مزوتراپی مو چیست و چگونه انجام می شود ؟

برای بسیاری  از افرادی که دارای کم پشتی مو هستند به دنبال بهترین روش برای درمان آن هستند و این سوال برای آن ها پیش می آید که مزوتراپی مو چیست و چگونه انجام می شود ؟ مزو تراپی مو یکی از موثر ترین روش ها برای جلوگیری از ریزش مو و احیای موی سر در مدت زمان کوتاه می باشد ، در مقاله مزوتراپی مو چیست و چگونه انجام می شود ؟ قصد داریم شما را با این روش آشنا کنیم ممنون می شویم که ما را تا آخر این مقاله همراهی کنید .

مزوتراپی مو چیست؟

امروزه کم پشتی مو در خانم ها و آقایان بسیار رایج است و آن هم به دلیل عوامل مختلفی مانند تغییرات هورمونی ، استرس ، رژیم غذایی نا مناسب ، داروها ، شرایط پزشکی و ژنتیک ایجاد می شود ، از آن جایی که ریزش مو یک روند پیش رونده در افراد می باشد حتما لازم است که به محض شروع کم پشتی اقدام به درمان آن کنید ، خوشبختانه گزینه های درمانی مناسب و بی خطر برای این افراد وجود دارد که از جمله آن ها مزوتراپی می باشد که یک درمان بسیار موثر و غیر تهاجمی برای خانم ها و آقایان می باشد .

مزوتراپی مو یک روش غیر جراحی برای افراد می باشد که در سال های اخیر به دلیل توانایی جلوگیری از ریزش و بازیابی فولیکول های موی سر مسئول رشد مو ، محبوبیت زیادی را پیدا کرده است ، مزوتراپی مو یک درمان ساده و بدون درد می باشد که شامل تزریق کم عمق به پوست سر ،  زیر اپیدرم ، لایه خارجی پوست و مزودرم ، لایه میانی پوست ، به منظور تحریک پوست و تحریک بازسازی مو است.

این تزریق ها که کاملا متناسب با نیاز های هر فرد تنظیم می شوند حاوی مخلوطی از مواد معدنی ، ویتامین ها ، آمینو اسید ها و آنزیم های مشترک هستند و مستقیماً در ناحیه مورد نظر تزریق می شوند ، بنابراین ، آنها مواد مغذی مورد نیاز برای تحریک رشد مو را در اختیار افراد قرار می دهند ، همچنین این روش درمانی گردش خون در پوست سر را افزایش می دهد ، التهاب را کاهش می دهند ، کلاژن را تحریک می کنند ، اندازه فولیکول را افزایش می دهند و سطح DHT را اصلاح می کنند.

مزوتراپی مو چیست؟

به طور کلی مزوتراپی مو را می توان یک روش مکمل و جایگزین برای افراد تعریف کرد که به صورت تزریق به لاییه مزودرم پوست صورت می گیرد ، مزوتراپی مو علاوه بر درمان ریزش مو ، برای جوان سازی صورت افراد و درمان سلولیت هم مورد استفاده افراد قرار می گیرد ، برای هر کدام از این درمان ها آماده سازی مزوتراپی شامل ترکیبی از مواد شیمیایی مختلف می باشد .

با استفاده از این روش درمانی ، مواد مغذی به طور مستقیم به فولیکول های مو انتقال پیدا می کند ، این روش درمانی به راحتی و با اطمینان از تغذیه مناسب سلول های مو برای جلوگیری از ریزش مو ها استفاده می شود ، تزریق را می توان به صصورت دستی و یا با کمک دستگاه های مخصوص انجام داد . با استفاده از این دستگاه های مخصوص برای توزیع مسوی دارو به هر نقطه از سر افراد نتیجه بهتری را برای آن به همراه خواهد داشت ،  سوزن های ۴-۲ میلی متر در تزریق استفاده می شود. با استفاده از این روش درمانی ، تمام مواد مغذی مورد نیاز سلول های مو به راحتی به پوست سر اعمال می شود. این روش به جراحی نیازی ندارد و بدون درد است.

مزوتراپی مو چگونه انجام می شود ؟

بیشتر افراد این سوال را می پرسند که مزوتراپی مو چگونه انجام می شود ؟ به طور کلی این روش درمانی با دو روش انجام می شود ، در یک روش سرنگی که سورن بسیار نازک و کوتاهی را دارد تزریق در زیر پوست افراد انجام می شود ، در روش دیگر نیز از تفنگ مزوتراپی  (mesotherapy gun) استفاده می شود. روش دستی مزوتراپی نسبت به روش های دیگر آن کمی رایج تر می باشد ، مزوتراپی بدون سوزن انجام نمی شود ، همچنین روش هایی که در آن ماده موزد نظر در سطح پوست مالیده شده و ماساژ داده می شود نیز مزوتراپی مو به حساب نمی آید .

مزوتراپی مو چگونه انجام می شود ؟

از آنجا که ریزش مو یک مشکل رایج در بین بسیاری از افراد ( زنان و مردان ) است، همواره روش های مختلفی برای درمان ریزش مو در حال توسعه است. پیوند مو، تکنیک لیزر و بسیاری از روش های مختلف برای درمان ریزش مو استفاده می شود .یکی از روش های جلوگیری از ریزش مو و اطمینان از سلامت مو، روش مزوتراپی مو است که تا حد زیادی شکایات مربوط به ریزش موها را کاهش می دهد.

قبل از مزوتراپی مو، با انجام ماساژ ویژه پوست سر با استفاده از ترموتراپی (بخار)، پوست سر نرم شده و برای تزریق آماده می شود.در این روش ترکیب شیمیایی که برای درمان مورد استفاده قرار می گیرد، بر اساس ساختار مو، شکل و شدت ریزش موی مراجعه کننده، به طور خاص آماده می شود. این مخلوط شامل مواد افزایش دهنده گردش خون، ویتامین ها و عناصر مختلف است.

مزوتراپی مو چگونه انجام می شود ؟

مخلوط آماده شده توسط انژکتور کوچک با سوزن مزوتراپی استریل به لایه میانی پوست تزریق می شود. در تزریق مو به وسیله دست تنظیم دوز دارو و توزیع آن به طور مساوی به پوست سر زمان بر و دشوار است.مزوتراپی کنترل شده توسط دستگاه مخصوص می تواند به راحتی و به طور مساوی به کل پوست سر اعمال شود. دوز دارو تزریق شده را می توان در صفحه کامپیوتر کنترل کرد.

پس از انجام مزوتراپی، مو برای مدت مشخصی شسته نمی شود و نباید ازهیچ مواد شیمیایی روی مو استفاده شود.

تا اینجای مقاله مزوتراپی مو چیست و چگونه انجام می شود ؟  به صورت کامل آشنا شده اید ما را تا آخر این مقاله همراهی کنید .

مواد مورد استفاده در مزوتراپی :

این روش درمانی یکی از خدماتی است که در کلینیک های پوست و مو برای افراد ارائه می شود ، موادی که در این روس درمانی مورد استفاده پزشکان قرار می گیرد به صورت مایعی برای تزریق برای افراد آماده می شوند ، این مایع حاوی عصاره گیاهان ، ویتامین ها، پروتئین ها و هورمون ها می باشد ، این موارد گفته شده با توجه به نیاز های فردی ترکیب و آماده می شوند ،  ویتامین های بیوتین، ویتامین ب 5 و ویتامین سی از جمله ویتامین های ضروری برای رشد مو در سر افراد می باشند که در این ترکیب مورد استفاده قرار می گیرند. عصاره های گیاهی جنسینگ، جینکوبیلوبا، نخل اره ای و رزماری متداولترین گیاهان مصرفی در مزوتراپی است. ویژگی عصاره‌ی این گیاهان افزایش خونرسانی به ریشه‌ ی مو ها و جلوگیری از تخریب هورمونی فولیکول های مو است. علاوه بر این مواد، اسید های امینه سیستین، تائورین و متیونین نیز در محلول مزوتراپی مو استفاده می شود.

افراد مناسب برای انجام مزوتراپی مو :

تمامی افرادی که دچار ریزش مو می باشند و یا تار مو های نازکی را دارند که نیازمند تقویت هستند می توانند از خدمات مزوتراپی مو کاملا بهره مند شوند ، افرادی که نسبت به درمان های هورمونی مانند ماینوکسدیل حساسیت داریند و یا وقت و حوصلع کافی را برای استفاده روزانه محلول ها ندارند از روش های جایگزین مانند مزوتراپی برای مو بهتر و بسیار سریع تر نتیجه می گیرید .

نتیجه مزوتراپی مو :

این روش درمانی و یا همان مزوتراپی یک روشش کاملا بی خطر و ایمن برای افراد می باشد و به همین خاطر در سراسر دنیا این روش از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است ، برای انجام آن نیازی به استفاده از دارو های بی هوشی نمی باشد و بدون درد و ناراحتی انجام می شود ، مززوتراپی مو می تواند یکی از روش های درمانی کمکی آلوپسی آره آتا  (Alopecia Areata) باشد. در چنین مواردی کورتون به روش مزوتراپی در محل مورد نظر تزریق می شود ، با استفاده از این روش درمانی انتظار می رود که موهای آسیب دیده به سرعت درمان شود و همچنین از پیری زود رش موها نیز جلوگیری شود ، روش درمانی مزوترراپی مو موجب تحریک رشد موها شده و مشکلات پوست سر مانند چربی زیاد و شوره را نیز درمان می کند .

تاثیر مزوتراپی بر روی مو

 • از آنجا که فولیکول های مو در لایه میانی پوست به وسیله مزوتراپی مو تحریک می شوند ، شکایات ناشی از ریزش مو می تواند به طور کامل کاهش یابد یا متوقف شود.
 • تغذیه سلول های مو – از آنجا که مواد مغذی مورد نیاز سلول های مو به طور مستقیم به ریشه های آنها تزریق می شود، ریزش مو به طور قابل توجهی متوقف می شود
 • ریزش مو را کند کرده و به تدریج متوقف می کند
 • گردش خون در پوست سر را بهبود می بخشد
 • DHT (هورمون اصلی مسئول طاسی الگوی مردانه) را کاهش می دهد
 • عدم تعادل هورمون ها را اصلاح می کند
 • با بازسازی سلولهای مو ، فولیکول های مو را احیا می کند
 • تولید کلاژن را تحریک می کند
 • رشد موهای جدید را تشویق می کند .

تاثیر مزوتراپی بر روی مو

کم پشت شدن مو ها فقط به شکل ریزش مو نمی باشد بلکه می تواند به شکل نازک شدن ، شکنندگی مو و از دست دادن حجم مو نیز باشد و مزوتراپی مو باعث ضخیم و پرپشت شدن مو نیز می شود.

آماده شدن برای درمان :

 • شب قبل یا صبح روز مراجعه به کلینیک موهای خود را بشویید.
 • چند روز قبل از مزوتراپی دارو هایی مانند آسپرین و دارو های ضد التهابی مانند ایبوپروفن مصرف نکنید. همچنین اگر از دارو های ضد انعقادی یا رقیق‌ کننده‌ی خون استفاده می‌ کنید، حتماً در مورد مصرف آن‌ ها پیش از جلسه‌ی درمانی با پزشک مشورت کنید.
 • از مواد تقویت‌ کننده، دارو های مراقب مو، مواد حالت دهنده و موارد این چینی تا حداقل ۲۴ ساعت قبل از درمان استفاده نکنید. (این توصیه را تا ۲۴ ساعت بعد از جلسه‌ی درمانی نیز رعایت کنید)
 • برای مزوتراپی مو برخلاف دیگر بخش‌ های بدن، نیازی به ضد عفونی کردن پوست سر نیست. اگر بر روی پوست زخم یا عفونتی وجود داشته باشد، از الکل ۷۰ درصد یا بتادین برای ضد عفونی کردن ناحیه‌ استفاده می‌ شود.

مراقبت های بعد از مزوتراپی

بعد از انجام این روش درمانی زخم های کوچک از محل تزریق باقی می مانند و مدتی نیز طول می کشد تا درمان شود ، بعد از انجام مزوتراپی مو شما باید مدتی حدود 3 تا 4 روز موهای کثیف خود را تا آن می توانید تحمل کنید ، آب و شامپو ها می توانند نتیجه منفی را ایجاد کنند و روند درمان فرد را با تاخیر بیاندازد .

برای مدت 2 الی 3 روز از قرار گرفتن در معرض نور خورشید حتما خودداری نمایید ، در 10 ساعت اول بعد از انجام مزوتراپی مو نباید دوش بگیرید ، مناطق تزریق باید به خوبی خشک شوند ، حداقل به مدت ۷ روز از سونا و استخر استفاده نکنید ، تا زمان بهبود کامل روی محل های تزریق را ماساژ ندهید.

 • تا ۲۴ ساعت بعد از جلسه‌ ی درمانی از ماینوکسیدیل، دارو های تقویت مو، مواد آرایشی و حالت دهنده‌ ها استفاده نکنید.
 • تا ۸ ساعت بعد از مزوتراپی سر خود را نشویید و دوش نگیرید. از روز سوم می‌ توانید حمام بروید. در هفته‌ ی اول بیش از ۱۵ دقیقه در حمام نمانید و از آب گرم استفاده نکنید . این موارد می‌ توانند باعث کبودی شوند. تا دو روز بعد از جلسه‌ی درمانی ورزش نکنید. ورزش باعث تعریق و خروج محلول مزوتراپی از پوست می‌شود.
 • آب و مایعات فراوان بنوشید.
 • اگر در پوست خود برآمدگی‌هایی مشاهده کردید، احتمالاً به این معنی است که نسبت به محلول مزوتراپی حساسیت داشته‌ اید. در این صورت با کلینیک تماس بگیرید.
 • تا ۲۴ ساعت از مصرف داروهای ضد التهابی (مثل آسپیرین و ایبوپروفن) و ویتامین E خودداری کنید. مصرف استامینوفن بلامانع است.

تا اینجای مقاله مزوتراپی مو چیست و چگونه انجام می شود ؟ شما با مراقبت های بعد از مزوتراپی به صورت کامل آشنا شده اید ما را تا آخر این مقاله همراهی کنید .

مراقبت های بعد از مزوتراپی

تعداد جلسات مورد نیاز :

انجام مزوتراپی مو معمولا در 10 جلسه انجام می شود که هر جلسه 15 تا 30 دقیق طول می کشد که با این حال تعداد جلسات لازم با تجزیه و تحلیل ساختار موی افراد تعیین می شوند ، در آنالیز مو با در نظر گرفتن سن فرد بیمار ، میزان ریزش مو فرد ، ساختار رشته مو تعداد و فواصل جلسات تعیین می شود ، این روش درمانیی در مردان 10 تا 15 دقیقه طول می کشد که نسبت به زمان مزوتراپی زنان که 30 دقیق طول می کشد کمتر میب باشد .

پس از گذشت چهار جلسه اول که در یک هفته انجام می شود جلسات دیگر هر 15 روز انجام می شود و هنگامی که تمامی جلسات شما به طور کامل تکمیل شد برای حمایت از درمان جلسات نقویت مو می تواند یک بار در ماه انجام شود ، برای اطمینان از پایداری نتایج ، جلسات نگه داری هر ۳ ماه یکبار توصیه می شود.

در حالی که برخی از بیماران در ماه اول نتایج را مشاهده می کنند ، در برخی از موارد ممکن است که تا 6 ماه طول بکشد تا پیشرفت قابل توجهی را ببنید بنابراین در دیدن نتیجه حتما باید صبور باشید . برای سریع شدن روند بهبودی به بیماران توصیه می کنیم که بعد از درمان با ورزش و کاهش سموم از رژیم غذایی خود یک سبک زندگی سالم را برای خود داشته باشید .

این روش درمانی می تواند به صورت کاملا محلی به پوست سر تزریق می شود ، بنابراین تزریق به نقطه یا نقاطی که ریزش مو رخ می دهد محدود می شود ، مواد مغذی مورد نیاز سلول های مو به طور کاملا مستقیم به لایه پوستی که در آن فولیکول های مو قرار می گیرند تزریق می شوند .

 • درمان در مدت زمان کوتاه، تاثیر خود را نشان می دهد
 • مو را متراکم تر، ضخیم تر و براق تر می کند
 • به جز مواد شیمیایی، تزریق هیچ عارضه جانبی ندارد
 • کم هزینه است .
 • درصد موفقیت آن بالاست
 • مدت زمان جلسات کوتاه است
 • تزریق نسبتا آسان، بدون ناراحتی و درد است

کاربرد های درمانی مزوتراپی مو 

این روش درمانی نوعی تزریق زیر جلدی و یا زیر پوستی می باشد که بسته به نوع دارو ها و مواد استفاده شده در آن می‌ تواند کاربرد های مختلفی را داشته باشد. از جمله کاربرد های مزوتراپی را می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درمان سلولیت
 • از بین بردن چربی‌ های موضعی
 • درمان چربی پلک و لیپوم
 • جلوگیری از ریزش مو و درمان آلوپسی
 • جوان سازی پوست (برطرف کردن چین و چروک‌ها، سفت کردن پوست و لیفت)
 • درمان لک‌های پوستی
 • اصلاح انحنا های سطحی (کانتور) بدن
 • برطرف کردن جای زخم و اسکار

کاربرد های درمانی مزوتراپی مو 

عوارض جانبی مزوتراپی مو :

دارو هایی که در مزوتراپی مو برای فرد بیمار استفاده می شود می تواند به اندازه هر داروی دیگر عوارض جانبی داشته باشد و این مورد بستگی به کیفیت مواد استفاده شده در هنگام تزریق دارد ، تمام اقدامات پزشکی موارد منع مصرف مختلفی دارند و مزوتراپی نیز از این قاعده مستثنی نیست. در شرایط زیر بهتر است مزوتراپی مو را انجام ندهید یا قبل از آن حتماً با پزشک خود مشورت نمایید.

 • بارداری و شیردهی
 • آلرژی فردی در برابر اجزای کامپوزیت
 • قاعدگی
 • اختلالات سیستم غدد درون ریز
 • تومور های خوش خیم و بدخیم
 • عفونت ها

تا اینجا مقاله شما با عوارض مزوتراپی مو آشنا شده اید .

کلام آخر 

از این که ما را تا آخر مقاله مزوتراپی مو چیست و چگونه انجام می شود ؟ همراهی کردید از شما سپاس گزاریم همچنین اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما نیز در میان بگذارید .

نوشتهٔ پیشین
کاشت ریش به روش SUT
نوشتهٔ بعدی
بوتاکس پیشانی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

شانزده + 9 =

فهرست
Call Now Button