پلاسما سرد

پلاسما سرد چیست ؟

یکی از انواع پلاسما در زیبایی پلاسما سرد است که تا به امروز از کاربرد های پزشکی بالایی برخوردار بوده که بسیاری از افراد از آن استفاده کرده و راضی هستند . پلاسما جت سرد در نتیجه ی اعمال اختلاف پتانسیل الکتریکی به جریان گاز بی اثر مانند هلیوم که در حال عبور از نازل پلاسماجت است . در این روش از پلاسما جت نیاز به جریان گاز نداد و در نتیجه اعمال اختلاف پتانسیل الکتریکی به الکترودی که توسط یک لایه دی الکتریک پوشانده شده است، بین سطح دی الکتریک و سطح پوست ایجاد می شود . دمای پلاسمای ایجاد شده در پلاسما جت و پلاسمای FEDBD در حدود دمای اتاق است (۲۵-۳۵ درجه) و نسبت به سایر انواع پلاسما ، افزایش دمایی ندارد  به آن پلاسمای سرد گفته می شود .

مواد استفاده از پلاسمای سرد

یکی از مواردی از که در پلاسما سرد مورد استفاده قرار می گیرد استریل و ضد عفونی کردن پوست است که از این روش برای درمان آکنه مورد استفاده قرار می گیرد که بسیاری از پزشکان از این روش زیبایی استفاده می کنند از دیگر موارد استفاده از پلاسما سرد در درمان انواع زخم و بیماری های قارچی پوست و ناخن است . پلاسمای سرد با تغییر در اسید های دیواره باکتری ها ، قارچ ها و ویروس ها موجب تخریب این میکروارگانیسم ها شده باعث می شود که عمق و پوست فرد استریل شود .

پس این روش در بهبود بیماری های پوستی حاصل از باکتری ها به ویژه بیماری های حاصل از استرپ ها و E.coli) موثر می باشد . در نتیجه این عمل می توان از این روش برای ضد عفونی کردن و درمان اکنه های فعال و یا کیستیک و ضد عفونی زخم ها زخم دیابتیک, زخم بستر,  سوختگی و درمان بیمای های قارچی و پوستی ، کو و ناخن موثر است و مورد استفاده قرار می گیرد .

مواد استفاده از پلاسمای سرد

کاربردهای پلاسما سرد چیست؟

پلاسما تراپی جزو جراحی های نرم است که روش های زیادی از درمان های جوان سازی را شامل می شود و این روش می تواند بسیاری از مشکلات پوستی را درمان کند . این روش زیبایی می تواند برای موارد زیر استفاده می شود .

 • این روش برای جوان سازی پلک ها و از بین بردن و یا کاهش افتادگی پلک های پایین و بالا و همچنین حذف خطوط ریز مناسب می باشد .
 • از بین بردن خطوط و صاف کردن چین و چروک های صورت ، با فعال کردن سلول های فیبروبلاست پوست توسط گرما ، پروسه تولید کلاژن و الاستین در پوست تحریک می شود و چین و چروک ها به میزان باورنکردنی صاف می شود .
 • درمان و بهبود ظاهری خطوط در اطراف دهان فرد سیگاری
 • بهبود انواع مشکلات پوستی از جکله لک های پیگمانته ، خال ، لک های ناشی از آسیب های نور خورشید ، زگیل ، خال گوشتی و گوشت های اضافه روی پوست
 • لیفت پوست صورت، پیشانی و گردن و غبغب
 • انجام لیفت شکم با پلاسما
 • رفع ترک های پوستی یا استریا
 • جوانسازی دست
 • پلاسما بینی برای لیفت بینی
 • سفت کردن پوست شل شده
 • درمان رگ های عنکبوتی و رگ های سطحی پوست
 • ازبین بردن خال ، زگیل ، اسکین تگ یا منگوله های پوستی
 • برطرف کردن پف یا کیسه های زیر چشم

مراقبت های لازم بعد از پلاسما سرد

فرد تحت درمان نباید تا 24 ساعت بعد از درمان نباید محل مورد نظر را شست و شو نماید و بلافاصله لعد از درمان از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید و پوست خود را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید .

مراقبت های لازم بعد از پلاسما سرد

پلاسما پزشکی چیست ؟

در چند سال اخیر پلاسما پزشکی از یک میدان تحقیقاتی به استفاده‌ ی پزشکی واقعی رسید . ایجاد اولین گردهمایی دانشمندان پلاسما پزشکی جهان در گرایسوایلد و تاسیس مرکز پلاسما پزشکی برلین راه را برای آنکه این تکنولوژی نوآورانه به پلاسما پزشکی بالینی مبتنی بر شواهد تبدیل شود مسطح کرد .
حوزه‌ی اصلی کاربرد پلاسما در هر دو زمینه‌ی پزشکی و دامپزشکی کمک به التیام زخم‌ است. علاوه بر حوزه‌ی پوست ، جراحی ، دندانپزشکی و غدد در مابقی زمینه ‌ها که نقطه‌ی کانونی تحقیقات جاری هستند نیز کاربردهای امیدوار کننده‌ ای دارد . اما پلاسمای سرد چیست و چطور کار می ‌کند؟ پلاسما چهارمین حالت بنیادین ماده پس از جامد ، مایع و گاز است . پلاسما گاز یونیزه شده ‌ای است که نه تنها حاوی الکترون‌ها و یون‌ هاست ، بلکه حاوی رادیکال‌ های آزاد ، گونه های برانگیخته شده ، تابش فرابنفش و میدان‌ های الکترو مغناطیسی است .
ترکیب این اجزا نوعی ، خاصیت آنتی‌باکتریال (همچنین عفونت ‌های مقاوم شده در برابر داروها) ، خاصیت ضد ویروسی ضدقارچی و ضدالتهابی بر روی زخمتولید می‌کند.
پلاسما سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده ، تکثیر سلول و رگزایی مرتبط با آن را نیز تسریع می ‌کند . نتیجه‌ی استفاده از پلاسما در یک ساختار پوستی به طور فیزیولوژیکی با به حداقل رساندن تشکیل اسکار همراه است . نه آسیب به لایه ‌های عمیقتر پوستی و نه عوارض جانبی دیگر در هیچ یک از موارد مستند بی ‌شمار دامپزشکی و مطالعات بالینی در پزشکی انسانی مشاهده و گزارش نشده است .

 

پلاسما سرد برای چه بیماری هایی مفید است ؟

این نوع پلاسمای سرد پزشکی و یا دندان پزشکی در درمان زخم ها مخصوصا زخم های مزمن مانند زخم بستر و زخم هایی که به دلیل دیابت برای فرد دیابتی به وجود می اید کاربرد بسیار مفیدی را دارد . همچنین از این نوع پلاسما سرد در درمان رخم های ناشی از عمل ، اختلالات پوستی ناشی از پاتوژن مثل عفونت قارچی ، زگیل و آکنه و در دندان پزشکی در مورد عفونت های دهانی تبخال و بیلچینگ و ایمپلنت استفاده می شود .

درمان و پرداخت زخم با استفاده از پلاسما

با استفاده از روش پلاسما سرد می توانید زخم های درمان ناپذیر را به راحتی درمان کنید  ، هزینه قابل توجهی را برای مراقبت و درمان شامل می شوند که به‌ نحو چشم گیری کیفیت زندگی بیماران را کاهش می دهد . هر چند که زخم ها و آسیب های درمان زخم می توانند پیچیده باشند ، تا حدودی مقاومت زخم های سرکش در مقابل درمان نتیجه ای از تشخیص و ارزیابی اشتباه زخم است و نیز به مدیریت ضعیف زخم و آسیب های ناشی از آن باز می گردد . به همین دلیل ، پیشرفت ابزار مراقبت و درمان زخم ها ، مانند ابزار هایی که بر اساس پرداخت پلاسمایی هستند ، می توانند ارزش چشمگیری برای بیماران و برای سیستم درمان سالم داشته باشد .
آسیب پوست و درمان زخم ها هنگام آسیب ، پوست توانایی قابل توجهی در بازیافت خود ، از طریق فرایند بیو شیمی نشان می دهد . این فرایند درمان زخم را می توان به ۴ فاز تقسیم نمود :

 1. فاز ایست خونریزی
 2. فاز التهابی
 3. فاز باز یافت
 4. فاز بلوغ(ب) عوامل موثر در درمان زخم

قاعدتاً ، درمان عادی زخم ، مراحل توصیف شده در بند قبل را دنبال می کند . در بسیاری از حالت ها ، التهاب اولیه می تواند بعنوان مرحله کلیدی در این درمان بحساب آید نه تنها برای مقابله با آلودگی های باکتریایی ، بلکه برای تکثیر و مهاجرت اولیه سلولی . طولانی شدن مرحله التهاب ، مانع از حرکت به فاز سوم (باز یافت) شده و منجر به تداوم اختلال درمان ، تخریب ECM و پیشرفت بافت مردگی می گردد . این طولانی شدن مرحله التهاب به دو علت است :

 • عفونتهای شدید زخم
 • کمبود اکسیژن (هیپوکسی)

درمان و پرداخت زخم با استفاده از پلاسما

پلاسما و درمان زخم و عفونت

فناوری پلاسما در حوزه‌ هایی مانند الکترونیک ، ‌هوا و فضا ، مواد ، خودرو سازی ، نساجی ، نفت و پتروشیمی و محیط‌ زیست وارد شده است . کنار همه این موارد ، امروزه حوزه جدیدی برای استفاده از چشمه پلاسما به نام «کاربردهای زیست‌ پزشکی پلاسما» (Plasma Biomedical Applications) ظهور کرده است . در این حوزه جدید ، زخم‌های مزمنی مانند زخم پای دیابتی و زخم بستر با استفاده از پلاسما درمان می ‌شوند .
در این فرآیند ، پلاسما فعالیت ضد باکتریایی خاصی را بدون اینکه به بافت سالم پیرامون آن آسیبی وارد شود به‌ صورت گزینشی در موضع فعال می ‌کند . استریلیزه‌کردن لوازم و قطعات پزشکی ، ترمیم زخم ‌ها ، از بین‌ بردن سلول‌ های سرطانی ، از بین‌ بردن عفونت چشم و سازگار کردن ایمپلنت‌ ها برای قرار‌گیری در بدن انسان ، مهندسی بافت ،  پردازش بیماری ‌های پوستی ، پردازش تومور ها بر‌اساس فرآیند های آپوپتوتیک و دندانپزشکی از دیگر کاربردهای زیست‌ پزشکی پلاسما است که نتایج امید‌ بخشی به ‌دست آورده ‌اند و از این‌ روی ، می ‌توان‌ رشد سریع این حوزه جدید در پزشکی را انتظار داشت .
یکی از کاربرد های وسیع این فناوری در درمان زخم‌ های بیماری دیابت است . دیابت از بیماری ‌های شایع و ناتوان ‌کننده انسان است که می ‌تواند مشکلات جدی را برای اندام‌ ها ایجاد کند .
یکی از این مشکلات زخم‌های مزمن و مقاوم به درمانی است که معمولا کف پای این بیماران ایجاد می ‌شود و علت آن ایجاد اختلالات اعصاب محیطی و کم ‌شدن جریان خون در اندام است .
کف پا دورترین قسمت بدن از قلب است و نسبت به دیگر بافت ‌های بدن خون کمی دریافت می ‌کند . بیماری دیابت در بلند‌ مدت باعث کم‌ شدن جریان خون در همه بدن می‌ شود ولی این مشکل در پا جدی‌تر می‌ شود ، زیرا افراد مبتلا به‌دلیل اختلال در عروق محیطی ، به‌ ویژه در پاها ، با کوچک ‌ترین آسیب دچار بزرگ ‌ترین مشکلات در پای خود می ‌شوند و زخم پای دیابتی ایجاد می‌ شود .

کلام آخر

همان طور که گفتیم پلاسما سرد کابرد پزشکی بالایی دارد و بسیار کارآمد است . پس می توانید با توجه با نیاز خود از این روش استفاده کنید . از این که ما را تا آخر این مطلب همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر تجربه یا انتقادی دراین زمینه دارید ممنون می شویم که با ما در میان بگذارید .

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان ( کلیک کنید)