لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد

یکی از پر طرفدار ترین روش های رفع موهای ناخواسته استفاده لیزر است . با انجام روش لیزر موهای زائد بسیاری از مشکلات و درد سرهای شما حل می شود . با انجام این کار از رفتن به سالن ها و اپیلاسیون ، تیغ ، مومک ، موبر و دستگاه های اپیلیدی همچنین جوش ها و موهای زیر پوستی راحت و خلاص می شوید .لیزر موهای زائد مانند هر روش و تکلونوژی جدیدی که ممکن است مورد سوء استفاده قرار بگیرد بسیاری از افراد بدون مطالعه و صرفا به جهت تبلیغات و با قیمت پایین تر اقدام به انجام لیزر موهای زائد می کنند .

عملکرد لیزر موهای زائد

نور لیزر موهای زاءد هر چیز تیره رنگ را حرارت داده و می سوزاند . با حرارت دادن و سوزاندن موی تیره رنگ داخل فیکول مو و خود فولیکول نیز آسیب می بیند و کاملا از بین می رود . هر یک از  موهای بدن ما دارای یک چرخه رشد و استراحت است که در یک زمان مشخص اکثر موهای بدن ما نیز در فاز استراحت و تعداد کمی از آن ها در فاز رشد هستند .

اگر در هنگام لیزر موهای زائد فولیکول های مو در حال استراحت باشند اشعه دستگاه لیزر موهای زائد برآن ها اثری نمی گذارد . به همین دلیل است که برای از بین بردن تمامی موها به چندین جلسه درمان با لیزر موهای زائد با فاصله زمانی مشخص نیاز است . با هر جلسه رفع موهای زائد تعدادی از فولیکول های فعال مو سوخته می شوند و بعد از مدتی تمامی مو ها از بین می روند .

عملکرد لیزر موهای زائد

انواع لیزر موهای زائد

هملن طور که نشان می دهد عوامل های زیادی در نتیجه لیزر موهای زائد تاثیر گزار هستند که با تشخیص پزشک متخصص برای بر طرف کردن موهای زائد بدن از دستگاه های متفاوتی استفاده می شود . این عوامل به رنگ مو ، نوع پوست فرد ، ضخامت مو و ناحیه درمان لیزر موهای زائد برای زمان بندی جلسات لیزر مو یکی از دستگاه های زیر مورد استفاده قرار می گیرد .

 •  لیزر موهای زائد با دستگاه الکساندرایت
 • لیزر موهای زائد با لیزر روبی ( یاقوت )
 •  لیزر تور پالسی بالا
 •  لیزر ND:YAG
 •  لیزر موهای زائد با استفاده از لیزر دایود

روش انجام لیزر موهای زائد

لیزر یک پرتوی نور متمرکز و تک رنگ است که از انرژی بسیار بالایی برخوردار است . وجود همین انرژی قابل کنترل باعث شده است تا مصارف زیادی برای لیزر در زمینه پزشکی به وجود بیاید . یکی از مفید ترین کاربردهای لیزر استفاده از آن برای از بین بردن موهای زائد است . برای حذف موهای زائد بدون آسیب رسانی به پوست ، نور لیزر سلول های بنیادی پوست را که به فولیکول مو معروف هستند مورد هدف قرار دهد فولیکول مو در قسمت برآمدگی مو قرار دارد .

اگر بخواهیم موضوع مذکور را کمی ساده تر و شفاف تر بیان کنیم باید بگوییم : در زمان استفاده از لیزر مو ، رنگدانه های ملانین موجود در مو این انرژی را جذب کرده و آن را به ریشه مو منتقل می کند . این انتقال انرژی باعث تخریب ریشه مو شده و شما را از شر موهای زائد خلاص می کند . از آنجا که سطح پوست نیز رنگدانه ملانین دارد ، در لیزر موهای زائد آنچه که مهم است ، دریافت نور لیزر توسط رنگدانه مو است و نباید رنگدانه پوست نور لیزر را جذب کند . لیزر مو زمانی بدون عارضه است که به پوست صدمه نزند و تنها به فولیکول مو آسیب رسانده و آنرا بسوزاند . برای جلوگیری از آسیب دیدن بافت پوست ، مراجعه به کلینیک لیزر موهای زائد معتبر و انتخاب دستگاه لیزر موهای زائد مناسب پوست مهم است .

روش انجام لیزر موهای زائد

چه کسانی می توانند لیزر مو انجام دهند؟

استفاده از تکنولوژی لیزر برای از بین بردن موهای زائد بدن هیچ ارتباطی با جنسیت شما ندارد . اکثر افراد با خیال راحت می توانند لیزر موهای زائد را انجام دهند . تنها نکته ای که باید بدانید آن است که لیزر موهای زائد روی بدن اشخاصی که پوست روشن و موهای تیره تر دارند ، عملکرد بهتری از خود نشان خواهد داد . این به آن معناست که هر قدر فرد موهای تیره تری داشته باشد ، به جلسات کمتری برای حذف کامل حجم مو احتیاج دارد .

چه کسانی نباید لیزر مو انجام دهند

اگر شما سابقه بیماری یا مصرف داروی خاصی را دارید باید قبل از اقدام به لیزر موهای زائد پزشک خود را در جریان قرار دهید . در ضمن چنانچه فردی دارای سابقه موارد زیر باشد ممکن است فرد مناسبی برای انجام موهای زایئ نباشد و یا حتما باید تحت شرایط خاص و کنترل شده شده ازاز لیزر موهای زائد استفاده کند .

 • افرادی که باردار هستند
 • افرادی که اختلالات هورمونی دارند
 • کسانی که از داروهایی مثل ماینوسیکلین ، روآکوتان ، داکسی سیکلین ، تتراسیکلین استفاده می کنند .
 • آکنه ، آفتاب‌ سوختگی ، احساس سوزش ، درد و یا هر‌گونه مشکلات پوستی
 • افرادی سابقه بیماری های خاص مانند لوپوس دارند
 • افرادی گوشت اضافه در محل عمل دارند
 • افرادی که تبخال مکرر می زنند
 • افرادی که سابقه عفونت هایی مانند جوش چرکی دارند
 • کسانی که برای برنزه کردن در مقابل آفتاب قرار گرفته اند و یا از دستگاه سولار استفاده کرده ‌اند .
 • کسانی که اخیراً پاکسازی انجام داده‌ اند .
 • کسانی که در چند روز گذشته در محلی که قرار است لیزر موی زائد انجام شود، از لیزر دیگری استفاده کرده ‌اند .
 • افرادی که تاتو یا خالکوبی در محل لیزر انجام داده اند
 • افرادی ایزوترتینویین مصرف می کنند

 

تاثیر نوع پوست بر لیزر موهای زائد

کامل ترین دسته بندی پوست ، دسته بندی دكتر نوئل فيتز پاتريك است كه براساس رنگ پوست ، رنگ مو ، رنگ چشم و واكنش پوست به نور خورشيد ، انواع مختلف پوست را به شش گروه تقسيم كرده است .

 •  پوستهای بسيار سفيد و داراى كك ومك، موهاى قرمز ، مردمك چشم آبى ، که پوست خیلی سریع در مقابل آفتاب مى ‌سوزد و به هیچ عنوان برنزه نمى‌ شود .
 • شامل پوست های سفيد و موهاى بلوند و مردمك چشم روشن ، که پوست در مقابل آفتاب مى ‌سوزد و احتمال خیلی کمی دارد که برنزه شود .
 • شامل پوست های گندمى و موهاى قهوه اى ، که پوست در مقابل آفتاب گاهى مى ‌سوزد و خیلی خوب برنزه نمى‌ شود.
 •  شامل پوست های سبزه و مو ها و مردمک هاى تيره ، که پوست در مقابل آفتاب خيلى خوب برنزه مى ‌شود و بندرت مى ‌سوزد.
 •  شامل پوست های قهوه اى تيره ، که در اثر آفتاب اصلا نمى ‌سوزد و به شدت برنزه مى ‌شود .
 • شامل پوست های كاملاً تيره كه اصلا در مقابل آفتاب نمى‌ سوزد . (مثل سياهپوستان)

تاثیر نوع پوست بر لیزر موهای زائد

اولین جلسه لیزر موهای زائد

هنگامی که برای اولین جلسه لیزر موهای زائد مراجعه می کنید ، پزشک ناحیه مربوطه را با کرم بی حسی به صورت موضعی دچار بی حسی می کند که تا جای ممکن درد توسط شما حس نشود . به همین دلیل و برای توجیهات لازم بهتر است در جلسه اول لیزر ، کمی زودتر در کلینیک حاضر شوید .

 • هرگونه مواد آرایشی ، عطر یا مواد شیمیایی دیگر را از موضع تحت تابش لیزر پاک کنید .
 • حتماً لباسی گشاد را بر تن کنید تا موضع مد نظر به سادگی قابل دسترسی باشد .
 • اگر پوست بسیار حساسی دارید در صورت تمایل می توانید از کرم زایلوژل ، یک ساعت قبل از انجام لیزر استفاده نمایید . این کرم پیش از انجام لیزر باید از روی پوست پاک شود .
 • مهم است که استرس نداشته باشید . استرس می تواند سبب ناراحتی شما و پزشکتان در طول درمان باشد .

مزایای لیزر موهای زائد

روشهای مختلفی برای حدف موهای زائد صورت و بدن وجود دارد ،  از تیغ و موم گرفته تا لیزر موهای زائد ، اما در بین همه روشها، لیزر نسبت به روش های دیگر برتری محسوسی دارد که مزایا و معایب این روش خصوصا عوارض لیزر موهای زیر بغل و همچنین لیزر موهای صورت همواره مورد بحث بوده است. بطورخلاصه مزایای لیزر برای حذف موهای اضافی و زائد به شرح زیر می باشد:

سرعت انجام لیزر  : از مزایای لیزر مو صرفه جویی در زمان است. مدت زمان حذف موهای زائد با لیزر برای نواحی مختلف بدن متفاوت است برای مثال زمان لازم برای لیزر قسمت های کوچک تر مانند لب پایین ممکن است فقط چند ثانیه طول بکشد ، این درحالی است که لیزر پا حدود ۱ ساعت زمان می برد. همچنین زمان لازم برای لیزر موهای زائد آقایان نسبت به خانم ها بیشتر است.

 صرفه‌جویی در هزینه حذف موهای زائد : تعداد جلسات در تعیین هزینه لیزر موهای زائد بسیار تاثیر گذارند و هر چه تعداد جلسات بیشتر باشد ، قیمت لیزر مو هم بیشتر خواهد شد . ولی چون نتایج لیزر مو بلند مدت است و باعث کاهش رشد موهای زائد به مدت طولانی می شود هزینه ی آن قابل توجیه است .

 لیزر مو به پوست آسیبی نمی ‌رساند : “لیزر موهای زائد” روشی است که هیچ آسیبی به بافت های کناری پوست وارد نمی کند و در صورت رعایت نکات و استفاده صحیح کمترین عوارض را خواهد داشت.

 لیزر موهای زائد بدون درد است : از آنجائی که آستانه تحمل درد در افراد مختلف، متفاوت است ، می توان گفت که درد ناشی از حذف موهای زائد با لیزر هم در افراد مختلف متفاوت است. البته شدت درد در برخی از قسمت های بدن که حساس تر هست بیشتر می باشد و ببیشتر کسانی که لیزر انجام داده اند معتقدند که درد موم خیلی بیشتر از درد لیزر است. لیزر مو در آقایان به دلیل ضخامت بیشتر موها، ممکن است درد بیشتری به همراه داشته باشد.

 حذف موهای زائد با لیزر به کاهش موهای زیرپوستی کمک می کند : روش اصلاح با تیغ و اپیلاسیون باعث رشد موهای زیرپوستی می شود و این امر بسیار ناخوشایند است . لیزر بافت موها را تغییر می دهد و همین امر سبب کاهش رشد موهای زیر پوستی می شود .

 لیزر یک روش دائمی برای از بین بردن موهای زائد است : این بدان معنا است که بر خلاف روش هایی همچون اپیلاسیون، لیزر مو  یکبار برای همیشه انجام می‌شود و پس از آن شما دیگر شاهد رشد مو در ناحیه پاکسازی شده نخواهید بود .

بهترین روش حذف موهایی که به مدت طولانی با تراشیده شده اند : لیزر برخلاف سایر درمان ها روی موهای تراشیده شده بهتر انجام می شود و شما در فواصل بین جلسات هم می توانید موهای خود را بتراشید .

مزایای لیزر موهای زائد

آیا لیزر موهای زائد دائمی است؟

لیزر موهای زائد هم می تواند تراکم مو را به طور دائم کاهش دهد و هم موهای ناخواسته را برای همیشه از بین ببرد . کاهش دائمی تراکم مو به این معنی است که برخی از موها بعد از یک دوره درمانی مجدداً رشد می کنند و بیماران به درمان با لیزر مداوم نیاز دارند . درمان مداوم لیزر به این معنا است که هر یکسال نیاز به شارژ مجدد و انجام عمل لیزر را دارند . البته رشد مو در این حالت کامل نیست و همانطور که گفته شد 80 درصد حجم مو بطور کامل از بین می رود و تنها برای گرفتن نتیجه ی بهتر است که هر ساله انجام لیزر را تمدید می کنید. از بین بردن دائمی مو به این معنی است که هیچ یک از موهای موجود در ناحیه تحت درمان پس از یک دوره درمانی مجدداً رشد نخواهند کرد و نیازی به لیزر درمانی مداوم نیست . اینکه موها به طور دائمی برداشته شوند یا فقط در تراکم کاهش می یابد ، تحت تأثیر چند عامل قرار دارد:

 • رنگ و ضخامت موهایی که تحت درمان قرار می گیرند
 • رنگ پوست بیمار
 • نوع و کیفیت لیزر مورد استفاده ، و
 • صلاحیت و تخصص شخصی که لیزر را انجام می دهد .

عوارض لیزر موهای زائد

در این روش، نور و اشعه متراکم لیزر به فولیکول های مو تابانیده می شود . رنگدانه های موجود در فولیکول ها نور را جذب می کنند . در نتیجه، موها تخریب می شوند . تمرکز لیزر مو روی فولیکول هاست به همین دلیل است که ، پس از مراجعه به کلینیک لیزر موهای زائد ، وقتی به خودتان نگاه می کنید ، علاوه بر مقداری قرمزی ناشی از لیزر ، تفاوت فوری دیگری مشاهده نمی کنید . مو هنوز وجود دارد ، اما عاملی که باعث رشد آن می شود سوزانده شده و از بین رفته است .

لیزر علاوه بر اینکه مزیت هایی مانند دقت و سرعت عمل بالا دارد، در عین حال اگر توسط متخصص اینکار انجام نشود ، می تواند عوارض متعددی نیز داشته باشد. بنابراین ، قبل از تصمیم به انجام این عمل زیبایی ، لازم است که اطلاعات کافی از عوارض مختلف از بین بردن موهای زائد با لیزر داشته باشید . برخی افراد تحت تاثیر تبلیغات لیزر ارزان قرار گرفته و با مراجعه به این مراکز مشکلات جدی را برای خود به وجود می آورند . انتخاب دستگاه لیزر بهتر و متخصص مجرب ارزش کمی سرمایه گذاری بیشتر را دارد .

عوارض لیزر موهای زائد

کلام آخر

با توجه به تفاوتی که در دستگاه ها یافت می شود هزینه لیزر موهای زائد در هر یک از آنها نسبت به دیگری متغیر است و هر کدام از آنها بر روی پوست خاصی تاثیرگذار می باشد . نکته قابل توجه این است که افراد پیش از لیزر موهای بدن باید تمامی اطلاعات و جزئیات مربوط به آن را بدانند و به کلینیک های معتبر که کادر آن مجرب و متخصص هستند مراجعه کنند .

از این که ما را تا آخر این مطلب همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر نظر یا تجربه ای در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما در میان بگذارید .

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان ( کلیک کنید)