عوارض بوتاکس

بوتاکس یکی از کم تهاجمی ترین و موثرترین روش ها برای جوانسازی پوست است که این روزها طرفداران زیادی دارد. علاوه بر این، این روش با استفاده از سم بوتولینیوم بسیاری از اختلالات بدن مانند تعریق بیش از حد زیر بغل را به راحتی درمان می کند. اما کاربرد زیبایی آن بیشتر است. این روزها بوتاکس بیشتر برای رفع خطوط و چروک صورت و گردن مورد استفاده قرار می گیرد. معمولاً کسانی که تصمیم می گیرند تزریق بوتاکس دهند در مورد عوارض بوتاکس خیلی سوال می پرسند. عوارض بوتاکس بسیار کم و احتمالی است و در صورت وقوع مانند دیگر روش های زیباسازی بعد از مدت کاملا برطرف می شود. البته اگر نزد یک متخصص حرفه ای مراجعه کنید؛ به طوری که از به روز ترین و حرفه ای ترین تکنیک ها برای انجام این روش استفاده نماید.

با کلیه عوارض احتمالی بوتاکس آشنا شوید.

عوارض احتمالی بوتاکس در ناحیه مورد هدف اتفاق می افتد که در موارد زیر در مورد هر کدام از این عوارض صحبت می کنیم:

میزان درد حاصل از تزریق بوتاکس به آستانه تحمل درد شما بستگی دارد: احساس درد هنگام تزریق بوتاکس یکی از عارضه های طبیعی این روش زیبا سازی است که هر چقدر تحمل آستانه تحمل شما کمتر باشد، درد بیشتری احساس می کنید.بنابراین بهتر است در مورد درد ناشی از تزریق با متخصص صحبت کنید و در صورتی که آستانه تحمل کمی دارید از او بخواهید از بی حسی موضعی استفاده نماید تا هنگام تزریق هیچ دردی حس نکنید. معمولاً متخصص توصیه می کند، حدود یک ساعت قبل از مراجعه استامینوفن مصرف کنید تا حین تزریق ناراحتی حس نکنید و بعد از این که تزریق به پایان رسید برای کاهش تورم و درد از کمپرس سرد استفاده کنید. این کار را هر۳۰ دقیقه یکبار تکرار کنید.

ایجاد کبودی نتیجه فرو بردن سرنگ های تزریق است: کبودی در ناحیه مورد هدف به خاطر فرو رفتن سرنگ های حاصل از تزریق اتفاق می‌افتد. این اتفاق به دلیل شناسایی نشدن عروق های خونی پیش از تزریق بوتاکس در صورت می باشد. معمولاً پزشکانی که در این زمینه تخصص کافی ندارند و نسبت به آناتومی صورت و گردن آشنا نیستند؛ به عروق های خونی آسیب می زنند. پس هر زمانی با کبودی بیش از اندازه مواجه شدید، حتما به پزشک خود مراجعه کنید. همچنین کبودی حاصل از تزریق می تواند به خاطر مصرف آسپرین و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ژلوفن باشد که شما باید حداقل ۷ روز قبل از تزریق از مصرف این گونه داروها خودداری کنید. برای رفع این مشکل می توانید از کرم های ویتامین K و عصاره گیاه آرنیکا استفاده کنید. این دو محصول به خوبی می تواند کبودی حاصل از تزریق را برای شما رفع کند.

با کلیه عوارض احتمالی بوتاکس آشنا شوید.

برای پیشگیری از بروز کبودی پوست می توانید موارد زیر را با دقت انجام دهید:

 • پزشک باید به خوبی بتواند عروق خونی به خصوص در اطراف چشم را تشخیص دهد.
 • تزریق را در حالت نشسته انجام دهید.
 • این کار به کاهش تورم و کبودی کمک می کند.
 • پزشک باید هنگام تزریق محل مورد نظر را با انگشت فشار و احتمال کبودی را کاهش دهد.

قرمزی و تورم یکی از عارضه های بسیار طبیعی روش های درمانی است:

یکی از مشکلات بسیار طبیعی تزریق بوتاکس تورم و قرمزی است که برای دیگر روش‌های درمانی هم این دو مشکل ایجاد می شود. این عارضه بوتاکس ممکن است به صورت خفیف تا متوسط اتفاق می‌افتد که در عرض چند ساعت کاملا برطرف می شود. پس نیازی به نگرانی نخواهد بود. میزان شدت عوارض عمومی بوتاکس به میزان بوتاکس تزریق شده و همچنین ضخامت سوزن دارد. بنابراین پزشک می تواند این عارضه را تا حدود زیادی کنترل کند و از ابزارهای استاندارد برای پیشگیری از قرمزی و تورم استفاده نماید. همچنین استفاده از کمپرس سرد بعد از تزریق شدت قرمزی و تورم را تا حدود زیادی کاهش می دهد.

یکی از رایج ترین عوارض بوتاکس سردرد و حالت تهوع است.

اگر بعد از تزریق بوتاکس با عوارض سردرد و حالت تهوع مواجه شده اید، اصلا نگران نباشید. چرا که درصد کمی از مراجعین با این مشکل مواجه می‌شوند. البته میزان سردرد و حالت تهوع بسیار خفیف است و برای کسانی که برای اولین بار تزریق بوتاکس انجام می دهند، رخ می دهد. در واقع سردرد و حالت تهوع به خاطر شوکی است که بدن نسبت به تزریق بوتاکس نشان می دهد. همچنین عوامل دیگری هم می تواند برای این قضیه تاثیرگذار باشد. مانند آسیب ایجاد شده در محل تزریق و سابقه بیمار در سردردهای میگرنی.  متخصصین برای پیشگیری از این عارضه توصیه می‌کنند استرس خود را برای انجام تزریق بوتاکس کنترل کنید. کسانی که دچار استرس زیاد از حد می شود و یا که سابقه سردردهای میگرنی دارند، بهتر است داروهای مسکن و قرص های ضد میگرن مصرف کنند.

سایر عوارض بوتاکس

برخی عوارض بوتاکس بسیار نادر هستند ولی خیلی کم اتفاق می افتد که در موارد زیر برای شما توضیح می دهیم.

عدم فلج شدن عضلات مورد هدف: این اتفاق بسیار نادر است و زمانی رخ می دهد که متخصص از دوزهای مناسب دارو استفاده نکرده و تزریق بوتاکس را در محل نامناسبی انجام داده باشد و در بعضی مواقع بسیار نادر سم بوتولینیوم هیچ تاثیری بر ناحیه تحت درمان ندارد و عضلات در برابر این سم مقاومت بسیاری نشان می دهند. در این مواقع تزریق بوتاکس هیچ تاثیری بر روی رفع  چروک صورت نخواهد داشت.

ایجاد عفونت در ناحیه تحت درمان: این اتفاق تاکنون در بین مراجعه کنندگان بوتاکس مشاهده نشده است. در واقع یک عارضه پیش‌بینی شده برای تزریق بوتاکس به حساب می آید. اما زمانی که متخصص از بوتاکس غیر استاندارد استفاده کند، احتمال بروز عفونت وجود دارد.

بوتاکس باید در دمای ۴ درجه سانتیگراد نگهداری می شود و تا سه روز بعد از باز کردن محلول بوتاکس هیچ نشانه ای از رشد باکتری در آن یافت نمی شود. همچنین باید محیط درمانی پیش از شروع بوتاکس به خوبی استریل شود تا خطر انتقال عفونت توسط سرنگ وجود نداشته باشد.

در صورت خشک شدن دهان و چشم ها سریعا به متخصص مراجعه کنید: این عارضه به خاطر واکنش‌های کولینرژیک اتفاق می‌افتد که به صورت خشک شدن دهان و چشم ها خودش را نشان می دهد. معمولاً این عارضه به خاطر تزریق بوتولینیوم نوع B است. پس دقت داشته باشید که متخصص حتما از سم بوتولینیوم A نوع برای تزریق بوتاکس استفاده کند.

سایر عوارض بوتاکس

انتشار اثرات بوتاکس به عضلات مجاور محل تزریق

زمانی که ماده تزریق شده به عضلات مجاور محل تزریق دسترسی پیدا می کند باعث از کار افتادن ماهیچه های دیگر نواحی می شود. در واقع این عارضه زمانی اتفاق می‌افتد که تزریق بوتاکس توسط افراد غیر متخصص انجام شود. این عارضه در نواحی مانند خطوط افقی پیشانی و ابروها بسیار کم اتفاق می‌افتد. چرا که تکنیک های مربوط به تزریق بوتاکس برای نواحی بالای صورت تا حدود زیادی تحت کنترل است. اما در قسمت های پایینی صورت و همچنین گردن بوتاکس کاربرد کمتری دارد و تکنیکهای تزریق ممکن است به خوبی عمل نکن.د بنابراین برای تزریق در نواحی پایین صورت احتیاط بیشتری داشته باشید و از یک متخصص حرفه‌ای کمک بخواهید.

توصیه های مهم برای تزریق بوتاکس

در ادامه مواردی را برای شما بیان می کنیم که توصیه های مهم این روش زیبا سازی است. با خواندن این نکات تصمیم بهتری در مورد بوتاکس می‌گیرید:

 • باید بدانید که بوتاکس چین و چروک هایی که به صورت عادی بر روی صورت قابل مشاهده است را از بین نمی‌رود. بوتاکس تنها خطوطی را محو می کند که در زمان حرکت عضلات صورت بر روی پوست نمایان می شود. بنابراین در صورتی که با چین و چروک های بسیار عمیق مواجه هستید، روش بوتاکس گزینه مناسبی برای شما نخواهد بود و باید از دیگر روش های جوانسازی مانند تزریق ژل استفاده کنید.
 • این روش درمان موقتی است و بعد از ۴ الی ۷ ما از بین می رود که مدت زمان ماندگاری دقیق آن بستگی به نحوه نگهداری و مراقبت های لازم و همچنین سیستم بدنی شما دارد. برای مثال، اثر بوتاکس در بین ورزشکاران زودتر از بین می‌رود. چرا که فعالیت بدنی آنها بیش از اندازه است.
 • مواد تزریقی بوتاکس مورد تایید سازمان وزارت بهداشت جهانی است. بنابراین نسبت به ماده تزریقی هیچ گونه نگرانی نداشته باشید.

از آنجا که روش بوتاکس یک روش ایمن و کم خطر است؛ روزانه به تعداد علاقمندان آن افزوده می‌شود. این روش با توجه به نتیجه که به همراه دارد؛ خطرات و عوارض آن بسیار کم است. معمولاً عوارض خطرناک به خاطر تزریق بوتاکس در مراکز نامعتبر اتفاق می‌افتد.

آیا بوتاکس برای شما گزینه مناسبی است؟

از آنجا که با افزایش سن اثرات پیری بر روی صورت نمایان می شود و زیبایی های صورت را تحت تاثیر قرار می دهد؛ خیلی ها به دنبال روش های زیبا سازی و رفع مشکلات پوستی می گردد روش بوتاکس یک روش کاملا ایمن برای رفع چین و چروک های صورت است. بنابراین هیچ مشکلی وجود ندارد که برای رفع چین و چروک های صورت و حفظ جوانی از روش بوتاکس استفاده کنید. اما نکته‌ای که برای انتخاب بوتاکس وجود دارد این است که این روزها روش‌های زیبایی بسیاری وجود دارد که تمامی روش ها موثر، کم خطر با حداقل ترین تهاجم می باشند. بنابراین تشخیص این که چه روشی برای شما مناسب است؛ باید توسط متخصص پوست و مو انجام گیرد. روش‌های دیگر زیباسازی شامل تزریق ژل، تزریق چربی، هایفوتراپی و غیره می باشد که هر کدام نتیجه موثر برای جوان سازی پوست به همراه دارد.

آیا بوتاکس برای شما گزینه مناسبی است؟

نکات مراقبتی قبل از تزریق بوتاکس

قبل از تزریق بوتاکس بهتر است به نکات گفته شده در ادامه توجه کافی داشته باشید تا مراحل تزریق بهترین صورت ممکن انجام گیرد:

 • حدود دو هفته قبل از تزریق بوتاکس باید از مصرف آسپرین و دیگر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و دارو های ویتامین E خودداری کنید. مصرف این گونه داروها احتمال خونریزی و کبودی را افزایش می دهد. اما مصرف استامینوفن اشکالی ندارد.
 • روز قبل از انجام بوتاکس از انجام وکس و اپیلاسیون در ناحیه تحت درمان خودداری کنید. همچنین بند انداختن و استفاده از کرم های موبر هم ممنوع می باشد.
 • اگر سابقه تبخال زدن دارید، حتما در مورد این نکته با پزشک خود صحبت کنید. برای پیشگیری از بروز تبخال پزشک برای شما داروهای مورد نیاز را قبل از تزریق تجویز می کند.
 • همچنین سعی کنید چند روز قبل از بوتاکس در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید. آفتاب سوختگی مراحل تزریق را با مشکل روبرو می کند.
 • حدود ۲۴ ساعت پیش از تزریق از مصرف الکل خودداری نمایید.
 • در صورتی که برای انجام جلسه درمانی احساس ناخوشایند دارید. با پزشک خود حدود یک ساعت قبل صحبت کنید و همچنین می توانید استامینوفن مصرف نمایید تا با حس بهتری برای انجام تزریق آماده شوید.

نکاتی که باید بعد از تزریق بوتاکس انجام دهید:

برای انجام نکات زیر نهایت تلاش خود را به کار بگیرید:

 • بعد از تزریق بوتاکس سعی کنید از محصولات بهداشتی، آرایشی و مراقبتی در ناحیه تحت درمان استفاده نکنید.
 • ناحیه تحت درمان را در ساعات اولیه لمس و فشار در ناحیه وارد نکنید.
 • همچنین سعی کنید دراز نکشید و از خم شدن صورتتان خودداری نمایید.
 • حدود چند روز بعد از تزریق سعی کنید ورزش نکنید و از انجام فعالیت هایی که باعث تعریق بیش از اندازه بدن شما می شود، خودداری نمایید.
 • بعد از تزریق بوتاکس روزانه از ضد آفتاب استفاده نمایید و در برابر نور مستقیم خورشید قرار نگیرید تا دوره بهبودی را به طور کامل طی کنید.
 • در صورتی که با تورم و کبودی خفیف مواجه شدید، این عارضه کاملا موقتی است و طی چند ساعت برطرف می شود.
 • نتایج تزریق بوتاکس حدود ۱۴ روز بعد از تزریق نمایان می شود که در این مدت ممکن است با تغییرات پوست مواجه شوید. بنابراین برای مشاهده نتیجه بوتاکس کمی صبور باشید.

نکاتی که باید بعد از تزریق بوتاکس انجام دهید:

افرادی که برای تزریق بوتاکس کاندید مناسبی نمی باشند؟

عده‌ای هستند که نباید با وجود شرایط خاص تزریق بوتاکس انجام دهند. چراکه بوتاکس عوارض ناگواری برایشان به همراه خواهد داشت و سلامتی آن را آنها را تحت تاثیر قرار می دهد.

این دسته از افراد شامل موارد زیر می باشند:

 • کسانی که سنی کمتر از ۱۸ سال و یا بیشتر از ۷۵ سال دارند.
 • خانم های باردار
 • افرادی که دچار بیماری‌های انعقادی خون هستند و داروهای انعقادی استفاده می کنند.
 • کسانی که دچار بیماری های قلبی و عروقی می باشند.
 • افرادی که از بیماری‌های عفونی رنج می‌برند.
 • کسانی که حدود دو هفته قبل از تزریق بوتاکس واکسیناسیون انجام داده‌اند.

 با عوارض بوتاکس ابرو آشنا شوید.

بوتاکس در ناحیه ابرو برای درمان خطوط بین دو ابرو تزریق می شود که عوارض مشخصی به همراه دارد. اما این عوارض خطرناک نیستند و سلامتی شما را هرگز تهدید نخواهد کرد. تنها عارضه های حاصل از تزریق بوتاکس در ناحیه ابرو از نظر زیبا شناختی است که هنگامی که اثرات بوتاکس از بین برود، این مشکلات هم کاملا برطرف می شود.

افتادگی پلک گاهی اوقات به خاطر تزریق نادرست بوتاکس در ناحیه بین دو ابرو اتفاق می افتد:

این مشکل قبلاً بسیار اتفاق می افتاد و دلیل آن هم به خاطر تزریق بوتاکس در مراکز غیر درمانی و نامعتبر بوده است.  زمانی که ماده بوتاکس بر روی عضله بالابرنده پلک فوقانی اثر می گذارد ، افتادگی پلک اتفاق می‌افتد. این افتادگی ممکن است حدود دو هفته بعد از تزریق بوتاکس مشاهده شود و تا دو ماه طول می‌کشد برطرف شود. بنابراین هیچ جای نگرانی برای بروز افتادگی پلک نداشته باشید.

برای پیشگیری از افتادگی پلک می توانید نکات گفته شده در موارد زیر را انجام دهید:

 • بعد از تزریق به جلو خم نشوید و محل تزریق را هیچ گاه دست نزنید و از فشار دادن ناحیه مورد نظر خودداری نمایید.
 • برای اثرگذاری بهتر سم بوتاکس بهتر است حدود سه ساعت عضله مورد نظر را به کار بگیرید و شروع کنید ابروها را تکان دهید. این کار باعث می‌شود بوتاکس توسط بافت مورد هدف جذب شود و به سمت دیگر عضلات نرود.
 • متخصص برای جلوگیری از اثرگذاری بوتاکس در ناحیه پلک باید تزریق را به آرامی انجام و هرگز نباید حین تزریق ناحیه تحت درمان را ماساژ دهد.

افتادگی پلک گاهی اوقات به خاطر تزریق نادرست بوتاکس در ناحیه بین دو ابرو اتفاق می افتد:تورم بیش از اندازه بافت ابرو و پلک های مجاور:

این عارضه بسیار کم اتفاق می‌افتد و بیشتر در کسانی که سابقه تورم در ناحیه ابرو و پلک دارند مشاهده می‌شود. اگر جز دسته افرادی هستید که هنگام صبح دچار پف بیش از اندازه چشم ها می شوید، احتمال این که این عارضه هنگام تزریق بوتاکس در ناحیه بین دو ابرو اتفاق بیفتد وجود دارد.

چهره بی احساس و یخ زده یکی از عارضه های ناگوار بوتاکس است: مواجه شدن با یک چهره بی احساس یکی از عارضه های ناگوار بوتاکس است که موجب می‌شود فرد از نتیجه تزریق بوتاکس رضایت چندانی نداشته باشد و احساس ناخوشایندی نسبت به نتیجه بوتاکس به دست آید. این اتفاق به دلیل تزریق دوز بیش از اندازه می‌افتد که طی مراحل آن عضله پیشانی نسبت به سم بوتاکس حساسیت زیادی نشان می دهد و چهره را به چهره بی احساس تبدیل می‌کند. در این شرایط  فرد هنگام تغییر حالات درونی هیچ نتیجه ای بر روی صورتش ظاهر نمی شود. بنابراین برای پیشگیری از این عارضه بهتر است متخصص از دوزهای بسیار پایین بوتاکس استفاده کند و سپس بعد از یکماه نتایج را بررسی نماید. اگر نیاز به تزریق بیشتری بود، دوباره برای بوتاکس تزریق می شود.

افتادگی ابرو به خاطر تزریق بیش از اندازه بوتاکس در ناحیه پیشانی : عضله پیشانی عضله بسیار نازک و حساس است که باید بوتاکس در دوزهای پایینی برای این عضله تزریق شود. در صورت تزریق بیش از اندازه فرد با افتادگی ابرو و پلک ها مواجه خواهد شد.

کلام آخر

حال که عوارض کلی بوتاکس را مورد بررسی قرار دادیم؛ متوجه شده اید که این روش یک روش ایمن برای جوانسازی پوست است؛ در صورتی که توسط یک پزشک متخصص در مراکز درمانی معتبر انجام شود.

نوشتهٔ پیشین
مزوتراپی چیست؟
نوشتهٔ بعدی
 کاشت مو به روش SUT

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

شانزده − شانزده =

فهرست
Call Now Button