کاشت مو برای افراد دیابتی

ما در این مقاله می خواهیم شما را با کاشت مو برای افراد دیابتی آشنا کنیم. کاشت مو در افراد دیابتی مثل افراد سالم نیست. این عمل مشکلات زیادی دارد که باید برای عمل در نظر گرفته شود. یکی از مشکلات کنترل قند خون و سطح انسولین در بدن فرد می باشد. مشکل دیگر پایین بودن سرعت زخم و طولانی بودن دوره بهبود در پوست سر است. افراد دیابتی به دلایل مختلفی دچار ریزش می شوند که کاشت مو آن ها را با مشکل مواجه می کند. با نظارت پزشک و نوع دیابت فرد که از نوع یک باشد یا نوع دو می توان روش های مختلف کاشت مو را به کار گرفت.

بیماری دیابت چیست ؟

دیابت یا مرض قند یک بیماری شایع است که بسیار شنیده می شود و انواع مختلفی دارد. دو عامل اختلال در سوخت و ساز قند گلوگز و یا اختلال در ترشح هورمون انسولین باعث این بیماری می شود. این بیماری دو نوع دارد :

دیابت نوع اول یا دیابت وابسته به انسولین : این نوع از دیابت یک بیماری خود ایمنی است که غده پانکراس توانایی تولید انسولین را ندارد. تولید انسولین بسیار کم است یا متوقف می شود. دو عامل وراثت و عوامل محیطی از عوامل تاثیر گذار بر این بیماری هستند. دیابت نوع اول معمولا از سنین نوجوانی اتفاق می افتد.

دیابت نوع دوم : در این نوع از دیابت غده پانکراس هورمون انسولین ترشح می کند ولی مقدار آن کم است. بدن نسبت به این هورمون مقاومت نشان می دهد. این مدل از دیابت بیشتر در افرادی با سن بالا دیده می شود.

بیماری دیابت چیست ؟دیابت و ریزش مو

ریزش مو و رشد آن در بدن انسان امری طبیعی است. اما اگر این چرخه از حالت نرمال خارج شود میزان ریزش مو بیشتر می شود و به همین خاطر امکان طاسی و کم پشتی مو وجود دارد. دیابت یکی از عواملی است که می تواند این چرخه را از حالت نرمال خارج کند. دیابت بیماری است که سطح قند خون از حالت نرمال خارج می شود که باعث تغییراتی در جسم افراد می شود. یکی از این تغییرات به هم خوردن چرخه رویش و ریزش مو است. کاشت مو برای افراد دیابتی با مشکلاتی رو به رو است. عواملی در بیماراتن دیابتی وجود دارد که باعث ریزش مو بیشتر در آن ها می شود که در ادامه با این عوامل آشنا می شوید :

 • در بیماران دیابتی برهم خوردن تعادل هورمون‌ها در مراحل ابتدایی بیماری یکی از دلایلی است که ریزش مو را به همراه دارد.
 • فولیکول‌های مو برای رشد نیاز به مواد مغذی دارند. حال اگر مواد مغذی به فولیکول‌های مو نرسد، مقاومت آن‌ها کم شده و در نتیجه موها دچار ریزش می‌شوند. عدم گردش خون مناسب در افراد دیابتی باعث می‌شود که مواد مغذی کمتر به فولیکول‌ها برسند که این امر ریزش مو را به همراه خواهد داشت.
 • سطح گلوگز بالا در افراد دیابتی باعث می‌شود که مواد مغذی و اکسیژن کمتری به فولیکول‌های مو برسد. در نتیجه ریزش موی بدن صورت می‌گیرد.
 • افزایش استرس و اضطراب یک عامل ریزش موی مشابه در بین افراد دیابتی و افراد سالم می‌باشد. وجود فشارهای روانی در کنترل قند خون، به این ریزش مو دامن می‌زند.

کاشت مو در افراد دیابتی

همانطور که گفتیم کاشت مو برای افراد دیابتی دارای چالش ها و مشکلاتی است. شرایط فرد از جمله نوع دیابت آن، مدت زمان ابتلای فرد به بیماری دیابت، شرایط عمومی و داروهایی که فرد استفاده می کند همه این موارد در تصمیم گیری نوع عمل کاشت مو تاثیر دارد. بهترین روش کاشت مو در افراد دیابتی با بررسی مسائل توسط پزشک مشخص می شود.

مهم ترین تاثیری که دیابت در کاشت مو دارد کاهش توانایی ترمیم زخم و افزایش زمان بهبود این افراد است. پزشک برای کاهش دوره نقاهت برای افراد دیابتی داروها و دستورالعمل های ویژه ای در نظر می گیرد. یکی از عوامل مهم در کاشت مو برای افراد دیابتی سرعت انعقاد خون است به همین خاطر افراد دیابتی که تصمیم به کاشت مو دارند باید 10 روز قبل از مصرف غذا و داروهایی که سرعت انعقاد خون را پایین می آورد دوری کنند.

چرخه ریزش مو در افراد دیابتی : همه موهای بدن مانند سر در افراد یک چرخه ریزش و رویش را هر لحظه طی می کند. هر تار موی بدن یا سر در یک ارگارن کوچک به نام فولیکول شکل می گیرد و رشد می کند. فولیکول که ساختاری کیسه ای شکل دارد و درون لایه های میانی پوست شکل می گیرد مثل یک گلدان پیاز مو را در خود جای داده است. هر فولیکول در همه طول هر فرد حدود 20 بار یک موی جدید تولید می کند و برای چند سال ان را رشد می دهد و از بدن جدا می شود. فولیکول دوباره یک تار موی جدید تولید می کند و این چرخه رویش و ریزش مو تا آخر عمر ادامه دارد.

چرخه فعالیت فولیکول مو : فولیکول های مو در مرحله اول وارد فاز آناژن یا رشد مو می شوند. در این مرحله تار مو رشد می کند و هر روز بلند تر می شود. پیاز مو از ریشه فولیکول با رگ های خونی در ارتباط است و از آنجا تغذیه می شود. آناژن 2 تا 7 سال طول می کشد یعنی یک تار مو تا چند سال زنده است و رشد می کند. در فاز بعدی فولیکول وارد فاز کاتاژن می شود. در این مرحله بخش پایینی فولیکول منقبض می شود و ارتباط تار مو با رگ های خونی قطع می شود و مو میمیرد و شروع به افتادن می کند. این مرحله دو هفته زمان می برد و فولیکول وترد فاز استراحت می شود.

در فاز تلوژن فولیکول چند ماه هیچ مویی تولید نمی کند و استراحت خواهد کرد و دوباره وارد فاز آناژن اولیه می شود و با کمک یک سلول بنیادی یک تار موی جدید تولید می کند و باز هم فاز آناژن و رشد مو شروع می شود. در افراد دیابتی رشد مو متوقف می شود یعنی فولیکول مو به دلیل هورمونی یا نبود تغذیه مناسب از راه خون فولیکول از فاز آناژن به تلوژن می رود و در همان فاز باقی می ماند و ریزش موی سر و طاسی به وجود می آید.

کدام دسته از افراد دیابتی می توانند کاشت مو انجام دهند ؟

 • افرادی که سابقه دیابت در خانواده خود را دارند ولی برای کنترل قند خون خود نیاز به مصرف انسولین ندارند. این بیماران کاندید مناسبی برای عمل کاشت مو در افراد دیابتی هستند.
 • بیماران دیابتی که با استفاده از رژیم و بدون استفاده از دارو، قند خون خود را کنترل می‌کنند. این افراد نیز می‌توانند از عمل کاشت مو برای درمان طاسی یا کم مویی خود استفاده کنند.

لازم به ذکر است که عمل کاشت مو برای دو دسته از بیماران دیابتی به هیچ عنوان امکان پذیر نیست. این دو دسته عبارتند از:

 • بیماران دیابتی نوع a/3 که برای کنترل قند خون خود، علاوه بر دارو نیاز به استفاده از انسولین هم دارند. این افراد به هیچ عنوان نمی‌توانند عمل کاشت مو را انجام دهند.
 • بیماران دیابتی نوع b/3 که حتی با رعایت موارد بالا نیز قادر به کنترل بیماری خود نیستند.

کاشت مو در افراد دیابتی

اقدامات مهم برای افراد دیابتی که می خواهند کاشت مو انجام دهند ؟

 • برای کاشت مو افراد دیابتی به روش FIT میزان قند خون بیمار، از یک روز قبل از عمل تا ۲۰ روز بعد از آن باید نرمال باشد.
 • برای کاشت مو افراد دیابتی به روش FUE میزان قند خون بیمار، از یک روز قبل از عمل تا  7 روز بعد از آن باید نرمال باشد.
 • کاشت مو در افرادی که بیماری آن‌ها قابل کنترل نیست، امری بسیار خطرناک است. در این از بیماران می‌توان از روش ترمیم مو به جای کاشت مو استفاده کرد.
 • ۴ الی ۶ ساعت زمانی است که برای انجام عمل کاشت مو در نظر گرفته می‌شود. این موضوع باعث ضعف و استرس در بیماران دیابتی می‌شود که این امر سطح گلوکوژن، هورمون رشد و کورتیزول را بالا می‌برد.
 • در حین عمل به دلایل میزان نوسان قند خون در بین بیماران دیابتی، برای جلوگیری از خطرات پیش آمده برای بیمار، باید مرتب قند خون آن‌ها چک شود.
 • میزان انسولین تزریق شده در حین عمل نیز بسیار حائز اهمیت است. باید دقت داشت که فرد در حین عمل دچار افت قند خون نشود.
 • کالگوس نیز حتما باید زیر نظر جراح تزریق شود.

عمل کاشت مو برای افرادی که دیابت نوع 2 دارند با چالش های کمتری همراه است اما افرادی که دیابت نوع 1 دارند برای انجام عمل کاشت مو با چالش های بیشتری همراه هستند به همین دلیل برای کم مویی در بیماران دیابت نوع 2 مدل FIT و SUT و FUE و در بیمارن دیابت نوع 1 مدل ترمیم مو پیشنهاد می شود.

روش کاشت مو در افراد دیابتی

کاشت مو برای افراد مبتلا به دیابت نوع اول : در بیمارن مبتلا به دیابت نوع اول کنترل گلوکز خون و بهبود زخم ها از مشکلات جراحان است به همین خاطر جراح قبل از عمل کاشت مو باید رژیم غدایی و داروهای بیمار را کنترل کند. در هنگام عمل باد به طور دائم سطح گلوکز خون چک شود. بعد از عمل بیمار به مراقبت های ویژه مخصوصا در اندازه گیری سطح گلوکز خون دارد.

کاشت مو برای افراد مبتلا به دیابت نوع دوم : در این بیمارن اگر سطح گلوکز خون کنترل شود مشکلی در هنگام عمل پیش نمی آید به همین خاطر کاشت مو در این افراد عملی ایمن محسوب می شود.

روش FIT : در این روش گرافت هایی از مو که شامل یک یا چند عدد فولیکول مو هستند از ناحیه مشخصی از بانک مو برداشته می شود و در ناحیه مورد نظر برای کاشت مو پیوند زده می شود. این روش کاشت مو چون نیاز به جراحی ندارد و روش مناسبی برای افراد دیابتی است.

روش FUE : روش Follicular Unit Extraction یا به اختصار FUE مکمل روش SUT می‌باشد که به روش خارج شدن فولیکول به صورت واحد یا تک فولیکولی مشهور است.

روش SUT : جدیدترین روش کاشت مو که با کمک دستگاه لیزر انجام می شود. دقت بالا در برداشتن گرافت ها و کاشت تمام فولیکول ها از مزایا این روش است. این روش به جراحی نیاز ندارد و بدون درد و خونریزی انجام می شود. این روش گزینه مناسبی برای عمل کاشت مو در افراد دیابتی است.

روش HRT : کاشت مو با فایبر یا الیاف زیستی یک روش جایگزین برای کاشت مو در افراد دیابتی است. در این روش به جای برداشت فولیکول از پوست سر از رشته های مصنوعی مو استفاده می شود. در این روش الیاف نانو با پلیمر های زیستی ساخته می شود و از نظر جنس، رنگ و ضخامت با موهای طبیعی شباهت دارد و برای افراد ظاهر طبیعی ایجاد می کند.

در مرحله اول بعد از تهیه نانو 100 عدد از فیبر های شبیه سازی شده برای تست روی سر افراد کاشته می شود. اگر مشکل یا حساسیتی وجود نداشته باشد کاشت با تراکم بالا انجام می شود. موهای فیبری آماده شده در انتهای خود  گره ای دارند که توسط یک هندپیس اتوماتیک قلاب شده و آن قلاب روی پوست سر قرار می گیرد. سوزن با دستگاه اتوماتیک وارد پوست سر شده و گره مو زیر لایه پایینی مو فیکس می شود و در آخر سوزن خارج می شود و مو نانو الیاف در محل طبیعی باقی می ماند.

روش کاشت مو در افراد دیابتی

کاشت مو برای افراد دیابتی چه عوارضی دارد ؟

کاشت مو برای افراد دیابتی عوارضی مانند قند اسید کتواسیدوز، کاهش قند خون، افزایش قند خون دارد. این علائم و عوارض در کاشت مو به روش FUT اتفاق می افتد و کاشت مو به این روش زمان کمتری می گیرد. با توجه به روش های کاشت مو مدرن بسیار مهم است که دکتر بعد از عمل کاشت مو برای عوارض و شرایط خاص آمادگی داشته باشد. افراد دیابتی باید سطوح قند خون خود را کنترل کنند اما ممکن است قند خون به مدت 5 روز قابل کنترل نباشد و اضطراب ممکن است باعث افزایش سطح قند خون شود به این دلیل است که افراد دیابتی به استانداردهای درمان بالایی نیاز دارد.

کلام آخر

افراد دیابتی برای کاشت مو باید درباره روش ها و هشدار های کاشت مو اطلاعات کافی داشته باشند و با پزشک مشورت کنند. سعی کنید در انتخاب کلینیک و پزشک خود اطمینان کامل را کسب کنید و بعد دست به انجام عمل کاشت مو بزنید. ممنون که تا ادامه مقاله کاشت مو برای افراد دیابتی همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
سن مناسب برای کاشت مو
نوشتهٔ بعدی
جدیدترین روش کاشت مو در ایران

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

شانزده + 11 =

فهرست
Call Now Button