کاشت مو به روش FUT بهتر است یا FIT

شاید برای بسیاری از افراد این سوال پیش بیاید که کاشت مو به روش FUT بهتر است یا FIT ، به طور کلی کاشت مو به روش fut یک روش استاندارد برای برداشت موها در عمل پیوند مو می باشد که در این روش بیشترین مقدار مو را می توان در یک جلسه برداشت و در محل طاسی سر بیمار کاشت .

در روش کاشت مو به روش fut هدر رفتن موها کمتر می باشد و بالای 80 تا 90 درصد از موهای برداشته شده در سر افراد رشد می کند ، کاشت مو FUT نسبت به کاشت مو FIT زیبایی و بازدهی بیشتری را دارد اما کمی سنگین تر از کاشت مو FIT می باشد ، همچنین کاشت مو به روش FUT یک روش کلاسیک در عمل جراحی کاشت مو می باشد که حتما باید توسط پزشک جراح و متخصصان با تجربه کاشت مو صورت گیرد تا شما بهترین نتیجه و کمترین صدمه را از این جراحی داشته باشید.

به طور کلی با پیشرفت علم و فناوری در زمینه های مختلف، کاشت مو هم پیشرفت های بسیاری در زمینه خود کرده است و با استفاده از روش ها و تجهیزات پیشرفته ای در حال انجام می باشد ؛ یکی از نگرانی های همیشگی افرادی که قصد انجام کاشت مو را دارند انتخاب روش مناسب برای انجام این کار است . در جلسات مشاوره پزشک و بیمار با صحبت و مشورت با یکدیگر روش مناسب را انتخاب می کنند. آگاهی درباره روش های مختلف کاشت مو به فرد بیمار کمک می کند که راحت تر تصمیم خود را بگیرد. ما در این مقاله به بررسی کاشت مو به روش FUT بهتر است یا FIT می پردازیم.

کاشت مو به روش fut و یا برداشت نواری، یکی از قدیمی ترین روش های کاشت مو به روش نوین می باشد. این روش کاشت مو با وجود قدیمی بودن هنوز هم نتایج بسیار خوبی را برای افراد به دنبال دارد و از نظر بسیاری از پزشکان جراح به عنوان استاندارد طلایی در نظر گرفته می شود.  برای آشنایی با تفاوت های کاشت مو به روش fit و futو مزایا و دانستن این که کاشت مو به روش FUT بهتر است یا  FIT با ما در ادامه مقاله همراه باشید.
کاشت مو به روش FUT بهتر است یا FIT

تفاوت کاشت مو به روش fit و fut در نحوه برداشت :

برای این که بفهمیم کدام یک از این روش ها بهتر است لازم است که با اساس کار این رو روش کاشت مو به طور کامل آشنا شویم ، تفاوت اصلی کاشت مو به روش fut با روش fit و دیگر روش های مبتنی بر fit، در نحوه برداشت گرافت های مو می باشد . در کاشت مو به روش fut ابتدا نوار باریکی از ناحیه بانک مو در پشت سر افراد برداشته می شود و دو طرف پوست به یکدیگر بخیه می شوند . سپس گرافت های مو از روی این نوار برداشته شده و در ناحیه کاشت مو قرار داده می شوند. معمولا ولی نه همیشه این روش در بردارنده بیشترین تعداد تار مو برای کاشت مو است.

در کاشت مو به روش fit برداشت گرافت ها از ناحیه اهدا به صورت مجزا با استفاده از یک میکروپانچ صورت می گیرد . محل برداشت در این روش کاشت مو نیز پشت و کناره های سر است. در واقع در این روش بدون ایجاد برش، گرافت ها استخراج و کاشته می شوند.

اثر اسکار در ناحیه اهدا :

به طور کلی یکی از معایب اصلی کاشت مو به روش fut باقی ماندن جای اسکار در ناحیه کاشت مو می باشد . جای اسکار منفرد به اندازه برشی که در پوست فرد بیمار ایجاد شده ، در این روش جراحی در پوست باقی می ماند . همچنین معمولا آقایانی که موهای کوتاهی را دارند و جای اسکار در سر مشاهده می شود . البته این نکته را باید بدانید که به مرور زمان جای بخیه در سر افراد کم رنگ تر می شود. در صورتی که در کاشت مو به روش fit برشی در پوست ایجاد نمی شود و خبری از جای اسکار در سر افراد نمی باشد .

در صورتی که پوست سر فرد بیمار شل باشد، با ایجاد برش در پوست سر آن، جای اسکار پهن و وسیع در سر فرد باقی می ماند. در این چنین شرایطی از کاشت مو به روش fit استفاده می شود. نکته بسیار مهمی که باید بدانید است که در کاشت مو به روش fit نیز تعداد بسیار زیادی از اسکار کوچک به وجود می آید که با بهبودی کامل اثرات آن بسیار کم و غیر قابل مشاهده می شود ؛ اما این زخم های به وجود آمده روی به واحد های فولیکولی مجاور تاثیر گذار می باشند و آن ها را از حالت طبیعی خارج می کنند. به همین خاطر در جلسات درمانی و ترمیمی بعدی استفاده از این واحد های فولیکولی با محدودیت مواجه است.

با وجود اینکه انواع روش های کاشت مو بیشتر توأم با عوارض می باشند ؛ اما در صورتی که درمان در یک کلینیک معتبر و توسط پزشکان جراح با تجربه انجام شود، فرد بیمار شاهد عوارض بسیار کمتری خواهد بود ؛ بنابراین لازم است که افراد متقاضی عمل جراحی کاشت مو و دیگر درمان های زیبایی قبل از اقدام به انجام کاری ، در انتخاب کلینیک درمانی و پزشک، دقت زیادی را باید داشته باشند.

بی حسی موضعی به جای بیهوشی

دیگر تفاوت های کاشت مو به روش fit و کاشت مو به روش fut این است که در کاشت مو به روش fut از بیهوشی کامل استفاده می شود در صورتی که در کاشت مو به روش fit از بی‌ حسی موضعی برای افراد بیمار استفاده می شود. اثرات بیهوشی عمومی معمولا مدت ها همراه فرد بیمار باقی می ماند.

بی حسی موضعی به جای بیهوشی

تفاوت در مدت زمان موردنیاز برای کاشت :

در کاشت مو به روش درمانی fit در یک جلسه تعداد کمی گرافت مو از سر فرد استخراج و کاشته می شود. به همین علت مدت زمان مورد نیاز برای کاشت مو و دستیابی به تراکم مد نظر در روش fit طولانی تر از fut است. با توجه به طولانی بودن فرآیند استخراج و کاشت گرافت ها در این روش، افرادی که دچار طاسی وسیع می باشند نیاز به چند روز زمان دارد.

تفاوت در دوران نقاهت :

دیگر تفاوت کاشت مو به روش fit و fut این است که دوران نقاهت کوتاه تر در روش fit است . با توجه به اینکه کاشت مو به روش fit نوعی روش کم تهاجمی می باشد ، برشی در پوست فرد ایجاد نمی شود، این روش توأم با خونریزی و درد نیست و دوران درمان کوتاه تری را دارد. درصورتی که فرد بیمار می خواهد بعد از کاشت مو سریعا به فعالیت های روزانه خود برگردد، روش fit نسبت به روش fut روش مناسب تری است.

تفاوت در کیفیت پیوند

یکی دیگر از نکات مهم در بررسی تفاوت کاشت مو به روش های مختلف تفاوت در کیفیت پیوند این روش ها می باشد ، با توجه به این موضوع که در کاشت مو به روش  fut معمولا نوار باریکی از پوست سر فرد جدا می شود و سپس با استفاده از استریو میکروسکوپ، واحد های فولیکولی همراه با بافت اطراف آن ها به صورت دست نخورده و با دقت از روی سر فرد جدا می شوند. به همین خاطر معمولا کیفیت گرافت های برداشت شده در این روش کاشت مو، بهتر می باشد .

در کاشت مو به روش fit فولیکول های مو مستقیما از ناحیه اهدا جدا فرد می شوند. به همین دلیل ممکن است فولکیول ها در زمان ایجاد برش عرضی دچار آسیب شوند؛ به این دلیل که تنها بخش بالایی فولیکول به طور مستقیم برای پزشک جراح قابل مشاهده است . همچنین جهت گیری فولیکول ها زیر پوست فرد هم دیده نمی شود و تنها قابل تخمین می باشد. به همین علت در این روش کاشت مو واحد های فولیکولی در معرض آسیب بیشتری قرار دارند.

اگر برشی که  پزشک جراح در پوست فرد بیمار ایجاد می کند به اندازه کافی عمیق نباشد، ممکن است بخش پایینی یا مهم ترین بخش فولیکول ها از آن خارج نشود. این موضوع موجب می شود که فولیکول ها در فاصله زمانی بین استخراج و پیوند به طور کلی از بین بروند و نقص های موجود موجب کاهش کیفیت گرافت ها در کاشت مو به روش fit شود. با توجه به این موضوع که کیفیت پایین گرافت ها، بعد از انجام کاشت تعداد گرافت های کمتری به رشد خود ادامه می دهند و تراکم کمتری در سر افراد ایجاد می شود . با تجربه بودن پزشک جراح می تواند در کیفیت نهایی کاشت مو بسیار مهم باشد

تفاوت در کیفیت پیوند

کاشت مو به روش fit بهتر است یا fut :

به طور کلی امروزه در تکنیک ها . در روش های مختلف کاشت مو پیشرفت های زیادی به وجود آمده است ، روش هایی که بر پایه fit می باشند با استفاده از ابزار های بسیار پیشرفته ای در حال انجام می باشند ، نتیجه تمامی این پیشرفت ها موهایی با تراکم بالاتر ، ظاهری کاملا طبیعی تر ، عوارض بسیار کم و دوران بهبودی کوتاه تر آن می باشد ، در بخش های بالایی کاشت به روش های fit  وfut بیان شد ، در کاشت مو به روش fit در افرادی که دارای شرایط زیر می باشند در مقایسه با کاشت مو به روش fut یک روش بهتری است :

 • افرادی که به داشتن موهای کوتاه علاقه زیادی دارند. در این افراد از روش fut برای کاشت مو اصلا استفاده نمی شود ، زیرا جای اسکار در سر مشخص می شود و اصلا روش مناسبی برای آن ها نمی باشد .
 • افرادی که ورزش های فیزیکی سنگین و حرفه ای را انجام می دهند، همچنین افرادی که در مدت کوتاهی بعد از کاشت مو باید فعالیت های روزانه خود را شروع کنند .
 • افرادی که پوست سر آن ها از خاصیت کشسانی کافی برخوردار نمی باشد؛ به همین علت استفاده از  کاشت مو به روش fut در آن ها امکان پذیر نمی باشد .
 • افرادی که پوست جمجمه آن ها نازکی می باشد
 • افرادی که به دلایل مختلفی امکان برداشت نواری در قسمت پشت سر در آن ها وجود ندارد .
 • افرادی که بانک موی مناسبی را دارا نیستند و امکان کاشت مو با تراکم بالا و برخورداری از ظاهر طبیعی با روش های قدیمی در آن ها امکان پذیر نمی باشد .

در بیشتر اوقات پزش جراح بعد از انجام معاینات اولیه و بررسی کلی شرایط فرد بیمار ، روش مناسب کاشت مو را برای فرد بیمار خود انتخاب می کند ، همچنین حدید تر بودن یک روش جراحی به معنای بهتر بودن آن روش نمی باشد ، در روش مناسب کاشت مو در افراد مختلف کاملا متفاوت می باشد ، زیرا ویژگی های فردی افراد با یکدیگر کاملا متفاوت می باشد و اصلا یکسان نیست .

مزایای روش FUT :

 • غیر قابل رویت بودن محل پیوند مو
 • طبیعی بودن محل کاشت مو
 • عدم فرورفتگی یا برجستگی پوست سر
 • طبیعی بودن ظاهر موها
 • کسب بالاترین تراکم ممکن کاشت مو در یک جلسه
 • ایجاد طبیعی‌ترین خط رویش مو در جلوی سر
 • امکان استفاده از موهای بدن جهت پیوند مو به سر در صورت نیاز
 • امکان تکرار جلسات کاشت به فواصل ۶ ماه

برای ایجاد خط موی طبیعی Natural Hair Line بهتر است از روش FUT استفاده شود.

معایب روشFUT

به طور کلی با ایجاد یک برش بزرگ در ناحیه سر که احتمال باقی ماندن اسکار و یا جوشگاه در آن نیز وجود دارد ، کاسته شدن حجم بانک مو به گونه ای که در مراحل کاشت مو بعدی برای پیوند مجدد مو بیش از یک و یا حداکثر دو بار دیگر نمی توان از بانک موی فرد برای ایجاد این تراکم ها استفاده کرد ، وجود خونریزی محدودیت انجام آن در افرادی که پوست سر ان ها قابلیت متسع شدن را ندارند و یا در مراحل اولیه ریزش مو اولیه خود قرار دارند و وجود عوارض بعد از عمل جراحی از قبیل تورم سر و صورت ، درد و باقی ماندن اسکار .

مزایای روشFIT :

به طور کلی امکان برداشت موهای بیشتر در جلسات متعدد و متوالی امکان انجام در افرادی که به دلایلی مانند عدم تمایل به این عمل جراحی ، اسکار و یا همان جوشگاه و یا کم بودن مساحت منطقه دهنده پیوند بر اثر عمل  FUT قبلی دیگر کاندیدای انجام FUT نمی باشند ، امکان انجام آن در افرادی که تراکم موی ناحیه دهنده پیوند آن ها کم می باشد، خونریزی بسیار کم، عدم نیاز به پانسمان و مراقبت اختصاصی از زخم و عدم باقی ماندن اسکار.

معایب روشFIT

 • طولانی بودن زمان انجام آن.
 • احتمال آسیب رسیدن به ناحیه زاینده ریشه مو در حین برداشت با پانچ.
 • محدودیت تعداد برداشت در یک جلسه و کاهش زمان حیات پیوندها بر اثر طولانی بودن روند کار.

در کاشت مو به روش FIT با توجه با در آمدن فولیکول موها بدون انجام روش جراحی و اینکه به هنگام خاج کردن گرافت ها ریشه موها قابل دیدن نمی باشند و احتمال آسیب دیدگی پیاز موها کاملا وجود دارد و حدود 40 درصد از گرافت های کاشته شده در این افراد رشد نخواهد کرد در حالی که در کاشت مو به روش FUT نزدیک به 100 درصد گرافت ها رشد می کنند .

در روش FIT کل موهای سر افراد باید کوتاه بشوند و این در حالی است که در کاشت مو به روش FUT فقط موهای ناحیه کاشت کوتاه می‌ شود . طولانی بودن مدت زمان عمل FIT نسبت به FUT که در FUT این مدت ۷- ۵ ساعت و در حالی که در روش FIT این مدت بین ۱۰-۷ ساعت طول می کشد .

معایب روشFIT

اقدامات پس از کاشت مو FIT

 •  تا دو هفته بعد از کاشت مو از دوش و يا حمام با آب داغ حتما خود داری نمایید .
 • داروهای تجویز شده را حتما طبق دستور پزشک مورد نظر مصرف نمایید.
 •  بخیه ها بعد از گذشت ۱۰ روز از روی سر شما برداشته می شوند.
 •  بعد از برداشتن پانسمان می توانید سر خود را روزانه با آب ولرم و شامپو  بچه ملایم بشویید.
 •  پانسمان روی سر به مدت ۴۸-۲۴ ساعت روی سر باقی می ماند و سپس از روی سر برداشته می شود.
 •  ممکن است در محل هاي کاشت  دلمه هاي کوچک تشکیل شود که در مدت حداکثر ۲هفته از روی سر پاک می شوند.
 • تا آن جایی که می توانید ناحیه شده را باز نگه دارید و از پوشیدن کلاه و کلاه گیس خودداری کنید .
 •  روزانه ۴بار از کمپرس های یخ روی ناحیه جلو و کناره هاي سر استفاده کنید .
 • تا يك هفته به هنگام خواب سر را کمی بالا تر از تنه قرار دهید.
 •  تا ۴ هفته بعد از انجام کاشت مو از قرار گرفتن مقابل نور آفتاب حتما خودداری کنید.
 •  تا دو هفته از مصرف آسپیرین ،الکل و سیگار بپرهیزید.
 •  می توانید فعالیت های عادی خود را از1 یا 2 روز بعد از کاشت مو شروع کنید اما باید تا ۲هفته از شنا کردن و فعالیت های سنگین خودداری کنید.
 •  ناحیه کاشت شده  بر روی مو ممکن است  به رنگ صورتی  درآید که در عرض یک هفته به حالت معمول برمی گردد.
 •  ممکن است تا چند روز دچار تورم صورت و اطراف چشم شویید که این حالت نیز بهبودی می آید.
 •  در عرض ۲هفته ممکن است در ناحیه کاشت دچار خارش شویید درصورت لزوم دارو تجویز خواهد شد .
 • از کندن و دست کاری دلمه ها خودداری کنید .

کلام آخر 

از این که ما را تا آخر مقاله کاشت مو به روش FUT بهتر است یا FIT همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما نیز در میان بگذارید .

نوشتهٔ پیشین
کاشت مو به روش FIT
نوشتهٔ بعدی
کاشت ریش به روش SUT

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

چهار × 4 =

فهرست
Call Now Button