سن مناسب برای کاشت مو

ما در این مقاله سعی داریم شما را با سن مناسب برای کاشت مو آشنا کنیم. کاشت مو آن دسته از عمل های زیبایی است که بسیار طرفدار دارد. بسیاری از افراد به دلیل موروثی یا افزایش سن دچار ریزش مو می شوند که باعث کاهش اعتماد به نفس می شود. کاشت مو برای افرادی که دچار ریزش شده اند بسیار مناسب است و باعث بازگشت موهای از دست رفته می شود.

دلیل ریزش مو و انجام عمل کاشت مو

داشتن موهای پرپشت یکی از مهم ترین گزینه ها در زیبایی و جذابیت افراد است اما بعضی از افراد به دلایل مختلف دچار ریزش شده اند و از این بابت رنج می برند اما می توان با کاشت مو برای همیشه با ریزش موهای خود خداحافظی کنند. دلایلی مثل استفاده از وسایل گرمایشی و خشک کننده های مو مانند انواع سشوار و اتو مو، استفاده از شامپوهای نامناسب، استفاده از رنگ های شیمیایی، بیماری های ژنتیکی و هورمونی باعث می شود تا فولیکول های مو ضعیف شوند و نیاز به پیوند مو داشته باشند.

دلیل ریزش مو و انجام عمل کاشت مو

کاشت مو چیست و چگونه انجام می شود ؟

کاشت مو باعث شده تا فولیکول های مو که آسیب دیده اند و دچار ریزش شده اند ترمیم شوند و دوباره رشد کنند. این روش از سه مرحله برداشت واحدهای فولیکولار مو از محل اهداکننده، آماده سازی گرافت ها و کاشت گرافت تشکیل می شود. برای کاشت مو از موهای طبیعی در سطح پوست بدن یا سر استفاده می شود. از نظر پزشکان نقاط مورد نظر و مناسب اهدا کننده فولیکول مو پشت سر حد فاصل دو گوش و بخشی زیر گردن است زیرا این ناحیه از نظر ضخامت و طول مناسب شباهت زیادی به موهای وسط سر دارد. اگر نیاز باشد از موهای قفسه سینه برای کاشت مو استفاده می شود. دو روش جراحی و بدون جراحی برای برداشت گرافت های مو از پشت سر بیمار وجود دارد که در ادامه با این دو روش آشنا می شویم.

روش جراحی : در این روش پزشک یک نوار 6 تا 10 اینچی از محل بانک مو از پشت سر بیمار که دارای فولیکول های سالم است جدا می کند و این نوار یا همان فلپ را در اختیار تیم جداسازی واحد های فولیکولار مو قرار می دهد تا با میکروسکوپ های مخصوص فولیکول ها جدا و آماده کاشت شود. برداشت فلپ از محل بانک مو کار تخصصی است و باید توسط پزشک انجام شود. این نوع برداشت گرافت های مو از بانک مو را روش جراحی یا FUT  می نامند.

روش بدون جراحی : در این روش خبری از جراحی و برداشت فلپ نیست و فولیکول های مو به طور جدا با استفاده از پانچ های دستی و یا میکروموتور های اتوماتیک با دستگاه های مشابه مثل Neo Graft و safer  از محل بانک مو بداشت می شود. برای شروع کاشت پزشک سر را تمیز می کند و داروی بی حسی تزریق می کند سپس فولیکول های مو را توسط پانچ های مخصوص هر روش به صورت واحدهای فولیکولار مو برداشت می کنند. واحدهای فولیکولار برداشت شده از محل بانک مو در ماده نگهدارنده مخصوص خود در اختیار پزشک قرار گرفته تا فرایند کاشت انجام شود که این مرحله با دو روش انجام می شود. در روش های SUT، FUT ، FIT از تیغ کاشت برای برش های میلی متری و جای گذاری فولیکول های مو توسط پنس مخصوص در محل طاسی استفاده می شود. در روش های دیگر که جدید ترین روش کاشت مو است از دستگاه ایمپلنتر استفاده می شود که به آن کاشت مو به روش DHI می گویند.

بانک مو چیست ؟

ساختمان مو از چند بخش ساقه مو یا تار مو و فولیکول مو تشکیل می شود. به دسته های مو که در یک روزنه از سطح سر قرار دارند گرافت مو یا واحد فولیکولار مو گفته می شود که به گرافت های تک تار مویی و چند تار مویی تقسیم می شوند. تعداد تار مو در هر گرافت بین 1 تار تا 5 تار مو است که بستگی به قدرت بانک مو و روش برداشت گرافت دارد. بانک مو پشت سر از گرافت های 1 تا 5 تار مویی تشکیل می شود. بانک مو صورت گرافت های تک تار مویی و دو تار مویی دارد. بانک موی بدن مثل قفسه سینه از گرافت های تک تار مویی تشکیل شده است.

انواع روش های کاشت مو

کاشت مو به روش FUT : هر زمانی طاسی به حدی باشد که به گرافت های موی بیشتر نیاز داشته باشد برای برداشت گرافت مو از بانک مو از روش جراحی و بدون جراحی همزمان استفاده می شود که به این روش ترکیبی میگویند. که از مزایای این روش بالاترین شانس برداشت گرافت سالم از بان مو در بین روش های برداشت گرافت است و معایب این روش بر جا ماندن جای زخم در محل برداشت گرافت مو است.

کاشت مو به روش FIT  یا FUE : اولین روش کاشت موی غیر جراحی که پانچ های دستی به صورت دانه ای گرافت ها توسط پنس از پشت سر برداشته می شود و به روش FUT روی سر کاشته می شوند. از مزایا این روش بدون جراحی و بدون بر جای ماندن زخم در محل بانک مو است. از معایب این روش امکان آسیب به گرافت های مو و عدم رویش مناسب مو است.

کاشت مو به روش SUT : روش SUT را با عنوان هایی مثل  FIT پیشرفته ، Super FUE ،Safer ، Neo Graft و میکروگرافت می شناسیم که در آن ها با استفاده از میکروموتور های اتوماتیک گرافت ها بدون جراحی و آسیب از محل بانک مو برداشته می شود و شاهد تراکم زیادتری خواهیم بود. از مزایا این روش بدون جراحی و بدون بر جای ماندن زخم و بدون آسیب به گرافت مو است. از معایب این روش استفاده از روش های قدیمی کاشت با استفاده از پنس است.

کاشت مو به روش DHI : جدید ترین روش کاشت گرافت های مو در ناحیه طاسی با استفاده از دستگاه ایمپلنتر را کاشت مو می گویند. در سال 2010 جراحان بعد از سال ها تحقیق موفق به ساخت قلم ایمپلنتر برای افزایش ظرافت و سرعت کاشت مو شدند. این دستگاه با کاشت مستقیم بدون نیاز به برش و ایجاد شیار های یکسان و با عمق مناسب آسیبی به گرافت های مو نمی زند. تمام گرافت های کاشته شده در این روش رشد می کنند و بالاترین تراکم کاشت مو طبیعی صورت می گیرد.

از مهم ترین مزایای کاشت این روش استفاده از میکروموتورهای اتوماتیک 400 میکرونی برای برداشت گرافت از محل بانک مو است که در این روش می توان تا 10000 گرافت را بدون جراحی از محل بانک مو بردارد. با توجه به چند تار مویی گرافت های بانک مو چشت سر میتوانیم در این روش شاهد کاشت 50 هزار تار مو در محل طاسی باشیم که حدودا 4 برابر روش های دیگر می باشد. این روش مناسب همه افراد نیست و قبل از انجام باید توسط پزشک بررسی و تایید شود. از ویژگی های این روش عبارتند از :

 • ۴ برابر تراکم بالا نسبت به سایر روش ها تا ۵۰ هزار تار مو
 • بدون جراحی و بدون بر جای ماندن اسکار جراحی
 • استفاده از ایمپلنتر و کاشت مستقیم و تک مرحله ای گرافت
 • برداشت بالاترین نرخ گرافت از بانک مو بیش از ۱۰ هزار گرافت
 • رویش کاملا طبیعی با ظرافت بالا به دلیل کاشت در سایز میکرو
 • کاشت hair line با تکنیک گرافت تک تار مویی برای افزایش چند برابری حالت طبیعی کاشت مو

انواع روش های کاشت مو

قلم ایمپلنتر چیست ؟

قلم ایمپلنتر ابزاری برای کاشت مو در روش DHI است که با سایز های 600 تا 1800 میکرونی سات شده است که عمل برش و جایگذاری گرافت مو را در یک مرحله انجام می دهد. این روش حرکتی شبیه پانچ کردن است و به دلیل ویژگی های ایمپلنتر همه شیار ها ایجاد می شود و گرافت مو در عمق دقیق با توجه به ضامت گرافت و ویژگی های پوست سر قرار می گیرد. قلم ایمپلنتر دیگر مشکلات کاشت توسط تیغ و پنس را به طور کامل مرتفع گردانده است.

چه افرادی کاندیدای مناسب برای کاشت مو هستند ؟

کاندید مناسب برای انجام عمل زیبایی کاشت مو بعد از پیوند مو طبیعی از نتایج راضی خواهد بود زیرا پیوند مو طبیعی باعث بهتر شدن ظاهر فرد شده و موهای بیمار دوباره رشد می کند. همه افراد نمی توانند عمل زیبایی انجام دهند. یکی از دلایل برای کاندیدای مناسب بودن برای کاشت مو داشتن انتطارات واقع گرایانه است. اگر افراد بعد از کاشت مو از نتیجه آن راضی نیستند زیرا انتظارات آن ها برآورده نشده است. هر فردی تعداد محدودی فولیکول مناسب برای اهدا دارد به همین دلیل پزشکان از نقاط دیگر بدن برای اهدا استفاده می کند و با این کار انتظارات بیماران از نتجه عمل برآورده نمی شود. از دیگر ویژگی های کاندیدای مناسب برای کاشت :

 • داشتن حداقل سن ۲۵ سال
 • مردانی که بیش از ۵ سال از مشکل ریزش مو خود رنج می برند.
 • مردانی که انتظارات واقع بینانه داشته و به این موضوع آگاهند که احتمال اینکه پس از عمل ریزش مو وجود داشته باشد، وجود خواهد داشت.
 • مردان و زنانی که به دلایلی مانند سوختگی موهای خود را از دست داده اند.
 • مردان و زنانی که به دلایل دیگری مانند لیفت صورت موهای خود را از دست داده اند.

آمادگی و مراقبت های بعد از کاشت مو

 • با انتخاب کلینیک مناسب می توانید نقش مهمی در انجام هرچه بهتر پیوند مو طبیعی خود ایفا کنید. نوجه داشته باشید که هر آگهی در اینترنت به منظور انجام هرچه بهتر کاشت نخواهد بود.
 • انتخاب پزشک کاردان از دیگر نکات مهم و قابل توجه خواهد بود. حتما قبل از انجام پیوند مو تصاویر نتایج حاصل از عمل های زیبایی مو قبلی را از پزشک بخواهید تا به شما نشان دهد.
 • بودجه مورد نظر برای انجام عمل را تعیین کنید.
 • کمی اطلاعات راجب تکنیک و روش های کاشت مو کسب نمایید.
 • قبل از انجام کاشت مو طبیعی موهای خود را دو بار در روز بشویید.
 • از مصرف داروهایی مانند آسپرین و یا انواع آنتی بیوتیک ها خودداری نمایید اما اگر بیماری خاصی داشته و مجبور به مصرف اینگونه داروها می باشید حتما با پزشک خود در میان بگذارید.
 • یک هفته قبل از پیوند مو طبیعی از مصرف هرگونه مکمل، الکل، سیگار و ویتامین های A و B و غیره اجتناب نمایید.

مراقبت های بعد از کاشت مو

 • برای جلوگیری از عفونت می توانید از آنتی بیوتیک ها استفاده نمایید.
 • برای از بین بردن درد، مسکن هایی مانند ایبوپروفن مناسب هستند.
 • داروهای ضد التهابی مانند استروئید خوراکی برای کم کردن تورم مناسب بوده و قابل مصرف می باشد.
 • سعی کنید تا ۳ روز اول پس از کاشت مو طبیعی موهای کاشته شده را شانه نزنید تا شاهد ریزش موی بیشتری نباشید.
 • ۳ روز اول پس از پیوند مو کمی بیشتر استراحت کرده و از انجام فعالیت های سنگین جلوگیری نمایید همچنین سعی کنید تا حد امکان به محل کار خود نروید.
 • از استفاده از لباس هایی که شامل روسری یا کلاه می باشند مانند انواع سویشرت ها خودداری به عمل آورید تا فولیکول های موها آسیب نبینند.
 • به مدت یک هفته از انجام انواع ورزش های سنگین و غیر سنگین پرهیز نمایید.
 • می توانید از داروهایی مانند فیناستراید و ماینوکسیدیل برای افزایش رشد موهای خود پس از عمل استفاده نمایید.

مراقبت های بعد از کاشت مو

سن مناسب برای کاشت مو :

سن مناسب برای کاشت مو به جنسیت و علت طاسی بستگی دارد. برای خانم ها و افرادی که به هر دلیلی دچار طاسی شده اند محدودیت سنی وجود ندارد. سن مناسب برای کاشت مو بیشتر برای آقایانی کاربرد دارد که ریزش موی ژنتیکی دارند و از این بابت رنج می برند. در مورد این افراد بهتر است کاشت مو در سنین بالاتر از 25 سالگی انجام شود.

کلام آخر

برای انجام کاشت مو سعی کنید بهترین کلینیک دارای مجوز وزارت بهداشت را با بهترین و با تجربه ترین پزشک را انتخاب کنید و از پزشک مشورت بگیرید. ممنون که تا ادامه مقاله سن مناسب برای کاشت مو همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

 

نوشتهٔ پیشین
چگونه از موهای کاشته شده خود مراقبت کنیم ؟
نوشتهٔ بعدی
کاشت مو برای افراد دیابتی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پنج × 1 =

فهرست
Call Now Button