دلایل ریزش مو در آقایان

ما در این مقاله سعی داریم شما را با دلایل ریزش مو در آقایان آشنا کنیم. با افزایش سن و دلایل زنتیکی امکان ریزش مو و طاسی سر وجود دارد که بسیاری از افراد از این بابت رنج می برند و از این بابت بترسند اما ترسناک تر از ریزش مو ریزش موی ناگهانی است یعنی فردی هیچ مشکلی نداشته باشد و یک باره به طور ناگهانی یک قسمت و یا همه موی سر دچار ریزش می شوند. برای آشنا شدن با این دلایل در ادامه با همراه باشید.

ریزش مو چیست ؟

ریزش روزانه حداکثر 100 تار مویی در انسان طبیعی در نظر گرفته شده است. ریزش مو بیشتر در هنگام شانه کردن موها، حمام کردن و یا در هنگام خواب اتفاق می افتد. در افراد جوان با ریزش تار مو، با فعالیت فولیکول های مو، تار جدید در همان محل جایگزین می شود. به طور طبیعی بین ریزش مو و رویش مو یه تعادل وجود دارد. کچلی و طاسی در افراد جوان به طور معمولی دیده نمی شود.

با افزایش سن به دلیل فیزیولوژیکی و زنتیکی تعادل بین ریزش و رویش مو به هم خورده است و بسیاری از افراد دچار طاسی های کم تا شدید شده اند. اکثر طاسی ها از نوع ریزش مو با الگوی مردانه و زنانه یا آلوپسی و آندروژنی هستند و به آن شکل طاسی ریزش موی ژنتیکی هم می گویند. همه افراد دریزش مو دارند و فقط موهای ریخته شده جایگزین می شوند. وقتی تعادل بینم ریزش و رویش موها به هم بخورد فرد به ریزش مو مبتلا است.

ریزش مو چیست ؟

ریزش موی ناگهانی چگونه است ؟

ریزش مو بین آقاین بیشتر از خانم ها است. ریزش مو در خانم ها نیز شیوع بیشتری دارد. حدود 37 درصد خانم ها زیر 50 سال دچار ریزش مو می شوند. روند ریزش مو می تواند به دو صورت تدریجی یا ناگهانی باشد. اگر ریزش مو به صورت تدریجی باشد فرد متوجه افزایش تارهای مو ریخته شده در مقایسه با گذشته می شود. این روند اگر ادامه پیدا کند امکان دارد باعث کچلی و طاسی شود اما در نوع ناگهانی ریزش مو در زمانی کوتاه شروع می شود و فاصله میان شروع ریزش مو و دیده شدن کم پشتی یا طاسی کوتاه است. ریزش مو می تواند در جنبه های زیبایی، جنبه های روحی و روانی تاثیر بگذارد زیرا که فرد دچار ریزش می شود ممکن است به دلیل ناراحتی و خجالت از وضع موهای خود در بسیاری از مناسبت های شغلی، تحصیلی، تفریحی دوری کند. این دوری تا برطرف شدن ریزش مو ادامه دارد و یا حتی امکان دارد برای ماه ها طول بکشد. این موضوع باعث کاهش اعتماد به نفس و شروع شدن مشکلات روحی روانی بشود.

برای موهای کم پشت و نازک چه روش های درمانی توصیه می شود ؟

دلایل زیادی برای ریزش مو وجود دارد که شایع ترین آن وراثت است. اما کم خونی، استرس، عفونت ها، سرطان های داخلی، مشکلات هورمونی مثل کیست تخمدان در خانم ها، کم کاری تیروئید، کاهش فریتین سرم و ریزش فیزیولوژیک پس از زایمان، قطع مصرف داروهای ضد بارداری خوراکی، داروهای شیمی درمانی یا داروهای روانپزشکی مانند سدیم والپروات، داروهای ضد انعقاد مثل وارفارین و رادیوتراپی نیز می توانند باعث ریزش مو شوند. بعضی از روش های فیزیکی مثل دم اسبی بستن موها یا استفاده از روش های نامناسب از سشورا می تواند در ریزش مو نقش داشته باشد. باید حتما پزشک بیمار را معاینه کند و نوع ریزش مو را تشخیص دهد. در بعضی از موارد ممکن است آزمایش تیروئید گرفته شود و سطح ویتامین ها اندازه گیری شودو فریتین آهن خون بررسی شود.

میزان تاثیر استرس بر ریزش مو چقدر است ؟

هر فرد بین 120000 تا 150000 تار مو دارد. دو تا سه سال طول می کشد که این موها رشدشان کامل شود و وارد فاز استراحت می شوند. فاز استراحت تا چهار ماه طول می کشد و بعد از آن موها می ریزد موهای جدید جایگزین می شود. طبق این الگو ریزش تا 100 تار مو در روز طبیعی است. بعضی از استرس های شدید می تواند باعث تغییر در عملکرد فیزیولوژیک بدن شود و تعداد تار موهایی که در فاز استراحت هستند را افزایش دهد. این موها می ریزند و افراد متوجه ریزش موهای خود می شوند علت این ریزش فیزیولوژیکی است. افرادی که تغییرات فیزیولوژیک در بدنشان اتفاق می افتند دچار ریزش مو می شوند. ریزش مو یکی از راه های جواب دادن به استرس هاس فیزیولوژیک است مثل رژیم غذایی، داروها، تغییرات در سبک زندگی. این ریزش موقتی است و موها به حالت عادی بر می گردد و استرس هایی که باعث تغییر فیزیولوژیک می شوند مثل قطع مصرف داروهای بارداری، رژیم های غذایی سنگین با کالری کم، کاهش مقدار استروژین بدن به دنبال زایمان در خانم ها، بیماری های شدید مثل تب بالا می توانند باعث ریزش مو شوند. جراحی های سنگین عفونت های شدید، برخی داروها و بیماری های تیروئید می توانند باعث ریزش مو شوند. کمبود و همین طور افزایش بیش از حد ویتامین A می تواند منجر به ریزش مو شود.

الگوی طاسی مردانه یا ریزش موی ژنتیکی چیست ؟

الگوی طاسی مردانه یک بیماری ژنتیکی است که می تواند از هر دو طرف درخت ژنتیکی خانواده به ارث برسد. بنابر این اگر پدر شما موهای کاملا ضخیم داشته باشد، فکر نکنید که مطمئنا ایمن هستید. این یک بیماری ناشی از یک محصول جانبی تستسترون به نام دی هیدروتستوسترون یا DHT است.DHT به فولیکول های مو متصل می شود و باعث می شود که در طول زمان کوتاه شوند. این نوع ریزش مو باعث می شود که موها نازک و نازک تر شوند تا اینکه برخی از مردان قسمت جلویی سرشان کاملا طاس می شود.

ریزش موی ناگهانی چگونه است ؟

دلایل ریزش مو در آقایان

آندروژنیک آلوپسیا : در بسیاری از موارد دلایل ریزش مو در مردان جوان یا میان سال چیزی است که اصطلاحا به آن آندروژنیک آلوپسیا یا ریزش موی مردانه گفته می شود. تحقیقات نشان می دهد امروزه چیزی حدود 20 درصد مردان دچار ریزش مو در سال های جوانی شده اند. این امار در بین مردانی که در دهه چهارم زندگی شان هستند به 40 درصد و مردانی که در دهه پنجم زندگی شان هستند به بیش از 50 درصد می رسد. دلیل این نوع ریزش مو متعدد است ولی بعد از دوران بلوغ در پسران معمولا موهای سر ان ها کم کم نازک می شود به همین خاطر فولیکول های مو آمادگی بیشتری برای ریزش در سنین بالاتر پیدا می کنند. با روش های جدید می توان تا حدی جلوی ریزش مو را گرفت و در مواردی که ریزش شدید باشد به تشخیص پزشک از روش های کاشت مو و یا ترمیم مو می توان این اتفاق را برطرف کرد و جلوی آن را گرفت.

ژنتیک : ژنتیک یکی از دلایل ریزش مو در آقایان است. ریزش موی مردانه در بعضی از مواقع ارثی است و از یکی از والدین منقل می شود. تا کنون کشف نشده که چطور این ژن ها از یک نسل به نسل دیگر منتقل می شود طوری که امکان دارد دو برادر در بزرگسالی یکی دچار ریزش مو شود و دیگری اینطوری نباشد امکان دارد بعضی از افراد حامل این ژن باشند ولی خودشان دچار ریزش مو و یا طاسی نشوند. مردانی که ژن ریزش مو را از طرف مارد به ارث می برند بیشتر مستعد ریزش هستند تا مردانی که از پدر این ژن را به ارث می برند. داشتن ژن ریزش مو نمی تواند دلیل ریزش شدید و طاسی شود بلکه عوامل تاثیر گذار دیگر از جمله بالاتر رفتن سن و هورمون ها و یا عدم رعایت بهداشت و بی توجهی به موها در این زمینه بسیار تاثیر گذار هستند و ژن می تواند زمینه ریزش موها را فراهم کن. بهترین روش برای برطرف کردن مشکل کسانی که دارای این زن هستند روش های کاشت مو مانند SUT است.

هورمون ها : دی هیدراتستسترون یا DHT یکی از هورمون هایی است که به تستسترون مرتبط است و عامل ایجاد ریزش مو در بعضی موارد طاسی در مردان است. این هومرون زمانی ترشح می شود که تستسترون با استفاده از آنزیمی به نام 5 alpha-reductase واکنش نشان می دهد.
فولیکول های مو در زمان ترشح DHT ، نازک تر می شوند و به مرور زمان ساقه موها ضعیف تر و کوچک تر می شود. بعدها به مرور زمان بسیاری از این تارهای مو رشدشان متوقف می شود. در بسیاری از موارد زمانی مردان متوجه شدید شدن ریزش موهایشان می شوند که بیش از نیمی از فولیکول های موهای سر تحت تاثیر DHT نازک و یا دچار ریزش شده اند.

سن : هورمون DHT ناگهانی بر روی فولیکول های مو اثر نمی کنند بلکه تاثیر آن بر روی فولیکول های مو و آغاز ریزش موهای سر به مرور زمان اتفاق می افتد. در این زمینه میزان تاثیر گذاری هورمون مربوطه وابسته به داشتن ژن ریزش مو و سن فرد است. افرادی که دارای این ژن هستند ریزش موهایشان تا قبل از 30 سالگی شروع می شود و در سایر مردان این اتفاق امکان دارد در سنین بالای 30 و یا 40 سال بیفتد. مردانی که از عوارض ریزش مو مردانه یا آندروژنیک آلوپسا رنج می برند در دوره های مختلف سرعت ریزش موی آن ها کم و زیاد می شود و در دوره های زمانی این ریزش امکان دارد برای مدتی متوقف شود. آمار ریزش موی مردانه در کشور های مختلف نشان می دهد که آندروژنیک آلوپسا عامل ریزش موها در مردان سراسر جهان است و کاشت مو برای این افراد بهترین درمان به شما می رود. مردانی که دارای ژن آلوپسیا آندروژنیک هستند بیشتر دچار ریزش مو هستند و امروزه بسیاری از افراد که به کلینیک های کاشت مو مراجعه می کنند از این دسته هستند اما این مسئله به این معنی نیست که سایر مردان دچار ریزش مو و طاسی نمی شوند و در برابر این معضل ایمن هستند بلکه تمام مردان جوان می توانند از طریق روش های مختلف اقدام به کمک به پرپشت شدن موهای سرشان کنند.

جریان ضعیف خون : میزان گردش جریان خون در پوست سر عامل تعیین کننده در رشد فولیکول های مو است و هر اختلالی در آن به سرعت باعث ریزش و از دست دادن تارهای مو می شود. امکان دارد با کم شدن جریان خون برای مدتی تعدادی از فولیکول های مو بریزند ولی این موضوع اغلب شدت پیدا نمی کند و اگر تنها عامل از دست دادن موها در مردان جریان خون بود کسانی که کاشت موی سر بر روی آن ها انجام می شد موهای کاشته شده در بخش های جلوی سر رشد نمی کردند.

استفاده از کلاه : پوشیدن کلاه های معمولی و یا کلاه های ایمنی در فصل های مختلف سال در حالت عادی موجب ریزش مو نمی شوند. بسیاری از افرادی که دچار این مشکل شده بودند و به کلینیک های کاشت مو مراجعه می کردند از کلاه استفاده می کردند. بسیاری از افراد به اشتباه تصور می کردند که پوشاندن سر با استفاده از کلاه عامل ریزش موهای سر آن ها بوده است در صورتی که برعکس استفاده از کلاه حتی می تواند برای سلامت پوست و موی سر مفید باشد به خصوص استفاده از کلاه های آفتابی در ایام تابستان.

بهداشت ضعیف : بعضی از افراد تصور می کنند تنها دلایل ریزش مو در آقایان رعایت نکردن بهداشت است. این تصور غلط است و تمام افرادی که در کشور های فقیر جهان و در محله های فقیر نشین زندگی می کردند دچار ریزش مو  و طاسی می شدند. استفاده از شامپوهای مختلف و صابون برای شست و شوی پوست و موهای سر نمی تواند موجب کمک به رشد و نمو تارهای مو شود. استفاده از شامپوها در مردان و زنان باعث بالا رفتن آمار طاسی و ریزش مو می شود.

خشک کردن موها : خشک کردن موها یکی از دلایلی ریزش مو در آقایان است. خشک کردن موها با استفاده از سشوار به تنهایی موجب ریزش مو نمی شود. البته توصیه می شود موها بعد از حمام با حرارت ملایم خنک کنید و در صورتی که فرد با درجه هوای داغ سشوار موها را خشک کند به موها آسیب رسانده و امکان دارد بسیاری از موهای سرش بریزد ولی این مسئله در موارد کمی اتفاق می افتد و استفاده از سشوار با درجه حرارت ملایم نمی تواند به خودی خود باعث بروز کم پشت شدن مو و یا ضعیف شدن موها شود.

دلایل ریزش مو در آقایان کلام آخر

ریزش مو می تواند به صورت ناگهانی رخ دهد اگر با ریزش ناگهانی مو مواجه شدید حتما به پزشک مراجعه کنید و در صورت نیاز کاشت مو انجام دهید. ممنون که تا ادامه مقاله دلایل ریزش مو در آقایان همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
جدیدترین روش کاشت مو در ایران

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

4 × 5 =

فهرست
Call Now Button