چگونه از موهای کاشته شده خود مراقبت کنیم ؟

سوال مهمی که برای افراد ایجاد می‌شود این است که چگونه از موهای کاشته شده خود مراقبت کنیم ؟ در ادامه با ما همراه باشید تا پاسخ سوالتان را بگیرید. افراد به دلایل مختلفی مانند بیماری، استرس، مشکلات هورمونی، مصرف برخی داروها و ژنتیک دچار ریزش موی شدید یا طاسی می شوند. کاشت مو روش مناسب برای جلوگیری از ا ریزش مو است که در این روش پزشک متخصص فولیکول های مو را از نواحی پرتراکم سرد به مناطق مورد نیاز پیوند می زند.

نحوه انجام کاشت مو

در جدیدترین روش کاشت مو طبیعی جهت جایگزین کردن موهای از دست رفته از فولیکول موهای موجود در نواحی مقاوم به ریزش یعنی پشت و دور سر موسوم به بانک مو استفاده می شود. بنابراین فولیکول یا پیاز موی پیوند شده نه تنها یک موی کاملا طبیعی است بلکه تقریبا تا پایان عمر باقی مانده و نسبت به ریزش مقاوم می باشد که این مزیت تنها در روش کاشت مو امکان پذیر می باشد.

در روش کاشت مو با توجه به اینکه فولیکول موهای برداشت شده در هر ناحیه از پوست بدن قابل رشد می باشند لذا می توان به راحتی عمل کاشت مو را در نواحی مختلف بدن از جمله سر ، ابرو ، ریش وسبیل ،مژه و یا حتی در نواحی جوشگاه یا اسکار ناشی از زخم ها و یا سوختگی ها نیز با موفقیت انجام داد و خوشبختانه موهای جدید نیاز به مراقبت دارویی و غیر دارویی خاصی نداشته و مادام العمر رشد خواهند کرد. این موها را مانند موهای دیگر می توان شست و حالت داد و کوتاه کرد و بعد از کاشت مو هیچ محدودیتی از نظر اعمالی که می توانید روی مو انجام دهید وجود ندارد.

نحوه انجام کاشت مو

علت ریزش مو بانوان چیست و نحوه کاشت مو برای بانوان چگونه است؟

موی بانوان به دلایل هورمونی و پوستی دچار ریزش می شود. متخصصان و پرشکان به بررسی علت های ریزش مو در بانوان می پردازند و برای رفع ریزش وکم پشتی از دارو استفاده می کنند. اما اگر با دارو قابل حل نبود از مدرن ترین روش ها برای کاشت و پیوند مو برای بانوان استفاده می کنند.

انواع روش کاشت مو

 • کاشت مو به روشsuper FUE : در روش های قدیمی برداشت مو همره با آسیب به فولیکول انجام می شد و پیاز های مو دچار مخاطره شده و شناسایی پیاز ها با چند شاخه مو امکان پذیر نبود. هوشمند بودن دستگاه سوپر fue منجر به شناسایی پیاز های سلامت و برداشت موفق بدون آسیب به آن ها خواهد بود. گرفت های برداشته شده در پی آر پی خون تا زمان کاشت نگهداری و تغذیه می شود و مراحل کاشت به موهای برداشته شده آسیب وارد نمی کند و یکی از دلایل در به وجود آمدن تراکم بالا در این روش کاشت است. یکی دیگر از مزایای هوشمند بودن دستگاه برداشت موی سوپر fue  و شناسایی موهای رنگدانه و اولویت برداشت آن ها است به همین دلیل در افرادی که موهای با تارهای سفید دارند گرافت ها از موهای تیره و رنگدانه برداشته شده و باعث زیبا شدن کاشت می شود. از مهم ترین مزیت های این روش :

به کارگیری دستگاه هوشمند +super FUE که قابلیت اسکن و شناسایی موهای ضخیم و چند ریشه که مناسب برای کاشت مو می باشد را دارد و بدون هیچ آسیبی به ریشه موها عمل برداشت مو را با دقت انجام می دهند که نتیجه کار با این دستگاه باعث تراکم موهای کاشته شده به مزان 4 الی 5 برابر نسبت به روش های سنتی گذشته می باشد، استفاده از سلول های بنیادی خون فرد برای نگهداری بافت های برداشت  شده توسط دستگاه + super fue، کاشت خط رویش مو با دستگاه +implant super FUE که باعث ایجاد تراکم ممکن و طبیعی تری حالت رویش مو بعد از عمل می شود. در این دستگاه بدون نیاز به برش کاشت مو انجام می شود، بی حسی سر با دستگاه بدون درد و بدون سوزن انجام می شود و به دلیل اینکه در این دستگاه از هیچ سوزنی استفاده نشده هیچ دردی احساس نمی شود.

 • کاشت مو به روش FIT : یکی از روش های کاشت و یا پیوند مو روش FIT است. در این روش نیازی به برداشت نوار از پشت سر نیست زیرا با استفاده از یک پانج و فروکردن آن در پوست سر فولیکول های مو را خارج می کنند. عمل برداشت مو از پشت سر و ناحیه شقیقه انجام می شود. در فولیکول های مو زیر میکروسکوپ ار یکدیگر جدا می شوند و شکاف های ظریفی در محل مورد نیاز پوست سر ایجاد می شود و گرافت ها کاشته می شود. این شکاف ها بعد از جند ماه بتر می شوند و قابل مشاهده نیستند. هنگامی که پزشک از این روش برای کاشت مو بیمار استفاده می کند 5 جلسه طول می کشد که فرآیند کاشت به اتمام برسد زیرا در هر جلسه بین 1000 تا 1500 فولیکول مو از چشت سر برداشته می شود و در قسمت های کم پشن سر کاشته می شود. این روش از کاشت مو دارای مزایا و معایبی است که عبارتند از :

مزایا : خونریزی و درد بسیار کم، میزان برداشت بالای فولیکول های مو، عدم نیاز به پانسمان، از بین رفتن جای زخم.

معایب : افزایش احتمال آسیب دیدن بخش زنده ریشه مو به دلیل برداشتن فولیکول های مو با استفاده از دستگاه پانچ، پرداخت هزینه بیشتر، افزایش احتمال آسیب دیدگی گرافت ها و همچنین خشک شدن آن ها، تخریب بانک مو.

 • کاشت مو به روشFUT : در این روش از طریق عمل عمل جراحی و با استفاده از تیغ جراحی به عرض 2 سانتی متر و طولی بین 15 تا 20 سانتی متر از قسمت مودار پشت سر برداشته شده و محل برداشت بخیه می شود. سپس فولیکول های مو زیر میکروسکوپ از یکدیگر جدا می شوند. شکاف های ظریفی در محل مورد نیاز در پوست سر ایجاد شده و گرافت های مو کاشته می شوند. این شکاف ها بعد از چند ماه بهبود می یابند و اصلا قابل مشاهده نیست. کاشت مو به روش FUT مزایا و معایبی دارد که عبارتند از :

مزایا : طبیعی بودن موهای سر، عدم فررفتگی و یا برجستگی سر، امکان برداشتن موهای دیگر نواحی بدن مانند کتف و یا سینه، افزایش و حفظ کیفیت گرافت ها جهت تکرار دوباره کاشت آن ها، عدم نمایش محل کاشت مو.

معایب : احتمال باقی ماندن جای زخم، کاهش حجم بانک مو، خونریزی، تورم سر و صورت، درد در محل برش پوست سر، محدودیت کاشت مو.

 • کاشت مو به روش SUT : روشSUT نسبت به روش های FIT و FUT  مدرن تر و جدیدتر است. زیرا در همه جلسات که کاشت مو با استفاده از این روش انجام می شود. عملیات برداشت و کاشت فولیکول ها بدون دخالت دست و تنها با استفاده از دستگاه های اتوماتیک انجام می شود. مزایا و معایب این روش عبارتند از :

مزایا : عدم تخریب فولیکول های مو، افزایش سرعت برداشت و کاشت فولیکول های مو، ایجاد خط رویش طبیعی، عدم درد و خونریزی، نداشتن دوره نقاهت.

معایب : آسیب رسیدن به نواحی گیرنده و دریافت کننده فولیکول های مو، به جاماندگی حفره های موی کاشته شده، آسیب رسیدن به طور جدی به بانک مو، انتقال بیماری به دلیل استریل نشدن تیوب های انتقال دهنده گرافت مو.

انواع روش کاشت مو

سن مناسب برای کاشت مو چه سنی است ؟

سن مناسب برای کاشت مو به جنسیت و علت طاسی بستگی دارد. برای خانم ها و افرادی که دچار طاسی شده اند محدودیت سنی وجود ندارد. سن مناسب بیشتر برای آقایانی که از ریزش موی ژنتیکی رنج می برند مطرح است. این افراد بهتر است کاشت مو در سن های بالاتر از 25 سالگی انجام شود. این موضوع دو دلیل دارد که در ادامه با آن ها آشنا می شویم.

بررسی سن مناسب کاشت مو : نمی توان پیش بینی کرد که در متقاضیان جوان نواحی بانک موی آن ها چه وضعیتی دارد. اگر ریزش مو در ناحیه های بانک مو تثبیت نشده باشد یعنی افتراق بین موهای دائمی و موهایی که در آینده دچار ریزش خواهند شد دشوار است. امکان دارد موهای کاشته شده نسبت به ریزش مقاوم نباشد و بریزد. اگر ریزش مو به طاسی ختم نشده باشد بانک مو هم خالی شده و جای زخم کاشت مو قابل مشاهده است. اگر ریزش مو در سن پایین شروع شود احتمال اینکه به طاسی ختم شود بیشتر است. اگر متقاضی جوان در آینده دچار طاسی شود رسیدن به تراکم هایی که او را راضی نگه می کند باعث کم پشت شدن موهای سر در سن بالا می شود که ظاهر ناخوشایندی دارد.

پیش بینی وضعیت بانک مو : ناحیه مو به بخش های پشت سر گفته می شود که دارای فولیکول هایی است که از لحاظ ساختار ژنتیکی و بافتی نسبت به تاثیر هورمون های آندروژنی مقاوم اند. این هورمون ها که سر دسته آن ها تستسترون بوده و به هورمون جنسی مردانه معروف معروف است در خانم ها و به آقایان ترشح می شود. هورمون های آندروژنی در آن دسته از افراد که به آلوپسی آندروژنی دچار هستند باعث کاهش ضخامت و ریزش مو می شود. فولیکول های مو را در سراسر بدن می توان به دو تقسیم کرد. آن هایی نسبت به هورمون های آندروژنی مقاوم اند و آن هایی که نسبت به این هورمون ها حساس اند. فولیکول های بدن و نواحی بانک مو نسبت به تاثیرات هورمون های آندروژنی مقاوم اند. اکثر افراد از فولیکول های بانک مو نسبت به هورمون های آندروژنی مقاوم نیستند. این دسته افراد ذخایر مناسبی برای استخراج گرافت ها در اختیار نداشته و کاشت مو به این افراد توصیه نمی شود.

اگر پزشک و یا حراجی برای یک فرد جوان که بانک موی حساس به ریزش دارد مو بکارد احتما ربزش موهای کاشته شده بسیار است. در این فرد در سنین بالاتر موهای بانک مو هم می ریزد. سری که کاملا طاس است پوششی برای جای زخم های بسیار ریز که در روش های SUT، MICR FIT ، FIT ایجاد شده اند یا زخم بزرگ تری که در روش FUT ایجاد می شود ندارد. در این حالت پوست سر ظاهر بدی پیدا می کند. به متقاضیانی که کمتر از 25 سال سن دارند توصیه می شود کاشت مو را تا سنین بالاتر به تعویق بیندازند تا شرایطشان بررسی شود و از نتجه کاشت اطمینان بیشتری کسب کنند.

چگونه از موهای کاشته شده خود مراقبت کنیم ؟

بعد از کاشت مو پوست سر درد خفیفی دارد و باید داروهای ضد درد و مسکن مصرف شود که توسط پزشک تجویز می شود. کاشت مو توسط بی حسی موضعی انجام می شود بعد از اتمام پیوند می توانید به خانه برگردید اما استراحت به مدت حداقل دو روز برای بهبودی ضروری است. دستورالعمل های مراقبتی توسط پزشک به هر فرد با توجه به شریط جسمی اش توصیه می شود اما مهم ترین نکات برای مراقبت از موهای کاشته شده در روز های اول عبارتند از :

 • فعالیت های سنگین مانند خم شدن، بلند کردن و ورزش انجام ندهید.
 • درصورت وجود زخم در نواحی پیوند آنها را نکنید.
 • در معرض گرما، سرما و باد شدید قرار نگیرید.
 • در هنگام خواب سر خود را به حالت نیمه قائم قرار دهید.
 • درصورت وجود درد یا تورم بدون مشورت با پزشک دارو مصرف نکنید.

بعد از سه تا چهار روز می توانید اولین شستشوی موهای کاشته شده را با استفاده از یک شامپوی ملایم انجام دهید؛ روند شستشوی مو و حتی ریختن آب روی سر باید به آرامی انجام شود؛ برای خشک کردن نیز از یک حوله نرم و نازک استفاده کنید. شستشوی منظم طبق دستورالعمل و تمیز نگه داشتن محل پیوند اهمیت زیادی در جلوگیری از عفونت دارد، با این حال باید دقت کنید در حین شستشو پوست سر را مالش یا خراش ندهید.

چگونه از موهای کاشته شده خود مراقبت کنیم ؟

قبل از کاشت مو چه مراقبت هایی باید انجام دهیم ؟

 • ترک سیگار دو هفته قبل از عمل کاشت مو
 • ترک مصرف قرص ویتامین E تا سه هفته قبل از عمل کاشت مو
 • در جریان گذاشتن پزشک در زمینه داشتن هر نوع بیماری
 • استحمام یک روز قبل از عمل کاشت مو و شستن موها با نرم کننده
 • ترک مصرف داروهایی مانند ایبوپروفن و یا ناپروکسن یک روز قبل از عمل کاشت مو

کلام آخر

قبل از انجام کاشت مو درباره مراقبت های قبل و بعد از آن اطلاعات کافی کسب کنید و با آگاهی کامل دست به انجام این عمل بزنید. ممنون که تا ادامه این مطلب همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
10 نکته مهم که باید قبل از کاشت مو بدانیم
نوشتهٔ بعدی
سن مناسب برای کاشت مو

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

13 − 7 =

فهرست
Call Now Button