مزوتراپی چیست؟ ما در این مقاله می خواهیم شما را با مزوتراپی آشنا کنیم، هر شخصی دوست دارد همیشه ظاهری جوان داشته باشد و هرگز اثرات پیری بر روی صورتش ایجاد نشود. اما با گذشت زمان عوامل مختلفی بر روی ظاهر و زیبایی صورت تاثیر می گذارد که فرد مجبور می‌ شود برای جلوگیری از این عوامل دست به روش های جوانسازی صورت بزند. مزوتراپی یکی از پرمخاطب ترین روش های زیبایی برای جوان ماندن و حفظ سلامتی پوست است. این روش کاربردهای مختلفی دارد و مهمترین آن رفع کم آبی پوست، پیشگیری از ایجاد چین و چروک های صورت و جلوگیری از ریزش مو است. روش مزوتراپی در دسته روش های درمانی تزریقی قرار دارد که برای اثرگذاری به زیر پوست تزریق می شود. مواد خاصی که برای تزریق مزوتراپی در نظر گرفته می‌شود شامل ویتامین ها، آنزیم ها، داروها و… است که میزان هر کدام از آنها به شرایط شما بستگی دارد و توسط متخصص مشخص می شود.

مزوتراپی چیست؟

همانطور که گفتیم، مزوتراپی جز روش های تزریقی است بنابراین ماده مزوتراپی زیر پوست تزریق می شود و لایه زیرین پوست را درمان می کند و کاری به لایه رویی پوست نخواهد داشت. به طور کلی، پوست شما از سه لایه اپیدرم، درم و هیپودرم تشکیل شده است. اپیدرم سطحی ترین لایه پوست است که از سلول های مرده تشکیل می شود و مدام در حال جا به جایی سلول های زنده با مرده  است.در لایه درم رشته های پروتئین کلاژن و الاستیک و هیالورونیک اسید وجود دارد که تمام این مواد ها به زیبایی بیشتر پوست کمک می‌کند و هر چقدر درصد آن‌ها بیشتر باشد پوست سفت تر و انعطاف پذیری بیشتری دارد. همچنین درخشندگی پوست بیشتر خواهد بود. لایه هیپودرم هم جزء عمیق ترین لایه پوست شناخته می شود که از بافت های چربی و پیوندی تشکیل شده است. این لایه وظیفه دارد به خوبی به ساختار زیرین متصل شود.

حال که با لایه های پوست آشنا شدید باید بدانید، مزوتراپی برای تاثیرگذاری خود در چه لایه ای تزریق می شود؟ همان طور که گفتیم لایه درم عوامل مربوط به زیبایی و جوانسازی صورت را در دل خود گنجانده است. پس مزوتراپی برای اثر گذاری باید به این لایه تزریق شود. اثر گذاری در این لایه نسبت به لایه رویی می‌تواند نتیجه موثرتری بر روی زیباسازی و حفظ جوانی صورت داشته باشد. برای این کار از سوزن های بسیار نازک و کوتاهی استفاده می‌کنند تا ماده مزوتراپی به لایه درم تزریق شود.

مزوتراپی برای رفع مشکلات پوستی چگونه تاثیر می گذارد؟

مزوتراپی برای رفع مشکلات مختلفی انجام می شود:

هر فردی با وجود عوامل مختلف مانند کمبود کلاژن با مشکلات مختلفی مثل ریزش مو یا ظاهر شدن چین و چروک مواجه می‌شود که محلول مزوتراپی با مشخص شدن این عوامل تشکیل و جهت درمان مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع مزوتراپی برای رفع مشکلات مختلفی استفاده می‌شود که در موارد زیر به آن ها می پردازیم:

رفع ریزش مو: تزریق مزوتراپی هم برای زنان و هم برای مردانی که دچار ریزش مو و طاسی سر هستند انجام می‌شود. این روش برای درمان طاسی و کاهش ریزش مو بسیار مفید است که هم به صورت دستی و هم با استفاده از دستگاه اجرا و در قسمت لایه زیرین پوست تزریق می شود. داروی مزوتراپی مو شامل ویتامین های مورد نیاز و مواد مغذی مو می باشد که در روند رشد و سلامتی پوست سر تاثیر بسیار زیادی می گذارد.

زمانی که محلول مزوتراپی تزریق می شود سلول های پوست سر شروع به تغییر می کنند و روند گردش خون بهبود می یابد. این شرایط موجب احیای فولیکول های مو و افزایش سرعت رشد مو خواهد شد و همچنین از ریزش مو جلوگیری می شود. با توجه به میزان تاثیر و ریزش موی سر فرد معمولاً مزوتراپی در چند جلسه انجام می شود که در طول درمان تاثیرات آن کاملاً قابل مشاهده خواهد بود.

رفع مشکلات پوستی: یکی دیگر از فواید مزوتراپی رفع مشکلات پوستی صورت است که طی جلسات درمانی محلول مورد نیاز در لایه دومی پوست تزریق می شود. از آنجا که مواد مغذی به صورت مستقیم وارد لایه پوست می شود قدرت ساختار پوست برای ترمیم و رفع مشکلات پوستی افزایش پیدا می کند و خیلی سریع شاهد زیبا و روشن‌تر پوست صورت خواهیم بود. به طور کلی، مزوتراپی برای رفع مشکلات پوستی مانند لک صورت، جلوگیری از ایجاد چین و چروک های پوست، روشنایی و سفت شدن پوست شل شده بسیار کاربرد دارد.

دیگر کاربرد مزوتراپی 

مزوتراپی در دو موردی که بیان کردیم علاقه مندان زیادی دارد. اما کاربرد این روش تنها برای رفع مشکلات پوست و کاهش ریزش مو نخواهد بود و کاربردهای دیگری هم دارد که در موارد زیر بیان می کنیم:

حذف چربی ها در نواحی مختلف مانند معده، ران، باسن، بازوها و صورت:

برای از بین بردن چربی در نواحی مختلف مانند معده، ران، باسن، بازوها و صورت می توان از روش مزوتراپی کمک گرفت. ماده مخصوصی که در پوست تزریق می شود چربی های انباشته شده در این قسمت را به راحتی می شکند و از بین می برد. پس در صورتی که با چربی های انباشته شده مواجه هستید و نسبت به آنها احساس ناراحتی می‌کنید، می توانید از روش مزوتراپی با داشتن یک رژیم مناسب در عرض چند ماه به نتیجه کاملا ایده آل برسید.

دیگر کاربرد مزوتراپی 

کاهش سلولیت و رسیدن به اندام زیبا:

گاهی اوقات از مزوتراپی برای کاهش وزن و از بین بردن چربی های بدن استفاده می کنند. این روش به راحتی می تواند چربی های اضافی زیر پوست را کاهش دهد و باعث سفت شدن پوست شل شده شود. اما تاثیرگذاری آن برای کاهش حجم بسیار کم است. تنها می تواند در رفع سلولیت پوستی کمک بسیاری کند. در حقیقت مزوتراپی با تزریق آنزیم های خاص در قسمت های مختلف مانند چانه و زیر فک و حتی سلولیت های موجود در پا، موجب تجزیه شدن چربی های انباشته شده زیر پوست می شود.

رفع کبودی و گودی زیر چشم:

یکی از مشکلات ظاهری صورت که بسیاری از افراد از آن رنج می برند، کبودی و گودی زیر چشم است. این مشکل با روش‌های درمانی مختلف مانند تزریق ژل و بوتاکس برطرف می‌شود. اما یکی دیگر از روش هایی که برای رفع کبودی و گودی زیر چشم روی کار آمده مزوتراپی است. مزوتراپی یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن تیرگی زیر چشم است که طی ۳ الی ۵ جلسه انجام می شود. طی این روند کیسه های چربی زیر چشم کاملا از بین می‌رود و پوست در این ناحیه روشن تر خواهد شد.

رفع مشکلات ظاهری بینی:

در چند سال اخیر انجام عمل بینی بسیار رواج پیدا کرده است و خیلی‌ها دوست دارند مشکلات ظاهری بینی‌شان را برطرف کنند و به زیبایی صورت خود اهمیت دهند. اما جراحی بینی با عوارض و خطرهای بسیاری همراه است و باعث می‌شود فرد بعد از جراحی با مشکلات زیادی روبه رو شود. برخی افراد هم هستند که از نتایج عمل بینی می هراسند و به دنبال راه های جدید تر و کم خطر هستند. یکی از روش های کم خطر برای رفع مشکلات ظاهری بینی مزوتراپی بینی است. مزوتراپی باعث می شود برخی ناهماهنگی های بینی مانند انحراف و مشکلات بعد از جراحی بینی مانند عدم تقارن به راحتی برطرف شود.

رفع غبغب:

چربی انباشته شده در زیر چانه یکی از سخت ترین چربی های اضافه  در بدن است که با گرفتن رژیم های مختلف به راحتی از بین نمی رود. کسانی که دارای این مشکل هستند؛ همیشه نگران دیده شدن ناحیه زیر گردن خود می باشند و احساس خوشایندی نسبت به ناحیه غبغب خود خواهند داشت. این دسنه از افراد می توانند با استفاده از روش مزوتراپی به راحتی مشکل غبغب خود را رفع کنند

یکی از فواید مزوتراپی فعال کردن فرایند ترمیمی پوست است.

همانطور که فهمیدید، مزوتراپی توسط سوزن های بسیار نازک انجام می‌شود. بنابراین آسیب‌های بسیار کمی در لایه زیرین پوست شکل می گیرد. این آسیب ها کاملا جزئی هستند و فایده بسیار خوبی برای ترمیم پوست به همراه دارد. چرا که باعث فعال شدن فرآیند ترمیمی پوست می شود و ساختار پوست ترمیم و تولید سلول‌های جدید پوستی می‌پردازد. همچنین درصد کلاژن، فاکتورهای رشد و پروتئین های میان بافتی افزایش پیدا می کند و رگ های خونی جدیدی هم شکل می گیرند که به سمت نواحی آسیب دیده حرکت می‌کنند و باعث ترمیم ناحیه مورد هدف خواهد شد.

فرمول محلول تزریقی چگونه است؟

محلول تزریقی مزوتراپی چگونه ساخته می شود و از چه موادی تشکیل شده است؟ فرمول مزوتراپی همان طور که گفتیم، با توجه به شرایط به فرد و توسط متخصص مشخص می‌شود. اما برخی ترکیب های موجود در محلول مزوتراپی برای درمان ریزش مو یا رفع مشکلات پوستی جزء ماده های اصلی قرار می گیرند. بد نیست با این ماده های اصلی محلول مزوتراپی آشنا شوید و از فواید آن باخبر باشید:

فرمول محلول تزریقی چگونه است؟

 • داروهای تسریع دهنده گردش خون: برخی داروهای موجود در محلول مزوتراپی مانند بوفلومدیل موجب افزایش خونرسانی به ناحیه تحت درمان می شود.
 • داروهای هورمونی: داروهای هورمونی بیشتر در محلول مزوتراپی مخصوص مو به کار می رود. این داروها اثرگذاری اختلالات هورمونی را کاملاً از بین می برند و تاثیر هورمون های جنسی بر روی ریزش مو را رفع می کند.
 • بی حسی موضعی: به کار بردن داروهایی مانند لیدوکائین موجب بی حسی و کاهش اثرات ضد التهابی می شود.
 • داروهای مغزی: برخی مواد مغذی مانند سیلیکون که به صورت طبیعی در پوست و مو وجود دارد، در محلول مزوتراپی قرار می گیرد تا دو عنصر اصلی بدن از نظر ساختمانی مستحکم تر شود.
 • وجود برخی ویتامین ها مانند ویتامین c ، ویتامین A و ویتامین B5 نقش مفیدی در بهبود ظاهر پوست و مو ایفا و به تولید کلاژن بیشتر کمک می کند.
 • مواد گلیکولیک اسید: این ماده موجب سفید شدن پوست و رفع لکه های تیره و ترک های پوستی می شود و به بهبود جای اسکارها کمک می کند.

معمولاً مزوتراپی هیچ دردی ندارد؛ پس برای انجام آن ترسی نداشته باشید :  یکی از مواد پراستفاده در محلول مزوتراپی داروی بی حسی موضعی است. این دارو کمک می‌کند هنگام ورود سوزن به داخل پوست احساس دردی نداشته باشید. البته سوزن های مورد استفاده برای مزوتراپی بسیار نازک هستند و درد آن چنانی نخواهند داشت. اگر هم نسبت به سوزن ترس خاصی دارید می توانید مزوتراپی را بدون سوزن و با استفاده از دستگاه انجام دهید.

تعداد جلسات مورد نیاز برای مزوتراپی :  تعداد جلسات مورد نیاز بستگی به شرایط شما و مشکلات پوستی و یا میزان ریزش موی شما دارد. به طور کلی، تعداد جلساتی که برای مزوتراپی مشخص می شود؛ حدود ۸ الی ۱۳ جلسه است که در ابتدا جلسات اولیه را در فواصل ۷ الی ۱۰ روز انجام می دهید. اما جلسات بعدی به صورت ماهانه اجرا می شود تا به نتیجه نهایی برسید.

مراقبت های لازم برای انجام مزوتراپی

این روش طی مراحل بسیار ساده و راحت انجام می شود که می توانید در حین انجام آن به فعالیت های روزانه خود رسیدگی کنید. در واقع نیاز به استراحت خاصی ندارید. اما تنها یک سری نکات هست که باید به صورت دقیق انجام دهید تا این روش ایده آل تر به نتیجه برسد:

 • اگر قصد انجام مزوتراپی موی سر دارید؛ حتما صبح روز مراجعه یا روز قبل سر خود را بشویید.
 • چند روز قبل از شروع درمان از مصرف داروهایی مانند آسپیرین و ایبوپروفن خودداری کنید. مصرف این گونه داروها موجب رقیق شدن خون خواهد شد.
 • همچنین مصرف داروهای ضد انعقادی برای کنترل جریان خون قبل از مزوتراپی ممنوع می باشد. اگر مجبور هستید این گونه داروها را مصرف کنید با پزشک خود مشورت نمایید.
 • سعی کنید آب و مایعات زیاد بنوشید.
 • چند روز بعد از جلسه درمانی ورزش نکنید و از انجام فعالیت هایی که موجب تعریق و خروج محلول مزوتراپی از پوست می‌شود؛ خودداری نمایید.
 • حدود ۸ ساعت بعد از مزوتراپی سر خود را نشوید و حمام نروید. چرا که قرار گرفتن در زیر دوش حمام باعث تحریک ناحیه تحت درمان می شود.
 • هنگام حمام رفتن در هفته اول از آب داغ استفاده نکنید و بیش از ۱۵ دقیقه در حمام نمانید. این کار موجب کبودی بیشتر در ناحیه تحت درمان خواهد شد.
 • اگر بر روی پوست با برامدگی بیش از اندازه و تورم مواجه شدید احتمال این که پوست شما به محلول مزوتراپی حساسیت نشان داده، بسیار زیاد است. پس هر چه سریع تر با دکتر خود تماس بگیرید.
 • حدود یک روز بعد از مزوتراپی سعی کنید، داروهای ضد التهابی مانند آسپیرین و ایبوپروفن و ویتامین e مصرف نکنید. اما مصرف استامینوفن اشکالی ندارد.
 • در چند روز اول بعد از مزوتراپی سعی کنید، از داروهای مراقبتی پوست یا مو و محصولات آرایشی استفاده نکنید.

مراقبت های لازم برای انجام مزوتراپی

مزایای استفاده از مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی به عنوان یک روش غیر جراحی فواید بسیاری دارد که به صورت سرپایی انجام می شود و هیچ عوارض خطرناکی آن را تهدید نمی‌کند. دیگر فواید مزوتراپی شامل موارد زیر می باشد:

 • مزوتراپی از نظر هزینه یک روش بسیار مقرون به صرفه به حساب می آید. هزینه ای که برای این روش پرداخت می شود، در مقایسه با دیگر روش های جوانسازی و رفع مشکلات مو و پوست بسیار کمتر است.
 • در این روش از ماده هایی که برای بدن ناشناخته باشد، استفاده نمی شود. به همین خاطر، عوارض کمی به همراه دارد. همچنین مواد مورد نیاز برای ترمیم پوست یا رفع ریزش مو با دوز بسیار کم در تعداد دفعات مشخص تزریق می شود.
 • خوبی این روش این است که مواد مورد نیاز به صورت مستقیم به بافت هدف تزریق می شود و بنابراین خیلی سریع شاهد نتایج این روش خواهید بود.
 • این روش جزء روش های درمانی بی ضرر است و هیچ تحریکی نسبت به واکنش‌های دارویی به همراه ندارد.
 • مزوتراپی را می‌توان با استفاده از دستگاه مخصوص به نام مزوگان انجام داد که طی مراحل درمانی آن هیچ دردی احساس نمی شود و در عین حال بسیار سریع حجم مورد نیاز تنظیم و در فواصل مساوی ناحیه درمان تزریق می شود.

چه زمانی منتظر ظاهر شدن نتایج مزوتراپی باشیم؟

با توجه به این که مزوتراپی را برای چه نوع درمانی استفاده می کنید، زمان ظاهر شدن نتیجه آن هم کاملاً متفاوت است. مثلا، مشخص شدن نتیجه مزوتراپی برای رفع ریزش مو حدود ۶ ماه زمان نیاز دارد. البته فراموش نکنید استفاده از دیگر روش ها در کنار روش مزوتراپی می تواند شما را زودتر به هدف خود برساند و تاثیر گذاری مزوتراپی زودتر به نتیجه برسد. همچنین مشاهده نتایج برای هر فردی کاملاً متفاوت است. چرا که میزان مشکلات پوستی یا ریزش مو هر فردی نسبت به شخص دیگری فرق می کند. ممکن است هنگام استفاده از مزوتراپی نتایج موثر دیگری هم مشاهده کنید. مثلاً مزوتراپی برای درمان ریزش مو مشکل چربی موها را هم درمان می  کند.

افرادی که نباید مزوتراپی انجام دهند:

در صورتی که در هر یک از شرایط گفته شده در زیر قرار دارید، بهتر است برای انجام مزوتراپی اقدام نکنید:

 • دچار به بیماری های پوستی
 • دچار التهابات پوستی در ناحیه تحت درمان
 • خانم هایی که باردار هستند.
 • افراد هموفیلی
 • کسانی که دچار دیابت کنترل نشده اند.

پس اگر با مشکل خاصی روبرو هستید و یا داروی خاصی مصرف می کنید؛ حتماً به پزشک اطلاع دهید و برای انجام مزوتراپی مشورت بگیرید.

کلام آخر

انجام مزوتراپی نیاز به یک متخصص پوست حرفه ای دارد که در این زمینه مهارت کافی را کسب کرده و با فرآیند مزوتراپی آشنا باشد. امروزه کلینیک های مختلفی در زمینه زیبایی فعالیت می‌کنند که مزوتراپی جز یکی از خدمات آنها قرار دارد. اما هر کلینیکی برای انجام مزوتراپی مناسب نیست. چرا که این روش مانند دیگر روش های زیبایی باید طبق اصول و نکات مراقبتی انجام شود. بنابراین بهتر است برای رسیدن به نتیجه ایده آل خود به دنبال یک کلینیک خوب و حرفه ای باشید تا با بهره مندی از متخصصین پوست با تجربه مزوتراپی را با موفقیت بگذرانید.

نوشتهٔ پیشین
 تزریق ژل لب چیست؟
نوشتهٔ بعدی
عوارض بوتاکس

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

19 + 15 =

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان ( کلیک کنید)