هزینه تزریق بوتاکس در فرمانیه

ما در این مقاله سعی داریم شما را با هزینه تزریق بوتاکس در فرمانیه آشنا کنیم. تزریق بوتاکس یکی از پرطرفدارترین روش ها برای جوان سازی پوست است. کاربرد تزریق بوتاکس برای از بین بردن چین و چروک و خطوط پوستی است زیرا باعث اعتماد به نفس افراد می شود. بوتاکس خط خنده و بوتاکس پیشانی یا خط اخم از بهترین تزریقات زیبایی هستند. برای آشنا شدن با هزینه تزریق بوتاکس در فرمانیه با ما همراه باشید.

بوتاکس چیست ؟

بوتاکس داروی تزریقی است که با فلج کردن عضلات باعث از بین رفتن خطوط پوستی می شود. این دارو از سم بوتولونیوم نو A ساخته می شود که به صورت موقتی باعث فلج شدن عضلات می شود. دلیل اصلی ایجاد چین و چروک های متحرک صورت حرکت عضلات است. اگر آن ها از فلج کنیم خطوط صورت هم از بین می روند. تزریق بوتاکس از روش های کم تهاجمی جوان سازی پوست است و به عنوان روشی ایمن و موثر برای از بین بردن خط های ظریف و چین و چروک های اطراف چشم بیشترین کاربرد را دارد. برای رفع خطوط بقیه بخش های صورت مثل خط اخم یا خطوط افقی پیشانی می توان از طریق تزریق بوتاکس به پیشانی استفاده کرد.

بوتولونیوم نو A چیست ؟

بوتولونیوم نوع A تقریبا همه داروهای تزریقی بوتاکس از آن ساخته می شود که نوعی ماده سمی برای اعصاب با نوروتوکسین است که می تواند عملکرد اعصاب را از کار بیندازد. عضلات ارادی بدن هنگامی منقبض می شوند که پیام انقباض از طرف مغز و از طریق اعصاب حرکتی به آن ها برسد. اگر در محل عضله سم بوتولونیوم وجود داشته باشد عملکرد عصب حرکتی مختل می شود و عضله فلج می شود. بوتولونیوم به صورت طبیعی توسط باکتری کلستردیوم بوتولونیوم تولید می شود. اگر که بوتولونیوم توسط باکتری تولید شود یکی از سم های کشنده در طبیعت می شود. برای یک انسان 70 کیلوگرمی فقط 70 میلی گرم از این سم می تواند کشنده باشد. بوتولونیوم آن سمی است که در صورت نجوشاندن غذاهای کنسروی باعث بوتولیسم می شود که بیماری کشنده است.

بوتاکس چیست ؟

از بین رفتن چین و چروک با تزریق بوتاکس : 

بوتاکس سم باکتری کلاستِریدیوم بوتولونیوم – Clostridium botulinum است که در ناحیه تعیین شده در بوتاکس صورت تزریق می شود. تزریق این سم باعث می شود کاهش سطح ترشح اَسِتیل کولین – Acetylcholine می‌شود. استیل کولین – Acetylcholine هورمونی با وظیفه انتقال پیام شیمایی انقباض عضلات در رشته اعصاب بدن محسوب می‌شود، که به واسطه‌ی ترشح مداوم و انقباض مکرر عضلات صورت به مرور زمان چین و چروک‌هایی همچون خط خنده و خط اخم در صورت ظاهر می‌شوند. تزریق بوتاکس موجب عدم ترشح این هورمون می‌شود.

بر اثر تکرار فرایند بوتاکس صورت و عدم ترشح هورمون استیل کولین – Acetylcoline، در صورت اخم کردن یا لبخند زدن، هیچ یک از چین و چروک‌های حاصل از اخم و لبخند در عضلات صورت شما عزیزان همچون پیشانی، اطراف لب، اطراف چشم یا گونه نمایان نخواهند شد. بوتاکس صورت چهره‌ای عاری از هرگونه چین و چروک را برای شما عزیزان به ارمغان می‌آورد.

آیا تزریق بوتاکس روشی ایمن است ؟

بوتولونیوم استفاده شده در داروی بوتاکس خطرات سم اصلی که توسط باکتری تولید می شود را ندارد. زمانی این سم کشنده است که وارد گردش خون ما شود. در استفاده های درمانی بوتاکس به صورت موضعی از این سم استفاده می شود.  از نظر سازمان FDA وزارت بهداشت ایران و همه سازمان های نظارتی درمان و سلامت تزریق بوتاکس برای استفاده های درمانی یا جوان سازی پوست ایمن و بی خطر شناخته می شود.

در کشور آمریکا از سال 1989 تا سال 2003 فقط 36 نفر بعد از تزریق بوتاکس دچار عوارض شدید شدند. 13 نفر از این افراد به دلیل مشکلات زمینه ای مبتلا به عوارض شدند و مشکلات به وجود آمده ارتباطی با تزریق بوتاکس نداشته است. فقط 3 درصد از بزرگسالانی که تزریق بوتاکس دریافت می کنند مبتلا به این عرضه می شوند. در بیشتر این موارد دلیل به وجود آمدن عوارض تزریق دارو به دست افراد غیر پزشک یا استفاده از مواد نامناسب است.

خطرات تزریق بوتاکس برای زیباسازی و جوان سازی به شدت کمتر از عوارض بوتاکس در موارد استفاده های درمانی است. همه کسانی که دچار عوارض حاد شده بودند تزریق های درمانی بوتاکس را دریافت کرده بودند. دوز بوتاکس استفاده شده برای خط های پوستی کم و بی خطر است. در استفاده های درمانی بوتاکس از دوزهای بالاتری استفاده می شود و برای همین احتمال وقوع عوارض بیشتر است.

سعی کنید از مراکز معتبر برای تزریق بوتاکس استفاده کنید. استفاده از این دارو از نظر وزارت بهداشت و درمان کشور فقط توسط پزشکان متخصص و دوره دیده مجاز است و باید در مراکز درمانی مثل کلینیک ها، بیمارستان ها و درمانگاه ها انجام شود. تزریق بوتاکس در مراکز غیر درمانی مثل آرایشگاه ها و توسط افراد غیر پزشک می تواند عواقب زیادی داشته باشد. این موضوع دو علت دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

در این مراکز از بوتاکس های غیر استاندارد و بدون مجوز استفاده می شوند. زیرا تهیه بوتاکس فقط توسط پزشکان یا با نسخه پزشک امکان دارد و افراد غیر پزشک مجبورند که از بوتاکس های قاچاقی استفاده کنند. داروی قاچاق می تواند باعث به وجود آمدن عوارض مثل واکنش های حاد آلرژیک شوند.  احتمال به وجود آمدن عوارض جانبی مثل افتادگی پلک، عدم تقارن یا ایجاد دو بینی در صورت تزریق بوتاکس در مراکز غیر درمانی بیشتر است. اگر دچار عوارض حاد شوید افراد غیر پزشک توان درمان و رفع مشکلات احتمالی را ندارند. در مورد انتخاب مرکز درمانی تزریق بوتاکس باید دقت شود. تزریق بوتاکس توسط پزشکان کم تجربه و پزشکانی که دوره های لازم برای این کار را ندیدید می تواند خطرناک باشد یا نتیجه مناسبی را به وجود نیاورد.

کاربرد های بوتاکس

بوتاکس ماده ای است که برای از بین رفتن چین و چروک استفاده می شود. کاربرد های بوتاکس به دو دسته تقسیم می شود که در ادامه با آن ها آشنا می شوید :

کاربردهای زیبایی : 

 • درمان چین و چروک‌های طرفین چشم‌ها که به چین‌های پنجه کلاغی معروف است
 • محو کردن خط اخم
 • رفع خطوط افقی پیشانی
 • از بین بردن چروک‌های گردن
 • بالا بردن گوشه‌های لب
 • بالا بردن نوک بینی

کاربردهای درمانی :

 • افتادگی پلک
 • پریدن پلک یا پرش عضلات چشمی
 • میگرن مزمن
 • اسپاسم عضلات گردن
 • مثانه‌ی پرکار یا بیش فعال
 • تعریق بیش از حد
 • برخی از اختلالات عصبی مانند فلج مغزی

هزینه تزریق بوتاکس در فرمانیه چقدر است ؟

هزینه تزریق بوتاکس در فرمانیه به عوامل زیادی بستگی دارد. به توجه به نوسانات ارزی قیمت فرآورده های بوتاکس متغیر است. برند دسسپورت گران ترین و برندهای نورونوکس و مسپورت در رده های بعدی از نظر قیمت جای می گیرند و قیمت دمان به برند برای تزریق بستگی دارد. دوز درمانی در محل های مختلف بدن متفاوت است. برای مثال رفع افتادگی گوشه های لب به 2 تا 8 واحد بوتاکس و برای رفع خط اخم به 20 تا 40 واحد دارویی نیاز است. هر چقدر نیاز به دوز دارویی بیشتر باشد و هزینه بوتاکس هم بیشتر می شود. عامل دیگری که در میزان دوز درمانی موثر است عمق خطوط یا دشت چین و چروک های صورت است. برای مثال چین های پنجه کلاغی امکان دارد 2 تا 5 تزریق برای هر طرف نیاز باشد. هر چقدر دوز داری مورد نیاز کمتر باشد هزینه بوتاکس کاهش می یابد.

کاربرد های بوتاکس 

برای آشنا شدن با مزایا تزریق بوتاکس زیر بغل به سایت مربوطه مراجعه کنید.

خطرات و عوارض بوتاکس

عوارض اصلی این روش جوان سازی شامل سردرد، درد و علائم شبیه با سرما خوردگی می شود. افتادگی ابرو یا پلک امکان دارد دیده شود. یکی از موارد مهم که باید قبل از تزریق بوتاکس توسط پزشک بررسی شود و احتمال افتادگی پلک است که در 5 درصد از افراد دیده می شود. اگر تزریق توسط پزشک متخصص و با تجربه انجام شود عوارض زیادی ندارد. در ادامه با عوارض بوتاکس آشنا می شوید :

 • ضعف عضلانی
 • مشکلات بینایی
 • دشواری در تکلم یا بلع
 • مشکلات تنفسی
 • از دست دادن کنترل ادرار

چه افرادی برای تزریق بوتاکس مناسب نیستند ؟

تزریق بوتاکس برای خانم های باردار و شیرده، افراد مبتلا به بیماری های عصبی یا عضلانی، وجود عفونت فعال یا تبخال در ناحیه تزریق، افرادی که داروهای رقیق کننده خون یا ضد انعقادی استفاده می کنند باید در مورد مصرف این داروها با پزشک مشورت کنند، اگر چین و چروک خیلی عمیق باشد امکان دارد بوتاکس تاثیر زیادی نداشته باشد.

آیا تزریق بوتاکس باعث افزایش ماندگاری اثرات می شود ؟

تزریق بوتاکس امکان دارد ماندگاری اثرات هم بیشتر باشد. بوتاکس موجب فلج شدن عضلات می شود و برای 4 تا 6 ماه نمی توانید از آن ها استفاده کنید. اگر عضله ای در بدن مورد استفاده قرار نگیرد از بین می رود و کوچک می شود. به همین دلیل امکان دارد که به مرور زمان فواصل تمدید تزریق طولانی تر شوند.

هر چند وقت یکبار می توان از بوتاکس استفاده کرد ؟

در این مورد باید با پزشک مشورت کنید و از او بپرسید که چند وقت یکبار بوتاکس تزریق کنید. تزریق بوتاکس در فواصل کوتاه تر از 3 ماه توصیه نمی شود زیرا در این صورت امکان دارد بدن شما سم بوتولونیوم مقاوم شده و دیگر به درمان پاسخ ندهد. اگر چین و چروک های صورت موقتی بود و از بین رفتن آن ها بعد از یک جلسه تزریق بوتاکس نیازی به تزریق دوباره نیست. اما بعد از گذر زمان ماندگاری بوتاکس تزریق شده که بین 6 ماه تا 8 ماه است. یک جلسه تزریق برای تمدید نتیجه حاصل از بوتاکس در ناحیه تزریق شده نیاز است. در صورت عمیق یا دائمی بودن چین و چروک های صورت 2 تا 3 جلسه بوتاکس صورت برای کاهش عمق یا تبدیل چین و چروک های دائمی به موقت مورد نیاز است که فاصله بین این جلسات نباید کمتر از 1 ماه باشد و بعد از تمام شدن هر سه تزریق برای تزریق دوباره باید تا تمام شدن زمان ماندگاری بوتاکس صبر کنید.

مراقبت های قبل از تزریق بوتاکس

 • عدم مصرف داروی ضد التهاب تا 2 هفته پیش از بوتاکس
 • خودداری از مصرف الکل و دخانیات، حداقل تا ۱ هفته پیش از بوتاکس
 • گزارش به پزشک در صورت مصرف مکمل‌های غذایی یا ویتامین به منظور پیشگیری از بروز حساسیت ناگهانی بر اثر تزریق بوتاکس
 • پرهیز از مصرف آنتی‌بیوتیک‌هایی همچون جِنتامایسین، استرپتومایسین و کانامایسین پیش از تزریق بوتاکس
 • در صورت استفاده از پنی‌سیلامین در درمان رماتیسم مفصلی – Rheumatoid Arthritis و داروی ضد مالاریا کلروکین، سیکلوسپورین یا سابقه‌‌ حساسیت به بوتاکس از تزریق بوتاکس جدا خودداری کنید چرا که عوارض جانبی مخاطره‌آمیزی همراه خواهد بود.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس :

 • عدم لمس ناحیه‌ی تزریق شده پس از بوتاکس
 • پرهیز از مصرف الکل در هر میزان و دوز پیش از بوتاکس
 • پرهیز از هرگونه فعالیت فیزیکی سنگین پس از بوتاکس
 • ترمیم تزریق پس از زمان میانگین ماندگاری بوتاکس
 • عدم ماساژ صورت به ویژه در نواحی تزریق بوتاکس
 • استفاده از ویتامین K و پماد ضد التهاب آرنیکا در نواحی تزریق بوتاکس
 • پرهیز از انجام عمل‌های زیبایی همچون لایه‌برداری با میکرودرم اَبریژن و موارد مشابهی که روی صورت انجام می‌شوند.
 • برقراری ارتباط و مراجعه به پزشک در صورت بروز عوارض جانبی که پیشتر به تعدادی از آن‌‌ها اشاره داشتیم.

تاریخچه استفاده از بوتاکس، تاییدیه و برند ها :

بوتولونیوم نوع A اولین بار توسط یک چشم پزشک به نام آلن اسکات برای درمان بلفارواسپاسم و سایر اختلالات عضلانی چشم مورد استفاده قرار گرفت. این کاربرد بوتاکس در سال 1989 توسط سازمان غذا و دارو ایالات متحده آمریکا تایید شد. آلن اسکات متوجه شد که در زمان درمان اختلال انقباضی پلک شیار های عمیقی که بینی دو ابرو قرار دارد ناپدید می شود. در سال 2002 سازمان FDA استفاده از بوتولونیوم نوع A برای از بین بردن خط بین ابرو را تایید کرد. در سال 2013 استفاده از بوتاکس برای درمان چین و چروک های طرفین چشم ها مورد تایید FDA قرار گرفت. در سال 2016 بیش از 5 میلیون نفر از بوتاکس برای از بین رفتن چین و چروک های صورت استفاده می کردند. در سال های اخیر تزریق بوتاکس در صدر جدول روش های جوان سازی پوست جا خوش کرده است.

مراقبت های قبل از تزریق بوتاکس 

کلام آخر

قبل از انجام تزریق بوتاکس از افراد با تجربه کمک بخواهید و با پزشک متخصص سوالات خود را مطرح کنید. سعی کنید بهترین کلینیک را برای تزریق انتخاب کنید. ممنون از اینکه تا ادامه مقاله هزینه تزریق بوتاکس در فرمانیه هماره ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
مزایای تزریق بوتاکس زیر بغل
نوشتهٔ بعدی
ویژگی کاشت ابرو طبیعی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

14 + 20 =

فهرست
Call Now Button