بهترین زمان برای کاشت مو

برای هر فردی که قصد کاشت مو دارد این سوال پیش می آید که بهترین زمان برای کاشت مو چه زمانی است ؟ بسیاری از افراد می خواهند بدانند که بهترین زمان برای کاشت مو کی است ؟ هنگامی که در مورد تایم کاشت مو صحبت می شود و یا افرادی که می خواهند کاشت مو انجام دهند از پزشک مورد نظر خود می پرسند بهترین زمان برای کاشت مو چه زمانی است باید گفت که موارد مختلفی باید مورد بررسی قرار گیرد.

کاشت مو

کاشت مو به تکنیک جراحی گفته می‌شود که در آن ریشه‌های مو، تک تک از ناحیه اهداکننده به ناحیه در حال ریزش یا خالی از مو برده می‌شوند. از این روش بیشتر برای درمان ریزش موی مردانه استفاده می‌شود و طی آن ریشه‌هایی که به صورت ژنتیکی در مقابل ریزش مقاوم هستند به ناحیه طاس برده می‌شوند. بعلاوه از این روش برای بازسازی ابرو، مژه، محاسن، موهای سینه و ناحیه تناسلی و پوشاندن محل زخم‌های ناشی از تصادف یا جراحی مانند کشیدن پوست و کاشت موهای قبلی استفاده می‌شود. کاشت مو با پیوند پوست متفاوت است.

کاشت مو

روش‌ های کاشت مو 

جراحی کاشت موی طبیعی به روش FUT

در میان روشهای مختلفی که برای کاشت موی طبیعی وجود دارد، این روش بسیار تهاجمی بوده و با خونریزی زیادی همراه است. چرا که یک نوار 1 یا دو سانتی از بانک مو برداشته می شود. سپس با استفاده از یک میکروسکوپ فوقالعاده قوی، فولیکول های مو جدا شده و به ناحیه مو پیوند زده می شود.

 مزایای روش FUT

 • هزینه جراحی به روش  FUT کمتر از سایر روشهاست.
 • برای برداشت و پیوند مو تنها به یک روز زمان نیاز است.
 • احتمال آسیب دیدن گرافت های مو بسیار کم است.

معایب روش FUT

 • دوره بهبودی طولانی به دلیل تهاجمی بودن روش.
 • وجود جای زخم بعد از انجام جراحی.
 • بالا بودن احتمال عفونت و التهاب نسبت به روشهای دیگر.

جراحی کاشت موی طبیعی به روش FIT

در این روش، برای انجام پیوندهای جدید، هیچ گونه برشی در پوست سر ایجاد نشده و موهای مورد نیاز به صورت تکی به ناحیه مورد نظر پیوند زده می شوند. با توجه به این که انجام این جراحی به زمان زیادی نیاز دارد، ممکن است برای پیوند تمام فولیکول های مورد نیاز، 2 روز زمان نیاز باشد.

مزایای روش FIT

 • نسبت به سایر روش های موجود کم تهاجمی تر است.
 • درد و خونریزی نسبت به سایر روشهای موجود کمتر است.
 • جای زخم بعد از جراحی وجود ندارد.

معایب روش FIT

 • احتمال تخریب بانک مو به دلیل حساسیت بالا، بیشتر است.
 • مدت زمان انجام جراحی طولانی است.
 • هزینه کاشت مو به روشFIT زیاد است.
 • به منظور پیوند فولیکول های مورد نیاز، موها باید کوتاه شده باشند.

مراقبت های قبل از کاشت مو :

 • یک هفته قبل از انجام جراحی، باید مصرف داروهای ضد التهاب، آسپرین، ویتامین Bیا E، رقیق کنندههای خون و داروهای گیاهی را قطع کنید.
 • در صورتی که موی سفید یا رنگ روشن دارید، از رنگهای تیره برای مشخص نمودن تارهای مو استفاده کنید.
 • در روز جراحی حمام کرده و موهای خود را با شامپو بشویید.
 • با توجه به روش انجام جراحی، در صورت نیاز موهای خود را کوتاه کنید.

مراقبت های بعد از انجام جراحی کاشت موی طبیعی :

 • با توجه به حساسیت بالای پیوندهای ایجاد شده، به مدت 2 هفته بعد از جراحی باید به شدت مراقب باشید.
 • میزان فعالیتهای ورزشی خود را تا زمان بهبود زخمها کاهش دهید.
 • بعد از 2 تا 5 روز، معمولاً بانداژ برداشته می شود. اما نباید پیوندها را لمس کنید.
 • روز ششم: می توانید موهای خود را به آرامی با دست بشویید.
 • بعد از 10 تا 14 روز، بخیه های زده شده قابل برداشت خواهند بود.
 • بعد از چند هفته پیوندهای زده شده می ریزند تا مجدداً رشد کنند.
 • بعد از 6 ماه، معمولاً موهای جدید ظاهر می شوند.

روش‌ های کاشت مو 

عوارض بعد از جراحی کاشت مو :

بعضی از افراد امکان دارد بعد از عمل هیچ عوارضی نداشته باشند و بعضی ها ممکن است عوارض داشته باشند که در ادامه به این عوارض می پردازیم :

 • تورم بعد از جراحی یکی از شایع ترین عوارض بعد از جراحی عمل کاشت مو است. این عوارض بعد از مدت کوتاهی از بین می رود.
 • التهاب فولیکول مو یکی از عوارضی است که 29 درصد بیماران بعد از عمل رخ می دهد و به صورت زخم و یا جوش در ناحیه کاشت مو ظاهر می شود.
 • خارش به دلیل شکاف هایی که در قسمت های پیوند زده شده مو ایجاد می شود امکان دارد فرد در آن قسمت احساس خارش کند. اگر خارش دارید نباید بخارانید زیرا باعث ایجاد زخم می شود. سعی کنید به صورت روزانه موها را با شامپوی مخصوص شست و شو دهید.
 • بی حسی یکی دیگر از عوارض بعد از کاشت مو است که طبیعی است و بعد از چند هفته بهبود می یابد.
 • سکسکه یکی دیگر از عوارض کاشت مو است که که افراد بعد از عمل دچار سکسکه می شوند که با خوردن داروهای استروئیدی بهبود می یابند.
 • یکی دیگر از عوارض کاشت مو کیست است که این کیست ها بنفش رنگ است و 2 تا 3 بعد از عمل از بین می رود.

بهترین زمان برای کاشت مو

انتخاب یک زمان مناسب برای عمل کاشت مو یک تصمیم مهم است و در کیفیت عمل و موی حاصل می تواند بسیار تعیین کننده و تاثیر گذار باشد. هنگام مراجعه افراد به کلینیک های معتبر کاشت، پزشکان متخصص پوست و مو با بررسی وضعیت سنی میزان ریزش مو و علت هایی که امکان دارد موجب ریزش مو شده باشند و همچنین زمان لازم برای طی کردن دوره نقاهت و مراقبت های بعد از عمل تلاش می کنند تا بهترین زمان کاشت مو را با دقت تعیین کرده و به فرد مراجعه کننده پیشنهاد دهند. برای اینکه بدانید آیا کاشت برای شما درمان مناسبی است و بهترین زمان برای انجام آن را تعین کنید باید با یک پزشک متخصص پوست و موی با تجربه مشورت کنید.

از چه زمانی احساس نیاز برای کاشت آغاز می شود ؟

ریزش مو در مردان بیشتر رخ می دهد و دلیل آن می تواند به تغییرات هورمونی و موارد ژنتیکی و وراثت مربوط می شود. طاس شدن یا عقب رفتن خط مو می تواند افراد را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد اما برای مردان در بیست سالگی این مسئله می تواند نگران کننده باشد و به یک درگیری فکری و ذهنی برای آن ها تبدیل گردد زیرا نتایج ریزش مو و کم شدن آن تاثیر زیادی در زیبایی ظاهری هر فرد دارد. مردان جوان تر که نگران تاثیرات احتمالی این شرایط در ظاهر و اعتماد به نفس خود هستند به دنبال راه حلی مناسب برای برطرف شدن این موضوع هستند. در این زمان است که فرد نیاز به تقویت مو، جلوگیری از ریزش مو و در موارد خاصی کاشت مو را احساس می کنند.

بهترین زمان برای کاشت مو

حداقل سن مناسب برای کاشت مو :

میدانیم که علت ریزش مو در افراد متفاوت است ،تعیین سن مناسب برای پیوند مو نیز برای هر شخصی متفاوت خواهد بود چرا که قبل از اقدام به چنین کاری باید روند ریزش مو به طور کامل طی شود تا الگوی  ریز مو (طاسی) سر مشخص گردد.

برای این منظور مشاوره با پزشک متخصص الزامی است. پزشک بعد از انجام بررسی‌ها و آزمایش‌های لازم، علت ریزش مو و شرایط بدنی فرد را مد نظر گرفته و متناسب با آن تصمیم نهایی را می گیرد. در نتیجه درصد موفقیت در کار افزایش یافته و نتایج حاصل از آن زیبا و مورد پسند بیمار خواهد بود.در حالت کلی، حداقل سن کاشت مو در مردان و زنان ۱۸ سال در نظر گرفته می‌شود زیرا در افراد زیر ۱۸ سال هنوز رشد و بلوغ بدنی تکمیل نشده است به همین دلیل توصیه می‌شود تا قبل از این سن هرگز برای کاشت مو های خود اقدام نکنند .  و همینطور کسانی که در سنین خیلی پایین تصمیم برای کاشت مو می گیرند، با گذر زمان با مشکل ریزش مواجه می شوند اما به دلیل اینکه بانک موی آن‌ها قبلا مورد استفاده قرار گرفته است، توان بهره‌ مندی دوباره از آن وجود نخواهد داشت. در نتیجه پزشک قادر نخواهد بود عملیات کاشت مو را دوباره برای آن‌ها تکرار کند. ‌بهترین سن برای پیوند مو معمولا بین ۲۵ تا ۳۰ سال است زیرا بدن از سیستم ایمنی بالایی برخوردار است و پروسه ریزش مو تا این سنین به طور کامل طی شده است.

دلیل انتخاب محدوده سنی کاشت مو چیست ؟

از آنجایی که کاشت مو نوعی عمل زیبایی محسوب می‌شود باید محدوده سنی مناسبی برای آن تعیین شود. علاوه بر آن یکی از مهم‌ترین دلایلی که سبب ریزش مو در افراد می‌گردد گذر سن است. در نتیجه برای مشخص کردن زمان انجام ایمپلنت مو، باید محدوده سنی کاندید‌ های کاشت مو در نظر گرفته شوند.

برای تعیین سن کاشت مو در زنان و مردان باید الگوی طاسی مو به طور کامل مشخص باشد. به این معنا که باید ریزش مو تکمیل شده و مناطقی که نیازمند کاشت مو هستند مشاهده شود. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود افرادی که کمتر از ۲۱ سال سن دارند اقدام به چنین کاری نکنند.خوشبختانه با پیشرفت علم و روی کار آمدن روش‌های جدید در زمینه پیوند مو می‌توان در هر سنی اقدام به کاشت مو کرد. از جمله مهم‌ترین دلایل برای انتخاب محدوده سنی کاشت مو عبارتند از:

 • تکمیل پروسه ریزش مو و بروز کامل الگوی کاشت
 • آمادگی جسمی و روانی فرد
 • عدم امکان استفاده چند باره از بانک مو برای افرادی که در سنین خیلی کم اقدام به پیوند مو کرده و دوباره با مشکل ریزش مو مواجه شده‌اند.

دلایل انتخاب فصل تابستان برای کاشت مو :

یکی از دلایل شما برای انتخاب تابستان به عنوان بهترین فصل کاشت مو، ظاهر آراسته شما در سال نو باشد. موی کاشته شده، در طی ۳ الی ۴ ماه به طور کامل رشد می‌کند. پس اگر تصمیم دارید در فصل تابستان برای درمان اقدام کنید، خواهید توانست با مدل موی مورد علاقه و ظاهر ایده ‌آل خود به استقبال سال نو بروید‌. علاوه بر این، امروزه اکثر بیماران در حال سفر از شهر خود به شهر یا حتی کشور دیگری برای جراحی پیوند مو هستند. ماه‌های تابستان معمولاً بیشتر برای سفر هوایی ترجیح داده می‌شوند، بنابراین این نیز یک مزیت دیگر است که باعث می‌شود تابستان بهترین زمان برای جراحی پیوند مو باشد.

مزایای انجام کاشت مو در تابستان

کاشت مو در تابستان این امکان را فراهم می کند تا تعطیلی و کاشت مو را به هم پیوند دهید، این موضوع باعث می شود تا بتوانید با کیفیت بالاتری روند بهبودی را پشت سر بگذارید. به خصوص اگر کاشت موی خود را در تهران انجام داده باشید حتی به واسطه تابستان می توانید به سفر و گشت و گذار بپردازید و از زیبایی های تاریخی و فرهنگی تهران نیز استفاده کنید.
علاوه بر این نکته، باید دقت داشته باشید که رشد مو و به طور کلی روند رشد مو در ماه های گرم سال همانطوری که گفته شد بیشتر است و با سرعت بیشتری اتفاق می افتد. تنها نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که اشعه فرابنفش نور خورشید در این ماه به شدت زیاد بوده و باید حتما از پوست سر خود محافظت نمایید.
پیوند مو در تابستان در صورت رعایت دستورالعمل پزشک در طول مدت عمل و همچنین بعد از عمل، عارضه ی خاصی برای شما به همراه نخواهد داشت.

مزایای انجام کاشت مو در تابستان

نکات مهم برای انجام کاشت مو در تابستان :

می توان گفت جلوگیری از تابش نور خورشید به پوست سر یکی از مهمترین چالش ها برای مراجعه کنندگان در دوران نقاهت کاشت مو در تابستان است. همچنین حرارت خیلی بالا نیز می تواند به مو آسیب رسانده و موجب طولانی شدن دوره ی نقاهت شود.از دیگر نگرانی ها برای انجام کاشت مو در فصل گرم سال می توان به تعریق زیاد اشاره کرد؛ اما تا زمانی که شما مراقبت های لازم را انجام داده و پوست سر را تمیز نگه دارید تعریق نمی تواند به پوست سر شما آسیب برساند.

کلام آخر 

موهای کاشته شده معمولا یک پروسه نسبتا طولانی مدت است. ما باید بدانیم که در هر دوره زمانی بعد از کاشت چه مرحله ای از رشد موهای کاشته شده باید اجرایی شود تا بتوانیم مراقبت های لازم را انجام دهیم. اینگونه می توان رشد موها را در بهترین شرایط ممکن و در زمان درست شاهد باشیم. ممنون که تا پایان مقاله بهترین زمان برای کاشت مو همراه ما بودید ،لطفا انتقاد یا پیشنهادات خود را با شماره های گذاشته شده در سایت با ما در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
ویژگی کاشت ابرو طبیعی
نوشتهٔ بعدی
کاشت مو به روش ترکیبی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

یک × 1 =

فهرست
Call Now Button