آکنه

کربوکسی تراپی را می‌ توان در بخش ‌های مختلف بدن شامل پلک ‌ها ، صورت ، گردن ، دست ‌ها ، شکم ، باسن و پاها استفاده کرد .

کاربردهای کربوکسی تراپی

مزایا کربوکسی تراپی

 • کاهش سلولیت
 • کاهش موضعی چربی با یا بدون لیپوساکشن
 • مکمل درمان لیپوساکشن برای صاف کردن نا همواری های پوست
 •  آلوپسی
 •  بیماری‌ های عروقی مرتبط با دیابت
 •  زخم ‌های پوستی
 •  برخی از مشکلات نعوظ به علت اختلالات عروقی
 • پارگی پوست ( استرچ مارک)
 •  جای جوش و افتادگی پوست (بازو ها ، قفسه سینه ، …)
 • درمان چین و چروک
 • درمان برخی از بیماری ‌ها
 • درمان و رفع نمودن ناهمواری های پوست
 • بالا بردن جریان خون

عوارض جانبی کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی معمولا هیچ گونه عوارض جانبی ندارد و اگر عارضه محدودی نیز داشته باشد در مقابل جراحی های زیبایی بسیار کم است . ممکن است بعد از انجام این روش کبودی در محل تزریق وجود داشته باشد . همچنین ممکن است در این محل احساس سوزش نیز بکنید . به جز این موارد عوارض جانبی خاصی در رابطه با این روش درمانی گزارش نشده است . در صورت هر گونه احساس غیر عادی در بدن بلافاصله با پزشک در میان بگذارید .

زیبایی بر زندگی فردی به ویژه اجتماعی فرد اثر بسزایی دارد و سبب می شود فرد موفق تر عمل کند . به همین دلیل اگر می خواهید در زندگی اجتماعی خود فردی موفق باشید ، با رعایت تمامی نکات و انتخاب روش مناسب ، به زیبایی خود اهمیت بدهید . در پایان این نکته را متذکر می شوم که روش های زیبایی باید زیر نظر پزشک متخصص صورت بگیرند . از انجام این روش ها در سالن های زیبایی و زیر نظر افراد غیر متخصص به شدت بپرهیزید .

عوارض جانبی کربوکسی تراپی

زمان نا درست کربوکسی تراپی

همان طور که انجام این روش برای برخی توصیه می شود برای برخی هم این روش مناسب نیست مانند کسانی که بیماری های قلبی عروق کنترل نشده یا حاد مانند فشار خون کنترل خون کنترل نشده دارند زیاد توصیه نمی شود همچنین برای کسانی که بیماری های حاد تنفسی ، مشکلات انعقاد خون مثل هموفیلی ، آمبولی ریه ، بیماری های بافت پیوندی ، عفونت پوستی ، دیابت کنترل نشده و باردار شیر ده هستند مناسب نیست و یا حتی باید با پزشک مورد نظر مشورت بگیرید و مطلع شوید که آیا می توانید این روش را انجام دهید یا خیر .

مدت زمان تزریق کربوکسی تراپی چقدر است ؟

کربوکسی تراپی درمانی سرپایی بوده و تزریق آن معمولا بین 15-30 دقیقه طول خواهد کشید . تزریق نیازی به بی هوشی ندارد . سوزن آمپول بسیار نازک است و درد و خون ریزی ندارد . نیازی به مراقبت بعد از تزریق نیست و شما می توانید بلافاصله کارهای روزانه خود را انجام دهید.

احساسی که در طول درمان خواهید داشت

فرآیند درمان کاملاً بدون درد است و حتی نیاز به داروهای بی‌حسی هم ندارد . در صورتی که آستانه‌ی درد شما بسیار پایین باشد ، می ‌توانیم از کرم ‌های بی ‌حس کننده استفاده کنیم تا این مشکل هم برطرف شود . البته ممکن است شرایط عجیبی را تجربه کنید . مثلاً در زمان کربوکسی تراپی زیر چشم ، احساس می‌ کنید که چشم شما پف کرده است . درست مثل حسی که قبل از گریه کردن دارید . این احساس عجیب ۵ تا ۱۰ دقیقه‌ی بعد برطرف می‌ شود .

درمان ترک‌ های پوستی کاملاً بدون درد است ؛ چون پوست دچار ترک ، قابلیت ‌های حسی عادی را ندارد . ممکن است کمی احساس فشار یا خارش بکنید که بین ۵ تا ۱۰ دقیقه بعد از تزریق برطرف می‌ شود . درمان اسکارها و جای زخم هم اصلاً درد ندارد ، چون اساساً بافت زخم فاقد اعصاب درد است .

کربوکسی تراپی برای درمان سلولیت و چربی ‌های موضعی دست ، شکم و پا شرایط خاص خودش را دارد . در این موارد گاز بیشتری به بافت چربی مورد هدف تزریق می ‌شود و در واقع آن ‌ها را باد می ‌کنیم . به همین خاطر ممکن است کمی احساس فشار در ناحیه ‌ی تحت درمان داشته باشید . مثلاً در مورد دست ، احساس شما مشابه وقتی خواهد بود که می ‌خواهند فشار خون شما را اندازه بگیرند . چون خونرسانی به این بخش افزایش یافته است ، ناحیه‌ ی تحت درمان تا ۲۴ ساعت آینده گرم خواهد بود و احتمالاً احساس سوزن سوزن شدن خفیفی خواهید داشت .

احساسی که در طول درمان خواهید داشت

آیا کربوکسی تراپی برای انواع پوست مناسب است؟

کربوکسی تراپی می ‌تواند تمام انواع پوست را بدون درد و عارضه‌ی قابل توجهی درمان نماید . کربوکسی تراپی سال ‌ها از سن صورت ‌تان کم کرده و یکی از موثرترین شیوه‌ های جوانسازی و زیبایی پوست است که با تحریک کلاژن سازی در عرض ۲ تا ۶ ماه ، بهبود‌ های قابل توجهی را پیش چشمان ‌تان می ‌آورد . انجام مشاوره پزشکی پیش از کربوکسی تراپی ضروریست .

کلام آخر

همان طور که گفتیم کربوکسی تراپی یکی از تکنیک های جدید در علم پزشکی نمی باشد . این روش در دهه ی 1930 در کشور فرانسه ابداع و ایجاد شده است . فرانسوی در آن زمان به این موضوع پی برده بودند که حمام کردن یا شنا کردن در آبی که درصد بالایی از گاز کربن دی اکسید دارد موجب بهبودی سریع تر زخم ها و آسیب های پوستی می شود . برای انجام این روش اصلا به آرایشگاه ها نروید و حتما زیر دست یک پزشک متخصص بروید تا مشکل شا به درستی حل شود .

از این که ما را تا آخر این مطلب همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر تجربه یا نظر و پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما در میان بگذارید .

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان ( کلیک کنید)