عوارض لیزر موهای زائد

این روزها لیزر موهای زائد بهترین راه برای خلاص شدن از شر موهای زائد است که با به کارگیری تکنولوژی های جدید و پیشرفته این روش را به یک جراحی ایمن و موثر تبدیل کرده است. البته هر کدام از روش های زیباسازی احتمال ایجاد عوارض مختلفی را به همراه دارد. پس روش لیزر موهای زائد هم دارایی عارضه های خاص خودش است. معمولاً کسانی که تصمیم می گیرند، لیزر موهای زائد انجام دهند دوست دارند از عوارض احتمالی این روش باخبر شود. اگر شما هم تصمیم تان برای انجام لیزر موهای زائد گرفته اید؛ بهتر است از عوارض احتمالی آن مطلع باشید.

رایج ترین عوارض لیزر موهای زائد کدام است؟

معمولاً عوارض روش های زیباسازی و درمانی به چند دسته تقسیم بندی می شود که برخی عوارض به صورت طبیعی اتفاق می‌افتد و به روز آنها مشکلی برای فرد ایجاد نمی کند. در واقع عوارض طبیعی روش های درمانی با مراقبت های لازم طی چند روز تا چند هفته کاملاً برطرف می‌شود. عوارض طبیعی لیزر موهای زائد شامل درد اندک، التهاب و قرمزی پوست است. این مشکلات موقتی هستند و خیلی زود برطرف می شوند.

دیگر عوارض لیزر موهای زائد شامل پوسته پوسته شدن پوست، تغییر رنگ پوست، ایجاد اسکار و گاهی اوقات سوختن پوست می باشد که این اتفاق بسیار به ندرت مشاهده می‌شود و اکثر اوقات بخاطر خطاهای درمانی است. بنابراین اگر برای انجام لیزر موهای زائد به یک کلینیک با تجربه بروید؛ هیچ گاه با مشکلات خطرناک این روش مواجه نمی شوید و لیزر را به عنوان یک روش ایمن با عوارض بسیار کم تجربه خواهید کرد.

آسیب رساندن به هر بافتی از بدن واکنش آن قسمت را به همراه دارد : به طور کلی، لیزر موهای زائد بر روی ساختار مورد نیاز مو یعنی فولیکول تاثیر می گذارد و خیلی سریع آنها را مورد هدف قرار می‌دهد. از آنجا که آسیب دیدن هر بافتی از بدن یک واکنش خاص به همراه دارد، با طرح تخریب فولیکول ها شاهد واکنش های پوست مانند قرمزی و التهاب در ناحیه تحت درمان خواهیم شد. ممکن است این عوارض با کمی سوزش، زخم و حساس شدن پوست نسبت به لمس کردن نیز همراه باشد. البته ممکن است هر شخصی تنها برخی از این علائم  تجربه کند.

برخی عوارض لیزر موهای زائد قابل پیشگیری است. اما نمی توان از عوارض طبیعی پیشگیری کرد. معمولا مشکلات طبیعی این روش مانند قرمزی و التهاب رخ غیرقابل پیشگیری هستند. اما می‌توان بلافاصله بعد از انجام لیزر از کمپرس سرد استفاده کرد و تا حدودی این مشکل را برطرف نمود.

رایج ترین عوارض لیزر موهای زائد کدام است؟

تنها درصد کمی از مراجعه کنندگان لیزر با مشکل پوسته پوسته شدن پوست مواجه می شوند :  پوسته پوسته شدن پوست یکی از عارضه های احتمالی لیزر موهای زائد است که در صورت انجام مراقبت‌های لازم مشکلی بابت این موضوع پیش نمی آید. معمولا درصد کمی از مراجعه کنندگان لیزر با مشکل پوسته پوسته مواجه می‌شوند. اما جای نگرانی نیست. چرا که این عارضه بسیار خفیف اتفاق می‌افتد. پوسته پوسته شدن به خاطر خشک و آسیب پذیر بودن پوست است که می توان با استفاده از محصولات مراقبتی مانند کرم های مرطوب کننده از این عارضه پیشگیری و از پیشرفت آن جلوگیری نمود.

تغییر رنگ پوست با توجه به رنگ پوست متقاضی ممکن است روشن تر یا تیره تر شود : تغییر رنگ بسیار کم یکی از عوارض احتمالی لیزر موهای زائد است که با توجه به رنگ پوست فرد ممکن است تیره یا روشن تر شود. معمولاً کسانی که دارای پوست های روشنی هستند؛ رنگ پوستشان دچار تیرگی می شود و افرادی که پوست های تیره ای دارند پوستشان روشن تر می شود.

خطر آسیب دیدگی بینایی در کمین است : همان طور که می دانید، در روش لیزر موهای زائد از اشعه های پرقدرت استفاده می شود تا فولیکول های مو کاملاً از بین برود. بنابراین برای لیزر ناحیه صورت باید این نکته را فراموش نکنید که بینایی شما در برابر لیزر در خطر است و احتمال آسیب دیدگی شدید به بینایی وجود دارد. هنگامی که قصد لیزر موهای صورت را دارید، حتما از عینک های محافظ استفاده نمایید. استفاده از عینک های محافظ به طور کلی احتمال بروز این خطر را به صفر می رساند.

اگر با تیر تر شدن پوست مواجه شدید، نترسید! این عارضه گذرا و موقتی است :

گاهی اوقات به خاطر افزایش رنگدانه ها رنگ پوست تیره تر می شود که این اتفاق به نام هایپرپیگمنتیشن معروف است. این عارضه گذرا و موقتی است. بنابراین هنگام مواجه شدن با تغییر رنگدانه های قسمتی از پوست نترسید. این مشکل بعد از ۲ الی ۳ هفته کاملا برطرف می شود. در واقع، مشکل هایپرپیگمنتیشن زمانی اتفاق می‌افتد که پوست شما دچار زخم شده و بعد از بهبودی کمی تیره تر به نظر می رسد. مطمئناً با این مشکل تا به حال مواجه شده اید. پس جای هیچ نگرانی باقی نخواهد ماند.

یکی از مشکلات گذرا اما آزاردهنده لیزر روشن شدن رنگ پوست است.

روشن شدن رنگ پوست به دلیل کاهش رنگدانه اتفاق می افتد که بروز این عارضه هنگام انجام لیزر بسیار آزاردهنده است. علت آن هنوز نامعلوم است اما حدود چند ماه بیشتر ماندگاری ندارد. بنابراین زمانی که با این مشکل مواجه شده اید، حتما از  قرار گرفتن زیر نور خورشید خودداری کنید و به صورت مداوم از کرم های ضد آفتاب استفاده نمایید تا این مشکل برطرف شود. انجام چنین مراقبت هایی  در کاهش احتمال این عارضه بسیار تاثیرگذار است. همچنین استفاده از دستگاه لیزر با طول موج مناسب و تکنیک های خنک کننده پوست باعث جلوگیری از روشن شدن رنگ پوست خواهد شد.

آیا لیزر موهای زائد عوارض ناگوار هم به همراه دارد یا نه؟

هر روش زیباسازی در صورت عدم رعایت تکنیک‌های درست و استفاده نکردن از دستگاه ها و تجهیزات نامناسب عوارض ناگواری به همراه دارد که ممکن است  تا پایان عمر باقی بماند. بنابراین هرگز فراموش نکنید که برای انجام لیزر و دیگر روش های زیباسازی به یک مراکز معتبر و حرفه ای بروید تا احتمال بروز عوارض خطرناک به صفر برسد. حال در ادامه به معرفی عوارض های شدید و ناگوار لیزر می پردازیم.

آیا لیزر موهای زائد عوارض ناگوار هم به همراه دارد یا نه؟

۱.سوختگی و ایجاد تاول یکی از عارضه های ناگوار لیزر موهای زائد است.

سوختگی و تاول یکی از خطرناک ترین عارضه های لیزر موهای زائد است که در صورت اتفاق افتادن مشکلات بسیاری به همراه دارد. بنابراین اگر می خواهید از خطر سوختگی و تاول در امان بمانید؛ در انتخاب کلینیک خود دقت کافی داشته باشید و در صورتی که پوست شما حساس است. حتماً به اطلاع متخصص برسانید.

۲. در صورت آسیب دیدن لایه رویی پوست خطر بروز عفونت های پوستی وجود دارد.

عفونت پوستی یکی از عارضه بسیار نادر لیزر موهای زائد است که به خاطر آسیب دیدن لایه رویی پوست یعنی اپی‌درم اتفاق می افتد. در صورتی که با علائمی مانند درد، جوش، التهاب و خارش روبه‌رو شدید؛ حتماً با متخصص خود تماس بگیرید. مصرف کرم‌های آنتی بیوتیک های موضعی می تواند برای رفع این مشکل کارساز باشد.

همچنین اگر سابقه تبخال زدن دارید، حتماً قبل از انجام لیزر به اطلاع پزشک برسانید.

لیزر موهای زائد چگونه انجام می شود؟

اشعه تولید شده توسط  دستگاه لیزر هر چیزی که تیره رنگ باشد را با حرارت می سوزاند. بنابراین هنگامی که دستگاه لیزر بر روی پوست بدن قرار می گیرد، خیلی سریع تیرگی موهای زائد را تشخیص داده و از درون فولیکول های مو را از بین می برد. همان طور که می دانید، موهای بدن دارای یک چرخه رشد و استراحت هستند. پس زمانی لیزر موهای زائد تاثیر گذار است که موهای بدن در فاز رشد قرار بگیرند. به همین خاطر برای این که تمام موهای زائد بدن از بین برود، این روش به چندین جلسه درمانی نیاز دارد. موهایی که در جلسه لیزر در حال استراحت هستند، اشعه لیزر هیچ تاثیری بر روی آنها ندارد.

چگونه بهترین دستگاه لیزر موهای زائد را انتخاب کنیم؟

این بسیار با ارزش است که شما با انجام لیزر موهای زائد در هر کدام از قسمت بدن به راحتی از شر رویش موها خلاص شوید. بنابراین برای رسیدن به چنین هدفی باید هوشمندانه اقدام کنید و به هر کلینیک اعتماد نکنید. معمولاً هر مدل دستگاه برای یک نوع پوست مناسب است. اگر به مراکزی که دستگاه لیزر خوبی ندارند و یا دستگاه نامناسبی برای لیزر موهای زائد شما انتخاب نکنند، مطمئنا  تمام پولی که پرداخت می کنید هدر می رود. چرا که بعد از چند ماه دوباره شاهد موهای زائد خواهید بود.

پس ابتدا برای انجام لیزر موهای زائد به نوع و کیفیت دستگاه توجه کافی داشته و مطمئن شوید، کلینیک به آن مراجعه کنید از بهترین و بروزترین دستگاه ها استفاده می کند.

چه کسانی برای انجام لیزر گزینه مناسبی نیستند؟

معمولاً کسانی که در دسته های گفته شده در زیر قرار دارند، بهتر است برای انجام لیزر اقدام نکنند:

 • افرادی که دچار اختلالات هورمونی هستند و رویش موهای شان به خاطر مشکلات هورمونی می باشد.
 • کسانی که سابقه تبخال مکرر دارند.
 • افرادی که در محل مورد نظر عفونت فعال مانند جوش های چرکی دارند.
 • کسانی که به تازگی پوستشان را برنزه کردند.
 • افرادی که داروی خاص مصرف می کنند
 • خانم های باردار و یا شیرده
 • افرادی که سابقه گوشت اضافه دارند.
 • وجود تاتو، خالکوبی و یکک و مک در محل مورد نظر لیزر
 • افرادی که سابقه بیماری هایی مانند لوپوس دارند.

چه کسانی برای انجام لیزر گزینه مناسبی نیستند؟

بهتر است قبل از اقدام برای لیزر نکات مهم آن را بدانید.

قبل از لیزر دانستن یک سری نکات مهم و حیاتی الزامی است. بنابراین به نکات گفته شده در زیر توجه کافی داشته باشید:

 • قبل از مراجعه برای انجام لیزر حتماً موهای ناحیه مورد نظر را بتراشید.
 • برای انجام لیزر موهای صورت حتما از عینک محافظ استفاده کنید.
 • برای کاهش درد حاصل از دستگاه لیزر می‌توانید از ژل های خنک کننده استفاده نمایید.
 • تا سه روز بعد از لیزر از رفتن به سونا و استخر خودداری کنید.
 • قبل از این که پیاده روی بروید یا از خانه خارج شوید، حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
 • در صورتی که با ناراحتی خاصی بعد از لیزر موهای زائد مواجه شدید حتما با متخصص خود تماس بگیرید.
 • حدود دو هفته از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب بپرهیزید.
 • سعی کنید حدود یک ماه قبل از لیزر موهای زائد از روش‌های مانند وکس و اپیلاسیون برای از بین بردن موهای بدن استفاده نکنید.
 • هنگام مراجعه از هیچ گونه لوسیون و کرم های مراقبتی در ناحیه تحت درمان استفاده نکنید. این نکته را بعد از لیزر حدود ۲۴ ساعت رعایت کنید.
 • طی جلسات لیزر برای رفع موها فقط از تیغ استفاده کنید و هیچ گاه با استفاده از روش هایی مانند بند، موچین و اپیلاسیون موها را از بین نبرید.
 • رویش غیر طبیعی موهای زائد در برخی قسمت ها برای خانم ها ممکن است به خاطر مشکلات زمینه‌ای باشد. بنابراین اگر مشکل زمینه‌ای را حل نکردید، هرگز برای رفع موهای زائد از روش لیزر استفاده نکنید.

دقت داشته باشید کسانی که دچار بیماری های خاص هستند، عارضه های حاصل از لیزر موهای زائد برای آنها بیشتر اتفاق می افتد و بیشتر از دیگر افراد معمولی در خطر عوارض خطرناک لیزر قرار می گیرند. بنابراین اگر داروی خاصی مصرف می کنید و یا از بیماری خاصی رنج می برید؛ حتما قبل از شروع درمان به پزشک اطلاع دهید و برای این که به نتیجه برسید لیزر هیچ مشکلی برایتان ایجاد نمی‌کند بهتر است یک ناحیه کوچک را برای تست در نظر بگیرید. اگر مشکلی اتفاق نیافتد می‌توانید برای شروع لیزر دیگر قسمت‌های بدن اقدام نمایید.

فوایدی که لیزر موهای زائد به همراه دارد؟

این روش کاملا بدون درد است و هیچ ناراحتی هنگام انجام آن احساس نمی شود: اگر برای لیزر نزدیک به مرکز معتبر بروید و متخصص بهترین دستگاه را متناسب با ساختار و پوست شما انتخاب کند؛ هیچ مشکلی حین انجام لیزر برای شما اتفاق نمی افتد و هیچ درد و ناراحتی حس نمی کنید. معمولاً دستگاه های به روز و پیشرفته لیزر موهای زائد از دستگاه های خنک کننده استفاده می کنند تا تمام جلسات لیزر بدون درد انجام شود.

همچنین این روش در مقایسه با دیگر روش های رفع موهای زائد درد زیادی به همراه ندارد. روش هایی مانند بند انداختن و اپیلاسیون با دردهای بسیاری همراه هستند. در حالی که بعد از مدتی دوباره موها شروع به رشد می کنند.

بهترین دستگاه های لیزر اثربخشی سریع دارند: معمولا دستگاه های جدید لیزر ساخت کشور آمریکا مانند لیزر الکساندراید اثربخشی بسیار سریعی دارد و با انجام تنها چند جلسه درمانی فرد شاهد نتایج موثر لیزر خواهد بود.

در کمترین زمان می‌توان بیشترین ناحیه بدن را تحت درمان قرار داد:

با استفاده از تکنولوژی به کار رفته در این روش خیلی سریع می توان موهای زائد را رفع کرد و ناحیه گسترده‌ای از بدن را تحت درمان قرار دارد. حتی  لیزر برای کل بدن قابل انجام است. بنابراین می توانید با استفاده از این تکنولوژی از شر موهای زائد کل بدن را حتی در عرض چند ساعت خلاص شوید.

دیگر فواید لیزر موهای زائد شامل موارد زیر می باشد:

 • لایه رویی پوست در این روش درگیر نمی شود.
 • تغییر رنگدانه ها و ایجاد زخم به ندرت اتفاق می‌افتد.
 • معمولاً دستگاه های لیزر با توجه به ناحیه تحت درمان قابل تنظیم هستند. با این شرایط می‌توان عوارض حاصل از آن را بسیار کاهش داد.
 • این روش نسبت به دیگر روش های رفع موهای زائد در عرض چند دقیقه تا چند ساعت به پایان می رسد.
 • اگر دستگاه مناسب انتخاب شود شما در عرض چند جلسه شاهد نتایج موثرترین روش خواهید بود.
 • نیاز به بستری شدن ندارد و بعد از انجام آن می‌توانید به راحتی به فعالیت‌های روزانه خود ادامه داد.

دیگر فواید لیزر موهای زائد شامل موارد زیر می باشد:

تعداد جلسات مورد نیاز برای لیزر موهای زائد

بعد از انجام چندین جلسه شما شاهد نتایج لیزر خواهید بود. اما برای رسیدن به نتیجه مطلوب و عدم رشد دوباره موهای زائد باید لیزر را حدود ۶ الی ۸ جلسه انجام داد. البته تعداد دقیق جلسات مورد نیاز برای لیزر موهای زائد به ناحیه تحت درمان و ویژگی‌های پوست فرد دارد و توسط متخصص مشخص می شود.

فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد بدن حدود دو ماه یکبار است و لیزر صورت هر ماه باید انجام شود : این روزها شاهد  تبلیغات پررنگ برخی کلینیک های زیبایی هستیم که با عنوان هایی مانند لیزر موهای زائد بدن تنها در یک جلسه روبه رو می شویم. در این قسمت باید بگوییم که هرگز گول چنین تبلیغ هایی را نخورید. چرا که لیزر هرگز نمی تواند در یک جلسه پاسخگو شما باشد و چنین تبلیغ هایی تنها دروغی بیش نیست.

سرطان زا بودن لیزر واقعی است یا نه؟

خیلی‌ها در مورد سرطان زا بودن دستگاه لیزر سوال می‌پرسند که باید در جواب این دسته افراد بگوییم که اگر این روش زیباسازی تنها یک درصد خطر سرطان را تشدید می کرد؛ هرگز توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا تایید نمی شد. همچنین تاکنون هیچ موردی در کل دنیا مشاهده نشده است که دستگاه‌های لیزر عامل سرطان باشد. بنابراین با خیال راحت برای انجام این روش اقدام کنید.

آیا نتیجه لیزر موهای زائد دائمی است یا نه؟

بعد از انجام لیزر شما شاهد نتایج ماندگار برای چند سال خواهید بود. اما برخی افراد هر از گاهی شاهد رویش مجدد فولیکول های مو می‌شوند.  این دسته از افراد می ‌تواند هر چند سال یکبار برای انجام یک جلسه لیزر به کلینیک مراجعه کنند. البته باید بگوییم که رویش مجدد موها هیچگاه به رویش اولیه باز نمی گردد.

نوشتهٔ پیشین
 کاشت مو به روش SUT
نوشتهٔ بعدی
بوتاکس ابرو چگونه انجام می‌ شود؟

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نوزده + 18 =

فهرست
Call Now Button